کردستانی در سال ۱۹۶۳ در تهران به دنیا آمد. پدر او یک مهندس و مادرش پرستار بود. در ۱۴ سالگی، یعنی همان زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و تظاهرات مردمی به اوج رسید، خانواده او ابتدا به انگلیس و سپس به آمریکا رفتند.

او در سخنرانی سال ۲۰۰۷ خود در دانشگاه ایالتی سن خوزه به دلایل کوچ به آمریکا اشاره می‌کند، از دید او آمریکا مکانی شاد برای زندگی بود، درست به همین خاطر بود که توانست مادرش را متقاعد کند که به آمریکا بروند. یک دوست خانوادگی آنها در آن زمان در آمریکا، مهندسی می‌خواند و کردستانی تصمیم گرفت که راه او را دنبال کند.

او کارش را با کار در شرکت HP و مطالعه در دانشکده اقتصاد استنفورد ادامه داد. سپس به شرکت GO رفت، شرکتی که در آن زمان در زمینه رایانش موبایل کار می‌کرد و سپس ورشکست شد.

در سال ۱۹۹۵، او کار با نت‌اسکیپ را شروع کرد. یک عضو سابق نت‌اسکیپ به نام «رام شریرام» عملکرد کردستانی را در این زمان می‌ستاید و می‌گوید که وی بدون تکبر، اعتماد می‌آفرید.

بعد از خروج از شرکت AOL کردستانی سرانجام به گوگل آمد. سرمایه‌گذاران ابتدایی گوگل در آن زمان، مؤسسان گوگل یعنی پیج و برین را متقاعد کردند که در پخش اقتصادی باید آدم خبره‌ای را به کار بگیرند و در آن کردستانی به آنها معرفی شد.

کردستانی سر میز پینگ پنگ، مؤسسان گوگل را ملاقات کرد و در این زمان ۲ درصد سهام شرکت جوان گوگل به او داده شد. سهامی که بعدها او را ثروتمند و میلیاردر کرد!

کردستانی بود که سیستم اقتصادی گوگل را پایه گذاشت، به همت او بود که سیستم‌های نمایش آگهی متنی گوگل که متناسب با جستجوی کاربر، آگهی به خورد آنها می‌دهند (AdSense و AdWords) شکل گرفت.

کردستانی توانست خمیرمایه و فرهنگ گوگل را به راحتی اخذ کند و در بخش اقتصادی اعمال کند. او بود که شرکای کوچکی را بی سر و صدا جذب می‌کرد و بر توان گوگل می‌افزود، مثلا فقط از عهده او برمی‌آمد که از شرکت چینی آن زمان گمنام علی بابا، مسئولات فروش جوان، برای کار در گوگل استخدام کند. او همچنین تعدادی از مدیران موفق را کشف کرد و به گوگل آورد، او بود که آرورا، شریل سندبرگ و تیم آرمسترانگ را به گوگل آورد.

در یک ایمیل، مدیر عامل اسپاتیفای -داتیل ایک- او را بیل کمپل مقایسه می‌کند، نابغه‌ای که به اپل و گوگل مشاوره می‌دهد.

کردستانی روابط بسیار نزدیکی با مؤسسان گوگل دارد و پیداست که این نزدیکی و اعتماد، آسان به دست نیامده است. یک تئوری این است که نقش کردستانی و نیز اشخاصی مثل اریک اشمیت در موفقیت اقتصادی گوگل، چنین جایگاه بی‌هتمایی را به او داده است.

در همایش اخیر Code کردستانی توضیح داده بود که او گوگل را به این خاطر ترک کرده بود که وقت بیشتری برای صرف کردن با خانواده داشته باشد. البته در این میان از دست دادن یک دوست بسیار نزدیک هم ممکن است، عامل دیگری بوده باشد:

دو ماه قبل از خروج او، مایک هومر، که در نت‌اسکیپ، رئیس او بود، درگذشت. هومر نقش مرشد و مربی را برای کردستانی جوان بازی می‌کرد و او بود که رفتن به گوگل را به او توصیه کرده بود، آن هم در شرایطی که استیو جابز به صورت همزمان خواستار کردستانی شده بود.

کردستانی تا جایی که می‌تواند از برخورد با رسانه‌ها و نشریات، به خصوص در زمینه‌هایی که به زندگی شخصی او مربوط می‌شود، پرهیز می‌کند. به همین خاطر آگاهی ما از دوران غیبت او هم اندک است.

اما می‌دانیم که در این زمان، هنوز هم به طور مرتب پیج را ملاقات می‌کرد. از آغاز سال ۲۰۱۱ او مشاوره داده به شرکت‌های نوگام یا استارت‌آپ‌ها را آغاز کرد.

یکی از مشاوره‌های او به شرکتی به نام GenapSys بود که کارش بررسی DNA یا سکانس کردن آن است. تعدادی از مدیران و کارکنان ارشد این شرکت ایرانی هستند. یکی از مدیران دیگر این شرکت کلاکر کلوت است که کردستانی در دوره غیاب خود عادت داشت مرتب با خودروی فراری خود به دفتر او بر گفتگو برود. از کردستانی حتی خواسته شد که جزو مدیران این شرکت شود، اما وی مؤدبانه این درخواست را رد کرد.

کردستانی در این مدت همچنین جزو هیئت مدیره سایت اسپاتیفای شد. شرکتی که شایعاتی مبنی بر علاقه گوگل به خرید آن هم شنیده شد. در ابتدا اصلا گمان نمی‌رفت که اسپاتیفای در زمینه پخش محتواهای دیجیتال شامل موسیقی، روزی مجبور به رقابت با این شرکت جوان شود.


یکی از دستاوردهای یک ساله کردستانی، افزوده شدن بر میزان استفاده از یوتیوب در سطح دنیا به خصوص بر میزان تماشای محتواهای آن از طریق ابزارهای موبایل است. دستاوردی که علیرغم تهدید رقیبی مثل فیس‌بوک، به دست آمده است.

در دور جدید کار کردستانی با گوگل، کار برای او دشوارتر از پیش است، چرا که او باید شرکایی را در عرصه‌های نو و متفاوت که گوگل در آنها، انحصار و دست بالا ندارد، پیدا کند. چیزهایی مثل خودروهای بی‌راننده، مخابرات و اینترنت پهن‌باند یا پزشکی.

 

Leave a Reply