عملیات اچ۳، که از آن به عنوان حمله به اچ۳ نیز یاد می‌شود، یکی از عملیات‌های هوایی مهم نیروی هوایی ایران در جنگ ایران و رژیم بعثی عراق بود.

از این عملیات به عنوان پیچیده‌ترین و همچنین یکی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا که به نام حمله فانتوم‌ها ثبت شده‌است، یاد می‌شود. طی این عملیات فانتوم‌های نیروی هوایی ارتش ایران در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۸۱ (۱۵ فروردین ۱۳۶۰) پایگاه هوایی الولید (پایگاه‌های هوایی اچ۳) را در غربی‌ترین نقطه عراق، در مرز مشترک عراق و اردن بمباران کردند و آن را منهدم ساختند.

در این عملیات بیش از ۴۸ هواپیمای عراقی که بیشتر آن‌ها بمب افکنهای روسی (میگ ۲۳، سوخو ۲۰، توپولوف ۱۶، توپولوف ۲۲) بودند از بین رفتند.

طراحی عملیات
طراح این عملیات استراتژیک، سرهنگ فریدون ایزدستا و سرلشکر بهرام هوشیار بودند. آن دو طرح حمله به پایگاه هوایی الولید را به صورت محرمانه با سرلشکر جواد فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی و سرهنگ ستایش مطرح کردند که براساس طرح ابتدایی قرار بود که ۱۰ فروند فانتوم مسلح، ۸ فروند اصلی و ۲ فروند رزرو از پایگاه هوایی همدان به پرواز در آیند و نیز برای گمراه کردن دشمن، ۳ فروند F-5 دقایقی قبل از بمباران اچ-۳ توسط فانتوم‌ها، از پایگاه هوایی تبریز به پالایشگاه کرکوک حمله کنند.

خلبانان حاضر در این عملیات عبارتند از:
سرگرد فرج الله براتپور
ستوان محمد جوانمرد
سروان حسین خلعتبری مکرم
سرهنگقاسم پورگلچین
ستوان علیرضا آذر فر
سرگرد ناصر کاظمی
ستوانابراهیم پوردان
سروان غلام عباس رضایی خسروی
ستوان محمد علی اکبر پور سرابی
سرگرد محمود اسکندری
ستوان کاوه کوهپایه عراقی
سرگرد علی خسروی
سروان محمود خضرایی
سروان منوچهر روادگر
سرگرد منوچهر طوسی
ستوان سلیمانی

منبع:آخرین خبر/میزان