بیماری کلیه ناشی از دیابت

بیماری کلیه ناشی از دیابت

در سال ۲۰۰۳ انجمن بین المللی نفرولوژی و فدراسیون بین المللی دیابت، در پی تاکید بر همه گیری دیابت نوع ۲ و بیماری کلیوی ناشی از دیابت، اقدام به نوشتن کتابچه ای به نام “بیماری کلیوی ناشی از دیابت، زمانی برای اقدام” کردند. هدف از تهیه این کتابچه، هشدار به تصمیم گیرندگان و افراد ذیصلاح در مورد افزایش مشکلات بهداشتی، درمانی و اجتماعی – اقتصادی ناشی از بیماری کلیه منتج از دیابت و عوارض آن، دیالیز(مرحله نهایی نارسایی کلیه) و همچنین مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی است.

۷ سا بعد، در سال ۲۰۱۰، انجمن بین المللی نفرولوژی (ISN)، فدراسیون بین المللی بنیادهای کلیه(IFKF ) به همراه فدراسیون بین المللی دیابت(IDF) موضوع بیماری کلیوی ناشی از دیابت را مطرح ساخته و نگرانی خود را در مورد آگاهی ،هم در سطح جامعه و هم در سطح دولت ها ابراز کردند.همچنین آنها مساله مدیریت این بیماری که شامل پیشگیری، تشخیص و درمان عوارض آن است را بیان نمودند.

تهدید جهانی دیابت نوع ۲: 

قرن ۲۱، مستعد ترین محیط برای ابتلا به دیابت در تاریخ بشر است. از ۲۵ سال پیش نرخ شیوع دیابت نوع ۲ در آمریکا تقریبا” ۲ برابر، در هند، اندونزی، چین، کره و تایلند ۳ تا ۵ برابر شده است. در استرالیا، بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که به تازگی درمان دیابت را آغاز کرده اند به ۵ برابر افزایش یافته است. در ژاپن، یک افزایش ۷ برابری در موارد جدیدی که درمان جایگزین کلیه را شروع کرده اند به چشم می خورد، به این ترتیب ۳۰% از ۱۰۱ تریلیون دلار هزینه های پزشکی مربوط به دیالیز در سراسر جهان از نفروپاتی دیابتی منتج می شود. بر اساس آمارهای ارائه شده در حال حاضر حدود ۲ میلیون نفر مبتلا به دیابت در ایران وجود دارد. بنابراین ۱۴-۲۳% ایرانیان بالغ دارای ۳۰ سال ، دیابتی هستند و در آینده این رقم به حدود ۲۵% خواهد رسید. طبق آمارها در سال ۲۰۰۷، ۲۴۶ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. اما در سال ۲۰۲۵ این رقم در حدود ۳۸۰ میلیون نفر تخمین زده می شود. در حال حاضر افرادی که در مرحله ابتدایی ابتلا به دیابت (علامتIGT) هستند در حدود ۳۰۸ میلیون نفر و این تعداد در سال ۲۰۲۵ به حدود ۴۱۸ میلیون نفر خواهد رسید. در کشورهای در حال توسعه، نرخ شیوع بیماری دیابت به طور چشمگیری بیشتر است. به طور مثال تا سال ۲۰۲۵ میزان ابتلای بزرگسالان به دیابت نوع ۲ ، حدود ۱۸% تخمین زده می شود. در ۲۱ دسامبر ۲۰۰۶، مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آراء، دستورالعمل ۶۱/۲۲۵  که دیابت را بعنوان یک مساله جهانی مرتبط با اجتماع مطرح می کند،  تصویب و همچنین یک روز را تحت نام روز جهانی دیابت در سازمان ملل اعلام نمود. به طوری که دیابت بعد از ایدز، دومین بیماری بود که چنین جایگاهی را در سازمان ملل به خود اختصاص داد. برای اولین بار دولت هااعلام کرده اند که یک بیماری غیرعفونی به اندازه بیماری عفونی مانند HIV/AIDS ، سل و مالاریا می تواند تهدیدی برای جهان باشد.

بیماری کلیه ناشی از دیابت:

گام های مدیریتی در خصوص بیماری کلیوی ناشی از دیابت به شرح زیر است:

۱- پیشگیری از دیابت نوع ۲

۲- غربالگری برای تشخیص زود هنگام بیماری کلیوی ناشی از دیابت

۳- افزایش آگاهی افراد در رابطه با بیماری کلیوی

۴- تجویز داروها بر اساس تشخیص های به اثبات رسیده

۵- تحقیق و آزمایش بر روی درمان های جدید.

دیابت، در حال حاضر علت اصلی مرحله پایانی نارسایی کلیوی در تمامی دنیا، هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته است. به طوری که ۲۰ تا ۴۰ درصد از افرادی که در درمان مراحل پایانی درمان بیماری کلیه می باشند مبتلا به دیابت هستند. در یک مطالعه در زمینه دیابت در انگلستان (UKPDS)، نرخ پیشرفت افرادی که به تازگی دیابت نوع دوم در آنها تشخیص داده شده، بین مراحل آلبومین طبیعی ادرار، میکروآلبومین یوری، ماکروآلبومین یوری و نارسایی کلیه ۲ تا ۳ درصد در سال می باشد. بعد از بررسی حدود ۴۰۰۰ نفر در طول ۱۵ سال، به طور میانگین حدود ۴۰ درصد از آنها دچار میکروآلبومین یوری شده اند. در مطالعه DEMAND ، از ۳۲۲۰۸ مورد از ۳۳ کشور با دیابت شناخته شده نوع ۲ که تحت نظر پزشک خانوادگی خود بودند، ۳۹% میکروآلبومین یوری داشته و شیوع آن با افزایش سن، مدت زمان ابتلا به دیابت و وجود فشار خون بالا افزایش می یابد. در حدود ۳۰% از گروه UKPDS دچار اختلال عملکرد کلیوی شدند که از این تعداد تقریبا” ۵۰% سابقه ای از دفع آلبومین از ادرار نداشتند. میزان فیلتراسیون گلومرولی و آلبومین یوری که به علت نفروپاتی دیابتی کاهش یافته است، عوامل خطر مستقلی برای مشکلات قلبی – عروقی و مرگ می باشند. بنابراین تشخیص زود هنگام بیماری کلیه ناشی از دیابت، از طریق غربالگری آلبومین در ادرار به اندازه نرخ کاهش یافته فیلتراسیون گلومرولی دومین اقدام برای بیماری کلیه ناشی از دیابت است. مشکل مضاعف، عدم آگاهی قابل توجه بیماران در مورد وضعیتشان است. در مطالعات جمعیتی برای هر بیمار مبتلا به دیابت، حداقل یک مورد ناشناخته وجود دارد. تنها ۷/۸% از کل جمعیت، قادرند دیابت را به عنوان عامل خطری برای بیماری کلیه تشخیص دهند. بیماران کلیوی که بیماری آنها ناشی از دیابت است اطلاع بسیار کمی از بیماری خود داشته به طوری که تنها ۴/۹% از این افراد نسبت به بیماری خود آگاهی دارند. بنابراین آموزش عمومی، سومین مرحله موردنیاز برای اقدام در زمینه بیماری کلیه ناشی از دیابت می باشد. غربالگری جمعیت ها یا گروههای در معرض خطر تا زمانی که پیگیری مستمر و درمانی موثر برای بیماری شروع و ارزیابی نشده، تاثیر چندانی ندارد. خوشبختانه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مداخلات درمانی زود هنگام در بیماران با بیماری مزمن کلیوی یا دیابت شروع عوارض را به تاخیر انداخته و پیامدهای بیماری را بهبود می بخشد. به طور مثال، تعدادی از مطالعات که در انگلستان در این خصوص صورت گرفته، اثبات می کند که کنترل شدید سطح قند خون و فشار خون به طور مشخص شیوع و پیشرفت بیماری کلیوی ناشی از دیابت را کاهش می دهد. در افراد با دیابت نوع ۲، جلوگیری از سیستم رنین – آنژیوتانسین- آلدوسترون با مصرف ACEI یا یک ARB، پیشرفت از آلبومین یوری طبیعی به سمت میکروآلبومین یوری را کاهش می دهد، پیشرفت از میکروآلبومین یوری به ماکروآلبومین یوری را نیز تقلیل می دهد و در نتیجه مرحله انتهایی بیماری کلیه را به تاخیر می اندازد. بنابراین استفاده از ACEI یا ARB در حال حاضر درمان استاندارد برای بیماران مبتلا به نفروپاتی دیابتی و همچنین جهت کنترل قند، چربی و فشار خون می باشد. مرحله پنجم، یافتن راههای جدید برای درمان این قبیل بیماری ها می باشد.

فعالیت هایی که در خصوص بیماری کلیوی ناشی از دیابت در حال انجام است:

انجمن بین المللی نفرولوژی و فدراسیون بین المللی دیابت به صورت تنگاتنگ با WHO بر روی ارتقاء سطح آگاهی از چالش هایی که بیماری کلیه ناشی از دیابت بر سلامت دنیا ایجاد کرده و بودجه ای که برای مراقبت از سلامت تشخیص داده می شود، فعالیت هایی کرده اند. این انجمن از طریق کمیته پیشگیری خود و مطالعه ای تحت عنوان COMGAN، برنامه اینترنتی با نام  “ردیابی و مدیریت مزمن کلیوی، فشار خون بالا، دیابت و بیماریهای قلبی – عروقی در کشورهای در حال توسعه” را بعنوان یک الگوی جهانی که مشتمل بر یک برنامه مدیریتی و ارزیابی است، ایجاد کرده و تا کنون ۴۲۰۰۰ نفر را در ۲۵ کشور در حال توسعه غربالگری کرده و اطلاعات آن در مرکز اطلاعات بیماریهای کلیوی در کمیته اصلی خود تجزیه و تحلیل می شود. این برنامه می تواند بسته به نیازها و منابع هر کشوری مورد استفاده قرار گیرد. توجه به بیماری کلیوی ناشی از دیابت برا ی روز جهانی کلیه سال ۲۰۱۰، در واقع، توجه به ابعاد این مشکل در مقیاس جهانی، برای بیماران مبتلا به دیابت و بیماران کلیوی است. بنابراین هم اکنون زمان آن است که به سرعت عمل کنیم. اکنون زمان برنامه ریزی هایی برای پیشگیری از دیابت و عوارض ناشی از آن و لحاظ نمودن برنامه هایی برای کارکنان بخش درمانی جهت تشخیص و درمان بیماران مبتلا به بیماری کلیوی ناشی از دیابت است.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733