محمد جواد ظریف با بیان اینکه همه مرا اهل تعامل و گفت‌وگو می‌شناسند، افزود: اما اگر پای انتخاب استقلال ایران و تعامل در میان باشد، حتماً برای استقلال ایران می‌ایستم.

وزیر خارجه ایران که در شهر رم ایتالیا سخن می‌گفت تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا کشوری است که «به تعهداتش احترام نمی‌گذارد» و «قابل اعتماد نیست».ظریف همچنین گفت: «تصور کنید توافقی هم با آمریکا امضا کنیم، چه تضمینی وجود دارد که عمر این توافق از طول پرواز هواپیما بیشتر باشد؟ کانادا را به خاطر می‌آورید؟»

به گزارش یورونیوز، اشاره وزیر خارجه ایران به تغییر تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای بیانیه گروه هفت کشور صنعتی در کاناداست. در ماه ژوئن سال جاری میلادی ترامپ بعد از امضای بیانیه گروه ۷ و پس از ترک کانادا هنگامی که در هواپیما بود امضای خود را پس گرفت.
ظریف در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر بر تمایل ایران به حفظ برجام تاکید کرد اما در عین حال گفت که اگر تهران از منافع اقتصادی توافق هسته‌ای بهره نبرد «حفظ برجام دشوار خواهد شد.»

زیر بار زور نمی رویم
ظریف با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ملت ایران افزود: ایران نه 40 سال بلکه هفت هزار سال است که دوام آورده و می آورد. تاریخ امپراطوری ایران و ایتالیا از عمر برخی کشورهای مدعی بیشتر است و برای همین است که زیر بار زور نمی رویم چون می دانیم هیچ قدرتی دائمی نیست.

دیپلماسی یک بازی نیست و ما همیشه برای امر جدی آماده ایم
به گزارش ایرنا، ظریف اظهار کرد: همه مرا اهل تعامل و گفت و گو می شناسند؛ اما اگر پای انتخاب استقلال ایران و تعامل در میان باشد حتما برای استقلال ایران می ایستم. دیپلماسی یک بازی نیست و ما همیشه برای امر جدی آماده ایم.

وزیر خارجه ایران با یادآوری اینکه مذاکرات هسته‌ای ۲ سال و نیم طول کشید گفت که برجام «یک سند دو صفحه‌ای نیست، توافقی ۱۵۰ صفحه‌ای‌ است.» وی همچنین دلیل تصمیم آقای ترامپ در خروج از برجام را «نفرت» او از باراک اوباما دانست و گفت: «چرا فقط به این دلیل که او از سلف خودش بدش می‌آید دوباره مذاکره کنیم؟»

آقای ظریف در بخش دیگری از سخنانش به نقش اروپا اشاره کرد و گفت: «ما همراه سایر کشورها با آمریکا مذاکره کردیم و به نتیجه خوبی رسیدیم. الان اروپا و بقیه باید برای زحمات خود و امنیت جهانی سرمایه گذاری و هزینه کنند. نمی‌شود بدون خیس شدن شنا کرد.»

8 سال جنگ را دوام آوردیم، در مقابل ترامپ هم پیروز می‌شویم
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف به آثار اقتصادی تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران هم پرداخت و گفت: «ایران در جنگ ۸ ساله که شرق و غرب از صدام حمایت می‌کرد و سعودی‌ها هم کمک ۷ میلیارد دلاری به وی می‌کردند، دوام آورد. ما در برابر سیاست‌های ترامپ هم دوام خواهیم آورد.»

اهداف برجام با قلدری ترامپ مواجه شده است
همچنین ظریف یادآور شد: یکی از اهداف برجام عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی کشورهای دنیا با ایران بوده و این مهم امروز با قلدری دولت ترامپ و ایجاد مانع برای سایر کشورهای جهان مواجه شده است. وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر آمریکایی ها دوست ندارند یا نمی توانند از فرصت های تجاری و اقتصادی در ایران بهره ببرند، چه حقی دارند برای شرکت های جهان که می خواهند با ایران همکاری کنند بطور غیر قانونی مانع تراشی کنند.

چرا ایران باید سیاست هایش را در منطقه عوض کند؟
وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش به سیاست‌های منطقه‌ای این کشور اشاره کرد و گفت: «چرا ایران باید سیاست‌هایش را در منطقه عوض کند؟ آیا ما از صدام حمایت کردیم؟ آیا ما از داعش و طالبان و جبهه النصره حمایت کردیم؟ آیا ما ۱۱ سپتامبر را خلق کردیم؟ آیا ما قطر را محاصره کردیم؟ آیا ما داریم مردم یمن را بمباران می‌کنیم؟ آیا ما نخست‌وزیر کشور دیگری را در خاک خود زندانی کردیم؟ ما اشتباه کردیم یا دیگران؟ آنها هستند که باید سیاست‌ها و رفتارهای منطقه ای خود را تغییر دهند.»

منبع:آخرین خبر