پدر کویر‌شناسی ایران در گفت وگو با اقتصادنیوز‬:

طوفان شن در راه است

پرویز کردوانی در گفت وگو با اقتصادنیوز، با بیان اینکه در کشور ۵۰ کویر وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه حفر بی‌رویه چاه‌های عمیق منجر به نمک‌زار شدن کشور و از بین رفتن کویرهای طبیعی و ایجاد کویرهای جدید شده است.

وی هشدار داد: با از بین رفتن کویرهای طبیعی طوفان شن برپا خواهد شد.

پرویز کردوانی با اشاره به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، گفت: فقط ۱۰ درصد کشور در منطقه مرطوب و نیمه مرطوب قرار دارد که آن نیز از مینودشت آغاز و با گذر از گرگان، مازندران و گیلان به آستارا می‌رسد.

وی افزود: ‫‏البرز‬ و ‫‏زاگرس‬ در منطقه نیمه خشک قرار دارند و ۹ ماه در سال بارندگی می‌بینند. اما ‫‏ورامین‬، سمنان و دامغان‬ جزء مناطق خشک است، حال ما در سمنان جنگل‬ مصنوعی احداث می‌کنیم!

پدر کویر‌شناسی ایران توضیح داد: اکنون به دلیل مصرف بی‌رویه ‫‏آب‬ در سمنان‬ برای جنگل مصنوعی و بقیه مناطق آن، آب های این مناطق در حال از بین رفتن است.

وی سپس به مناطق نیمه بیابانی و بیابانی کشور اشاره و در این باره عنوان کرد: یزد و نائین نیمه بیابانی هستند و بارندگی موثر آنها در سال یکبار است. اما جنوب دشت کویر و اطراف بیابان‬ لوط بیابانی است و در سال کمتر از ۵۰ میلیمتر بارندگی دارد.

** طوفان‬ نمک‬ و تهدید ارومیه‬
کردوانی در خصوص احتمال وقوع طوفان نمک پس از خشک شدن دریاچه‌ها و دشت‌های کشور نیز گفت: قطعا در مناطقی که آب‌های زیرزمینی از بین رفته یا می‌روند احتمال وقوع طوفان نمک وجود دارد.

وی افزود: البته در مناطقی که نمک آنها بلوری است همچون دریاچه‬ ارومیه اگر عبور و مرور اتفاق نمی‌افتاد؛ هیچ خطری منطقه را به لحاظ طوفان نمک تهدید نمی‌کرد. اما اکنون به دلیل تردد روی دریاچه ارومیه؛ بلور‌ها شکستند و احتمال طوفان نمک وجود دارد.

این فعال محیط زیستی در مورد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: متاسفانه برخی به دلیل دانش کم آب ‫‏کشاورزی‬ را وارد دریاچه کردند تا شاید دریاچه زنده شود؛ در حالی که می‌توانستند اقدامات دیگری کنند.

Leave a Reply