ضد عرق یا آنتی پرسپیرنت چیست؟

آنتی پرسپیرنت ها (ضد عرق) زیر مجموعه ای از دئودورانت ها هستند. دئودورانت ها ( خوشبو کننده ها) به منظور پوشاندن بوی بدن ناشی از تجزیه عرق مورد استفاده قرار می گیرند در حالیکه آنتی پرسپیرنت ها مانع از ترشح عرق شده و به صورت غیرمسقیم بوی بد را نیز کنترل می کنند.

پوست انسان در دمای تقریبی 37 درجه شروع به عرق کردن می کند، هر چه پوست داغ تر شود میزان تعریق هم بالاتر می رود. بدن انسان دارای 2 نوع غده ترشح عرق است که هر کدام عملکرد متفاوتی داشته و نوعی از عرق را ترشح می کنند.

  • غدد ترشح عرق اکرین (Eccrine) که بیشتر بر روی دستها پاها و پیشانی هستند و زمانی که دمای بدن بالا می رود به عنوان مثال در هنگام ورزش یا در هوای گرم شروع به ترشح عرق می کنند. عرق ترشح شده توسط غدد اکرین حاوی 99 در صد آب است.

  • غدد ترشح عرق آپوکرین (Apocrine) که هنگام بلوغ فعال می شوند وعموما در نواحی اطراف کشالۀ ران و زیر بغل یافت می شوند. عرق ترشح شده از این غدد، حاوی مواد مغذی است که در مجاورت باکتری های موجود بر پوست وآب موجود در عرق بوی بدی ایجاد می کنند. عرق ترشح شده در هنگام استرس، هیجان و عصبی شدن توسط همین غدد آپوکرین تولید می شود.

انسانها قرن ها سعی کردند تا بوی بدن را کنترل نمایند. روش های اصلی به کار رفته در این زمینه شستن بدن و استفاده از خوشبو کننده ها بوده است . اولین دئودورانت ها در اواخر سال های 1800 وارد بازار شد و اولین ضد عرق موثر در اوایل سال های 1900 به بازار معرفی شد.

امروزه روشهای متنوعی برای کنترل بوی بدن مورد استفاده قرار می گیرد:

  • پوشاندن و یا کنترل بو با استفاده از عطر( دئودورانت ها)

  • کاهش تولید عرق (مواد ضد عرق)

  • کپسوله کردن بو با استفاده از بتا- سیکلودکسترین ( دئودورانت های واکنشی)

One Reply to “ضد عرق یا آنتی پرسپیرنت چیست؟”

Leave a Reply