با خریداری اوارق صکوک سود تضمین‌شده دریافت کنید.

اندیشمندان مسلمان با مطالعه گسترده بر روی عقود شرعی و قابلیت‌های آنها به فکر طراحی ابزارهای مالی اسلامی افتادند. یکی از این ابزارها صکوک است. در دنیای معاصر، براي پروژه‌هاي بزرگي كه نياز به سرمايه كلان دارند و سود يا درآمد هنگفتي نيز در پي دارند، اوراقی به نام اوراق قرضه منتشر می‌شود که پایه آن رباست. صاحبان این اوراق، در مالكيت پروژه‌ها يا سود يا درآمد حاصل از آنها، هيچ گونه سهمي ندارند و فقط بهره‌اي را كه متناسب با بهره بازار پول است، به دست مي‌آورند.

صکوک مجموعه‌ای از ابزارهاست که بر پایه آن، اوراقی منتشر می‌شود که مالک اوراق واقعا در پروژه مربوط سهیم می‌شود و متقابلا سود دریافت می‌کند. در واقع صکوک، ابزارهایی با منافع متقابل برای صاحب اوراق و صاحب پروژه هستند که در آن جنبه‌های شرعی نیز رعایت شده است.

اوراق اجاره چیست؟

فرض كنيد يك شركت هواپيمايي براي افزايش ظرفيت حمل و نقل مسافر، نياز به يك فروند هواپيماي جديد دارد، اما در حال حاضر، منابع مالی لازم برای خرید هواپیما را در اختیار ندارد. یکی از گزینه‌های پیش روی این شرکت آن است که به جای خرید، اقدام به اجاره هواپیما نماید و در زمان‌های مشخص، مبلغ اجاره بها را به مالک هواپیما بپردازد.

 این امکان از طریق انتشار اوارق اجاره مهیا می‌شود. بدین ترتیب که یک نهاد مالی به نام «نهاد واسط» اوراق اجاره را منتشر می‌کند و پس از فروش اوراق به وکالت از سرمایه‌گذاران هواپیما را خریداری کرده و برای دوره مشخصی به شرکت هواپیمایی اجاره می‌دهد. شرکت هواپیمایی نیز در دوره‌های زمانی مشخص (معمولا هر سه ماه یک‌بار) اجاره بها را پرداخت می‌کند که بین سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود. در پایان مدت اجاره نیز نهاد واسط به نمایندگی از سرمایه‌گذاران هواپیما را به قیمت خرید به شرکت هواپیمایی واگذار می‌کند و اصل پول را به سرمایه‌گذاران برمی‌گرداند. سود (اجاره بها) و اصل سرمایه در اوراق اجاره تضمین شده است.

در حال حاضر تنوعی از اوارق اجاره در بورس خرید و فروش می‌شود که از نظر اجرایی مشابه خرید و فروش سهام است. (همان طور که پیش‌تر نیز عنوان شده، هر فردی برای خرید و فروش سهام باید به کارگزاری مراجعه نموده و کد سهامداری دریافت نماید).

منبع

Leave a Reply