فضای بازار سهام تهران هیجانی شد
صف‌های فروش میلیونی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران که احتمال می‌داد مذاکرات این دوره 1+5 به نتیجه برسد، با تمدید زمان مذاکرات به فاز احتیاط رفت و با موجی از صف های فروش مواجه شد.

بورس تهران که طی روزهای گذشته تحت تاثیر خوش بینی ناشی از مذاکرات هسته‌ای روند رو به رشدی را در پیش گرفته و با اقبال سهامداران مواجه شده بود، در معاملات امروز بعد از تمدید مذاکرات هسته‌ای دوباره فاز احتیاط در پیش گرفت و با افت دسته جمعی نمادها مواجه شد.

به این ترتیب سهامداران که احتمال می دادند مذاکرات وین در سوم آذر ماه به نتیجه می رسد،در روز گذشته اقدام به خریداری سهام شرکتها به خصوص شرکتهای بانکی و خودرویی کردند تاجایی که شاخص بورس در روز گذشته حدود 600 واحد افزایش پیدا کرد؛ اما منتشر شدن خبر تمدید 7 ماهه مذاکرات،سهامداران را ناامید کرد و بورس تهران را به حالت کما برد.

به طوری که از همان ابتدای معاملات صف های سنگین فروش در اغلب سهام شرکتها به خصوص شرکتهای بانکی و خودرویی تشکیل شد و اکثر سهامداران بورس تهران نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند.به طوری که شرکت های ایران خودرو،بانک ملت ، سایپا،بانک تجارت و پارس خودرو از صف فروش بیش از 100 میلیونی برخوردار شده و در صدر جدول قرار گرفتند.

حاکم شدن فضای منفی در بورس تهران که بیشتر ناشی از رفتار هیجانی سهامداران است باعث شد تا شاخص بورس تهران تا نیمه معاملات بیش از 800 واحد از ارزش خود را از دست داده و تا رسیدن به مرز 74 هزار واحد عقب نشینی کند. همچنین حجم معاملات به شدت کاهش پیدا کرد و تا نیمه معاملات 303 میلیون سهم به ارزش 100 میلیارد مورد معامله قرار گرفته است.

، در این میان برخی کارشناسان معتقدند که واکنش فعلی بورس به نتیجه مذاکرات مقطعی بوده و تحت تاثیر رفتارهای هیجانی است و به زودی بهبود می یابد زیرا اتفاق منفی در شرکتها رخ نداده و قیمت سهام شرکتها به کف رسیده است.

Leave a Reply