شش اشتباه کسب و کار

نخستین سال راه اندازی کسب و کار بدون شک با فراز و نشیب ها و چالش های بسیاری همراه است. اگر تصور میکنید که تنها با داشتن سرمایه کلان، موفقیت تان در راه اندازی کسب و کار حتمی است، کاملاً در اشتباهید! مشقت های این راه به حدی است که درصد بالایی از افرادی که به راه اندازه کسب و کار دست میزنند، پس از مدت کوتاهی در ناهمواری های این راه ناامید و متوقف میشوند. واقعیت قضیه این است که باید طاقتِ سختی ها و ناملایمات را داشته باشید و شجاعانه و مصرانه با مشکلاتی که بر سر راه تان قرار میگیرند دست و پنجه نرم کنید. در غیر این صورت باید فاتحه کسب و کار تان را بخوانید. هر قدر هم که سعی کنید با دقت و محتاطانه و با دانش کسب و کار پیش بروید، باز هم بروز اشتباهات، اجتناب ناپذیر است. اما اگر ذهن تان را آماده و از تجربیات کارشناسان و متخصصان کارکشته و مجرب خاص در هر حوزه استفاده کنید، میتوانید از وقوع بسیاری از این اشتباهات جلوگیری کنید.

در ادامه به شش مورد از اشتباهاتی که تازه کارها و افراد کم تجربه مرتکب میشوند و راه حلهایی برای اجتناب از این اشتباهات اشاره میکنیم:

اشتباه اول: راندن اتومبیلی تندرو در جاده های پر پیچ و خم و مخاطره آمیز. بدون شک میدانید که برای شروع هر کاری و هر حرکت بزرگی، به محرکی قدرتمند و شوق و انگیزه ای عمیق نیاز است، اما این محرک به تنهایی کافی نیست. برای پیشبرد هر کاری، به یک برنامه دقیق و کار آمد نیاز دارید. قبل از هر چیز، درباره کسب و کاری که قصد راه اندازی اش را دارید، و درباره مشتریان و رقبای خود تحقیق کنید و بر اساس آن مدلی حساب شده، دقیق و کاربردی برای کسب و کار تان تهیه و تنظیم کنید، و در تمامی این مراحل روی این سؤال تمرکز کنید: “چطوری میتونم پول بیشتری بدست بیارم؟” فرض کنید قصد دارید مغازه ای باز کنید. ابتدا محلی را که از نظر شما مناسب است انتخاب میکنید که بایستی بابت آن اجاره بپردازید. ممکن است برای دکوراسیون داخلی و خارجی مغازه تان نیز هزینه زیادی را متحمل شوید، بدون اینکه به نحوه بازگرداندن این هزینه ها فکر کنید. از سوی دیگر، در مجموع، محصولات شما کامل نیستند و فکری هم به حال بازاریابی و فروش برای همین محصولات ناقصی که دارید نیز نکرده اید. برای یکی از شروط اصلی موفقیت خود نیز که تدوین یک برنامه تبلیغاتی پیشبردی و قدرتمند است نیز کاری صورت نداده اید. پس شک نکنید که ظرف چند ماه آینده کسب و کار تان با بن بست مواجه خواهد شد.

نکته: برای هر روز کاری خود حتماً برنامه داشته باشید.

اشتباه دوم: راه اندازی کسب و کار با هدف ماجراجویی. بسیاری از کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار را دارند، افرادی ماجراجو، رویاپرداز و خیالباف هستند که عمدتاً با هدف تجربه تنوع و هیجان بیشتر دست به این بلندپروازی ها و ریسک ها میزنند. این افراد بجای تفکر و تأمل در جزئیات دشوار این کار، فقط عطشِ پیشروی را دارند، و در صورت رویارویی با مشکلات و بحران ها، تصور میکنند که میتوانند به راحتی بر همه آنها غلبه کنند و دوباره به میدان بازی بازگردند و ماجراجویی هایشان را دنبال کنند. اما دلزدگی و خستگی از همین مسائل جزئی به تدریج وجهه و تصویر ناخوشایندی از کسب و کار را بوجود می آورد، از جذابیت آن میکاهد و دوام و بقای آن را به خطر می اندازد. در واقع، هدف از کسب و کار، دستیابی به سود و درآمد است و به مخاطره انداختن آن در شرایط کنونی اقدامی نسنجیده و ناعاقلانه به نظر میرسد.

نکته: ازشروعِ کسب و کار و هزینه کردن بی محابانه سرمایه و دارایی تان در این راه برای هیجان انگیز کردن زندگی تان استفاده نکنید!

اشتباه سوم: بی توجهی یا کم توجهی به مقوله بازاریابی و فروش.عده ناچیزی از صاحبان کسب و کارهای تازه تأسیس یا حتی قدیمی به مقوله بازاریابی و فروش بها میدهند و روی آن سرمایه گذاری میکنند، زیرا بازاریابی و فروش را هزینه ای غیرضروری میدانند یا اینکه تحت تأثیر شکست ها و ناکامی های موقتی و مقطعی، از نقش تعیین کننده و برجسته بازاریابی در افزایش فروش و ارتباط عمیق و دوسویه این دو بر یکدیگر مأیوس میشوند. بازاریابی، فروش موفق را تضمین میکند. به عبارت دیگر، تأثیر و بازدهی بازاریابی، طولانی مدت و پایدار است. در صورتی که بازدهی فرآیند فروش محدود به همان روز است و لزوماً فرآیندی ادامه دار و بلند مدت نیست. در واقع نمیتوان برنامه ریزی کرد و بدون در نظر گرفتن مرحله بازاریابی، مستقیم سراغ مرحله فروش رفت. این اشتباه بخاطر ناآگاهی افراد از چرخه فروش رخ میدهد. اولین افرادی که برای راه اندازی کسب و کارتان به آنها نیاز دارید بازاریاب ها هستند. پس از آنکه بازاریاب ها شما را به دیگران معرفی کردند، پس از آن میتوان به فراهم شدن فرصت های فروش موفق و قطعی امیدوار بود.

نکته: قبل از آشنایی و اعتمادسازیِ اولیه با مشتری، روی فروش محصول تان زیاد حساب نکنید!

اشتباه چهارم: اسارت در کسب و کار به جای مدیریت و کنترل آن. وقتی فردی سه یا چهار وظیفه کاریِ مشخص و تعیین شده را به نحو مطلوب در طی هفته انجام میدهد، لازم نیست در مورد او از شیوه های مدیریتی خاص استفاده شود. در آغاز هر کسب و کاری، اتفاقات ناگهانی اما قابل پیش بینی رخ میدهد که میتوان با استفاده از تجربیات و معلومات شخصی یا به واسطه روش آزمون و خطا حل و فصل شان کرد. اما جلوتر که میروید و در کسب و کارتان رشد و پیشرفت میکنید، این مسائل و رویدادها پیچیده تر میشود و دیگر نمیتوانید از این دو روش به نتیجه برسید.

مسئولیت همه چیز بر عهده شماست. شما بایستی بعد از تعیین اهداف تان از شروع کسب و کار ، روشهای تحقق این اهداف را انتخاب و قطعی کنید یا اینکه به صورت دائمی یا مقطعی، شخص متخصص و کارآمدی را برای این مدیریت مسئولیت انتخاب و منصوب کنید تا کار ها بر اساس الگو و چهارچوبی مناسب، دقیق و هدفمند انجام و پیش بُرده شوند. چنانچه سیاست و قوانین معین و شفافی در مورد مشخصات مشاغل مورد نظرتان، استخدام ها، اخراج ها، تعطیلات، نحوه جبران کمبودها و نقص ها، کم و کِیف اعطای ترفیع های شغلی و … تنظیم نکرده باشید، کسب و کار جوان و نوپای شما با مشکلات و خطرات جدی روبرو خواهد شد و در معرض سقوط و نابودی قرار خواهد گرفت. ضرر و زیان هایی که بخاطر بی برنامگی متحمل میشوید گاهی به حدی است که دیگر هیچ شانسی برای جبران آنها نخواهید داشت.به خاطر داشته باشید که کتابچه قوانین شرکت یا کسب و کار شما، باید حتماً و حتماً تنظیم شود، حتی در یک صفحه!

نکته: اختیارات و مسئولیت های کلیدی خود را فراموش نکنید!

اشتباه پنجم: پیش بینی وتعیین بودجه ناکافی و سرمایه مورد نیاز.تازه کارها معمولاً در تعیین بودجه مورد نیاز خود ناکارآمد عمل میکنند. آنها در ابتدای شروع کسب و کار شان بدون هیچ حساب و کتاب دقیقی، هزینه های بسیاری صرف خرید لوازم اداری و محصولاتی میکنند که ممکن است بسیار پیشرفته تر و تخصصی تر از آنچه که واقعاً نیاز دارند باشند. به این نکته مهم هم توجه نمیکنند که نحوه خرید بسیاری از مشتریان قرار است از طریق اقساط باشد، بنابراین بازگشت پول به کندی اتفاق می افتد. به همین دلیل است که مشاوران مدیریت معمولاً پیشنهاد میکنند که بعد از اینکه بودجه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار را محاسبه کردید، مبلغ محاسبه شده را حداقل به اندازه 100 درصد افزایش دهید. در این صورت برای خطرات و مشکلات احتمالی، آمادگی قبلیِ کافی خواهید داشت.

نکته: بودجه خود را واقع بینانه تعیین کنید!

اشتباه ششم: روابط بیهوده شروع کسب و کار از هر نوع، نیازمند کار و تلاش فراوان، سرمایه گذاریِ زمانیِ بسیار و پشتیبانی قدرتمند است. بدون شک فشارهایی که تحت تأثیر مشکلات مالی و قول ها و تعهدات زمانی ناشی میشوند، باعث بروز تنش ها و مشکلاتی در روابط خواهند شد. از روابط زائد و بیهوده خودداری کنید و سعی کنید روابطی حساب شده و ترجیحاً در چهارچوب دوستان و نزدیکان تشکیل دهید.

نکته: گاهی نتیجه اشتباهی کوچک، عواقبی جبران ناپذیر خواهد بود و یک عمر پشیمانی!

دلیل بسیاری از اشتباهات در کسب و کار های نوپا این است که مدیران تازه کارِ آنها تصور میکنند یک تنه و به تنهایی میتوانند از عهده همه کار ها بربیایند.

بجای ریسک ها و ماجراجویی های مدیریتی، توصیه میکنیم ضمن شناخت از نقاط قوت خود، نقاط ضعف و نقص های خود را نیز بپذیرید و برای حل و برطرف نمودن برخی از آنها از متخصصان و کارشناسان مجرب و کار آمد کمک بخواهید. هر گاه در مسیر رشد و توسعه کسب و کار تان با مشکلات و شکست های اجتناب ناپذیر روبرو میشوید، همواره این قول معروف را به خاطر داشته باشید که : «هر شکست، پلی است به سوی پیروزی های آتی

Leave a Reply