شرایط نگه داری از گیاه بنفشه آفریقایی

ideal_light_for_violets

مقدمه مدیریت سایت:

سرکار خانم مهندس فاطمه طاهری مقاله ای به این سایت ارسال کرده اند که این بخش، با افتخار این مقاله را منتشر می کند، ضمن تشکر از این بانوی گرامی، از شما خوانندگان نیز دعوت می کنیم، تا اگر ترجمه یا تالیفی از خودتان دارید، ما را بی بهره نسازید.

این یک مقاله فاخر است.

خلاصه:
نور: متوسط رو به زیاد، نور غیر مستقیم،
آبدهی: خاک را مرطوب کنید. سپس تا نوبت بعدی آبدهی، اجازه دهید خاک اطراف ریشه ها خشک شود. بدین ترتیب گیاه به گلدهی ترغیب میشود. آبدهی باید از زیر گلدان صورت گیرد. بدین صورت که آب ولرم را در زیر گلدانی گود ریخته و اجازه دهید گیاه آب راه جذب کن (نه بیشتر از 30 دقیقه). آب را به برگ های گیاه نرسانید. این عمل موجب تخریب برگ ها میشود. برای نتیجه بهتر می توان از کود مخصوص این گیاه استفاده نمود.
نکته:
شکوفه های پژمرده را جدا کنید تا گیاه به گلدهی ترغیب شود. گیاه را از دریچه های کف، پنکه ها و درب های ورودی دور نگه دارید تا از هجوم هوای سرد در امان باشد.


آب
بطور عمومی، این گیاه به میزان آبی نیاز دارد که خاک را مرطوب نگه دارد ولی خیس نباشد. آب دادن بیش از گیاه را مستعد آلودگی به پاتوژن های مرگبار میکند همچنین خطر پوسیدگی ریشه وجود دارد.
دمای آب باید نزدیک به دمای هوای اطراف گیاه باشد. اگر آب بیش از حد سرد باشد، ریشه ها منجمد میشوند و طی جذب شدن آب، برگها انحنا پیدا می کنند. همچنین آب دادن ازبالا، موجب لکه دار شدن دائمی برگ ها میشود. این لکه ها در واقعی نو عی نکروز (مرگ سلول ها در اثر آسیب به بافت) هستند. که ربطی به دما آب ندارد. بهرحال باید مانع رسیدن آب به برگها شد. تنها مورد استثناء، اسپری کردن آب در اطراف گیاه برای افزایش رطوبت می باشد.
نکته دیگر این است که از آب شیرین برای آبیاری استفاده نکنید. چرا که میزان پی اچ و الکترولیتهای خاک را دگرگون میسازد و حجم نمک خاک را افزایش می دهد.
از آبی که دارای کلر است افتاده نکنید. درحالی که مقداری کلرین برای فرآیند فتوسنتز ضروری است، این گیاه به مقداری خیلی کمی کلر نیاز دارند. به طور کلی اگه بوی کلر از آب استشمام میکنید، این آب مناسب گیاه شما نیست. کلر بیش از حد موجب قهوه ای شدن برگ ها و کاهش گلدهی میشود. برای کاهش کلر آب، آن را به مدت یک شبانه روز در جای ساکن قرار دهید تا کلر به صورت گاز از آن خارج شود.
نور موردنیاز
میزان نوری که گیاه دریافت میکند برای سلامتی و کارکرد عمومی آن بسیار اهمیت دارد.
گیاهان برای فتوسنتز به نور احتیاج دارند. این درحالی است که برای گیاهان سبز، فتوسنتز حیاتی ترین عملکردی است که موجب تبدیل دی اکسید کربن و آب به کربوهیدرات های گیاهی شده و انرژی قابل استفاده ای برای گیاه فراهم می آورد.
در برخی موقعیت ها، گلدهی گیاه متوقف شده و برگها شروع به زرد شدن می کنند. یا اینکه دمبرگ ها و ساقه ها دراز و لاغر میشوند. اینها نشانی از کمبود نور است.
نور زیاد هم گیاه را دچار مشکل میکند. لکه های قهوه ای روی برگها و گلها، نشانه ی نوعی نکروز (به دلیل آفتاب سوختگی) می باشد. نور زیاد همچنین موجب تاخوردن برگ ها و چندرنگ شدن برگ سبز میشود. (توجه داشته باشید برخی از گونه ها به صورت طبیعی دارای برگهای چند رنگی هستند)
بنفشه های آفریقایی هنگامی که مقدار زیادی نور غیر مستقیم دریافت میکنند بهترین عملکرد را خواهند داشت. برای نتیجه بهتر گلدان را پشت پنجره ای بگذارید که بیشتر طول روز نور دریافت میکند (پنجره های شرقی یا شمالی) بهترین شدت نور برای این گیاه 10000تا12000 واحد lux یا به عبارتی 900 الی 1100 foot candles می باشد.
برای تنظیم نور گیاه میتوانید هنگامی که بیشترین نور به گیاه می تابد، دست خود را در مسیر نور قرار دهید. اگر بتوانید سایه ی دست خود را روی گیاه ببینید، پس گیاه نور مناسبی دریافت میکند. البته درنظر داشته باشید که دوره و شدت نور خورشید طی فصول مختلف سال فرق میکند. برای مثال در طول فصل زمستان اجازه دهید گیاه مقدار بیشتری نور دریافت کند. همچنین با چرخاندن گلدان، نور را به همه قسمت های گیاه برسانید. چرخش گلدان باید یک چهارم دور در هفته باشد. یا هرزمان که به آن آب می دهید. در مورد همه ی گیاهان، قسمتی از گیاه که نور بیشتری دریافت کند، بزرگتر میشود.
اگر از نورهای مصنوعی استفاده میکنید، گیاه شما مشمول ملاحظات خاصی میشود.
هنگام انتخاب منبع نوری، توجه داشته باشید که دستگاه هر دو طیف قرمز و آبی را انشار دهد. طیف قرمز برای گل دادن گیاه بنفشه آفریقایی ضروری است. همچنین طیف آبی برای رخ دادن فتوسنتز، همچنین رشد برگ های سبز و تولید کربوهیدرات ها حیاتی است. دوم اینکه توجه داشته باشید با کاهش فاصله از منبع نوری، شدت نور افزایش می یابد. به هین دلیل بسیار اهمیت دارد که گیاه را در فاصله مناسبی نسبت به منبع نور مصنوعی قرار دهید. اگر گیاه به منبع نزدیک باشد، نشانه های سوختی در برگ ها نمایان میشود. این منبع های نوری به طور معمول باید در فاصله 18 تا 20 اینچ قرار بگیرند. البته برای گیاهان کوچک (مینیاتوری) میتوان فاصله ی 10-12 اینچی را در نظر گرفت.

نکته ی سوم این است که به یاد داشته باشید بنفشه های آفریقایی برای گلدهی به حداقل 8ساعت تاریکی در هر روز نیاز دارند. در حالی که گیاه، به بازه زمانی خاصی نوردهی برای ساخت هورمون FLORIGEN (هورمون گلدهی) نیاز دارد، از طرفی این هورمون به تنهایی نمیتواند گلدهی را راه اندازی کند مگر اینکه در تاریک قرار بگیرد. پس این گیاه نباید بیش از 16 ساعت در روز نور ببیند. پس برای گلدهی باید زمان نوردهی را تنظیم کنید.
در نهایت از شرایط خاصی که برای گیاهان رشد کرده با نور مصنوعی ایجاد میشود آگاه باشید. این پدیده سفید شدن برگ ها میباشد. این درحالی است که همه ی بنفشه های آفریقایی به این شرایط حساس نیستند. بلکه این پدیده بیشتر در برگهایی رخ میدهد که به طور مستقیم در معرض منبع نوری باشند و به فاصله کمتری داشته باشند. همچنین ممکن است این نواحی سایه های خفیف مایل به صورتی از خود نشان دهند. تنها راه بهبود بخشیدن این شرایط استفاده از نور خورشید به جای نور های مصنوعی می باشد.

دما و کیفیت هوا
در مورد هوا، رطوبت و دیگر شاخص ها، بنفشه های آفریقایی در محیطی رونق می یابند که اکثر مردم، آن را با صفا می دانند. پس اگر شما احساس راحتی میکنید، تصادفا بنفشه های آفریقایی نیز احساس راحتی میکنند! اما اگر شما به محیط ناسالم عادت کرده باشید بهتر است شرایط مطلوب بنفشه ی آفریقایی را بدانید.
به طور کلی باید سعی کنید دما را نزدیک به 70 درجه فارنهایت نگه دارید. دما نباید از 60 درجه فارنهایت کمتر شده یا از 80 درجه تجاوز کند. همچنین باید از دگرگون کردن شدید دما پرهیز کرد. البته میتوان از اختلافات جزئی در شب و روز چشم پوشی نمود. حتی برخی از بنفشه های هیبریدی برای گلدهی مطلوب نیاز به 10 درجه اختلاف دما دارند. حتی اگر بنفشه های شما برای مدت کوتاهی در دمای نامطلوب قرار بگیرند، ممکن است آسیب ببینند. هنگامی که درجه حرارت زیاد است، بنفشه ها لاغر و دراز میشوند. ممکن است برگها خشک و چروکیده شده و گلها پژمرده گردند. اگر دمای اطراف بنفشه ها زیاد است، آن را به تدریج کاهش دهید. توجه داشته باشید کاهش دما در میزان تبخیر و تعرق گیاه نیز اثرگذار خواهد بود. پس با توجه به اینکه گیاه شما چه مدت در معرض هوای گرم بوده، باید میزان آبدهی را نیز به تدریج کاهش داد. با اندازه گیری میزان آب میتوان مقدار آب تبخیر شده از سطح برگهارا محاسبه کنید. میزان تعریق به ازای هر 20 درجه فارنهایت افزایش، به نصف کاهش می یابد.
همانطور که حرارت بیش از حد به گیاه شما آسیب میزند، اما مرگ آور تر از سرما نیست. در دمای کم، بنفشه ها گل دادن را متوقف میکنند و رشد گیاه آهسته میشود. در دمای کمتر، برگها و گل ها به سرعت پژمرده شده و به گیاه شوک وارد خواهد شد. در دماهای سردتر، گیاه نسبت به عوامل پوسیدگی آسیب پذیر شده به ویژه اگر این سرما، با رطوبت بیش از حد همراه باشد. با توجه به مدتی که بنفشه ی آفریقایی در سرما بوده، شما ممکن است موفق به نجات آن شده یا موفق نشوید. به طور عمده، زمانی که بنفشه ها، نشانه های سرمازدگی را بروز می دهند، برای نجاتشان دیر شده است. با توجه به اینکه بیش از 36 ساعت طول میکشد تا نشانه ها بروز یابند.
اگر بنفشه های شما نشانه های سرمازدگی را بروز داد، اول از همه آن را به ماکنی منتقل کنید که گرم باشد. سپس هر بافتی که تیره و خمیری شده است را از گیاه جدا کنید. این کار از گسترش پوسیدگی جلوگیری میکند. به آب دهی و کود دهی ادامه ندهید اما رطوبت بالا را حفظ کنید. یکی از روش ها استفاده از کیسه می باشد. به این صورت که گلدان را در کیسه ای قرار داده و بالای آن را با سیم ببندید. اگر بنفشه قادر به ادامه ی حیات باشد، پس از چند روز شما میتوانید نشانه های بهبود را مشاهده کنید. اما بهتر از برای بهوبد کامل آن را به مدت یک هفته در کیسه نگه دارید. پس از آن، گیاه را طبق برنامه قبلی آب داده و کود دهی نمایید.
رطوبت هوا نیز به همراه هوای گرم برای سلامت گیاه شما ضروری است. بنفشه های بومی که در شرق آفریقا می رویند، در رطوبت هوایی بین 70 تا 80 درصد رشد میکنند. با توجه به اینکه فراهم آوردن چنین رطوبتی در خانه مشکل است، شما بهتر است رطوبت را بین 50 تا 60درصد نگه دارید. اگر رطوبت کمتر از این مقدار باشد، میزان تعرق گیاه بسیار بیشتر از مقدار آبی که جذب کرده میشود. در نتیجه، شکوفه ها باز نخواهند شد، رشد گیاه آهسته شده و برگ ها خشک و چروکیده میشوند.
چنانچه لازم است، چند راه را برای افزایش رطوبت اطراف گیاه وجود دارد. اول، شما می توانید با کنارهم گذاشتن بنفشه های آفریقایی، یک اقلیم کوچک بسازید. این اقلیم به کمک خودش میتواند رطوبت هوا را افزایش دهد (به میزان15درصد) البته مراقب باشید وقتی آنها را نزدیک هم قرار می دهید، برگهایشان به هم برخورد نکنند.
همانطور که فراهم کردن رطبوت بالا اهمیت دارد، رعایت این نکته نیز ضروری است که محل رشد گیاه وسیع باشد تا با گردش مؤثر هوا، از رشد قارچ های خطرناک جلوگیری شود.
راه دیگر استفاده از وسایل آبدهی خودکار است. اساس کار این وسایل انتقال آب به خاک بر اساس خاصیت مویینگی آب است.این وسایل به بالا بردن رطوبت اطراف گیاه کمک میکند. راه مشابه دیگر این است که چند ظرف آب اطراف گیاهان قرار داده شود. با تبخیر آب، حجم آب اطراف گیاه افزایش می یابد.
در پایان، شما ممکن است به استفاده از دستگاه بخور فکر کنید. این روش برای زمستان بیشتر ضرورت دارد تا تابستان. هرچند که وسایل گرمایشی و سرمایشی تا حدودی می توانند موجب خشکی هوا شوند.
با توجه به اینکه رطوبت هوا برای بنفشه های آفریقایی اهمیت بسیار دارد، چرخش مناسب هوا نیز حیاتی است. چرخش هوا از رشد قارچ های خطرناکی مانند botrytis و powdery mildew جلوگیری میکند. به هرحال، نسبت به هر سطح سردی که با بنفشه ها در ارتباط است هوشیار باشید. حتی وقتی که دمای عمومی هوا در محدوده ی قابل قبول باشد، تماس با سطح سرد، بالاخره گیاه را شوکه میکند که در بسیاری از مواقع کشنده است. حداقل، رشد گیاه شما را کج و بی قرینه میکند و طرفی که رو به سطح سرد است، کوچکتر خواهد بود. معمولا این سطح سرد پنجره است.
یکی از عوامل کیفیت هوا که معمولا از آن غفلت میشود، حضور گازها و دود های شیمیایی است. برای نمونه گاز هایی که از اجاق های خوراک پزی یا وسایل گازی متساعد میشود، دودی که از حلال های رنگ یا مایعات تمیز کننده خارج میشود. این گازها ممکن است باعث ایجاد برگهای کوچک و زرد و رنگ پریده شوند و گل ها قهوه ای شده و می افتند.
تماس طولانی مدت با گازهای شیمیایی ممکن است منجر به مرگ گیاه شود. به همین دلیل از گیاهان خود در برابر این مواد محافظت کنید. این موضوع همانطور که برای گیاه حیاتی است، برای شما نیز حیاتی می باشد. در واقع همانطور که بنفشه های آفریقایی با این گاز ها بیمار میشوند، شما نیز خواهید شد.

Leave a Reply