اقتصادنیوز گزارش می‌دهد: تئوریسین اقتصادی احمدی‌نژاد از کشور خارج می‌شود

مهاجرت شازده اقتصاد

دوشنبه، بیست و دوم دی 1393 – 11:40 صبح

جمشید پژویان از ابتدا بر اصلاح قیمت‌های نسبی به عنوان راه‌حلی برای اقتصاد ایران تاکید می‌کرد. اما پس از این‌که انتقادها به دلیل اجرای پروژه هدفمندی یارانه‌ها بالا گرفت، ظاهرا پژویان رفتن را به ماندن ترجیح داده است.

جمشید پژویان

جمشید پژویان

به گزارش «اقتصادنیوز»، جمشید پژویان از دهه 60 و در کلاس‌های درس خود، به رواج و تبلیغ نظریه اصلاح قیمت‌های نسبی می‌پرداخت و در دولت‌های مختلف به دلیل اجرایی نشدن پروژه اصلاح قیمت‌های نسبی همواره در قامت منتقد در می‌آمد.

نوبت اما به دولت احمدی‌نژاد که رسید، یا به دلیل رویگردان شدن طیف اصولگرایان از احمدی‌نژاد یا نداشتن تیم مدیریت اقتصادی از سوی احمدی‌نژاد، شمس‌الدین حسینی به نمایندگی از حلقه علوم و تحقیقات وارد وزارت اقتصاد شد تا با جدیت به اجرای توصیه استاد خود بپردازد.

نتیجه درک حسینی از پروژه اصلاح قیمت‌های نسبی، حذف هدفمندی یارانه‌ها شد. پروژه‌ای که در باور بسیاری از کارشناسان اقتصاد ایران بی‌موقع و نشناخته به اجرا درآمد. پژویان که همواره و پس از اجرای پروژه هدفمندی یارانه‌ها، پدرخوانده تیم اقتصادی دولت احمدی‌نژاد در نظر گرفته می‌شد، از سوی بسیاری، مسوول بحران‌هایی شد که ریشه در تشخیص ناصحیح درد، نوع درمان و تیم درمانگر اقتصاد ایران داشت.

پژویان در هر مکان دانشگاهی یا گردهمایی‌های بعدی مورد انتقاد قرار می‌گرفت و همچنان در قامت مدافع سیاست‌های اقتصادی دولت دهم ظاهر می‌شد.

او اصلاح قیمت‌های نسبی در اقتصاد را، اصل اصلاح اقتصاد ایران می‌داند و به شدت بر سیاسی نبودن اقتصاد تاکید دارد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، پژویان این روزها از رفتاری که با او می‌شود گلایه دارد، تا حدی که از بستن چمدان خود خبر می‌دهد. پژویان با اشاره به قابل اصلاح نبودن این اقتصاد در شرایط فعلی می‌گوید که چمدان‌های خود را بسته و به دامادش گفته تا کارهای مربوط به مهاجرت را انجام دهد.

پیش از این هم محمد طبیبیان، محمدرضا برادران شرکا، سعید مشیری و برخی دیگر از آکادمیسین‌های اقتصادی سابقه خروج از کشور را داشتند.

Leave a Reply