سفیر ترکیه در تهران با بیان اینکه تصمیم آمریکا برای خروج از برجام اشتباه بود، اظهار کرد: این تصمیم می‌تواند در آینده موقعیت شکننده کنونی در منطقه را سخت‌تر کند.

عصر روز دوشنبه رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران که ماه‌های آخر ماموریتش در کشورمان را سپری می‌کند، در مراسم روز ملی این کشور که با حضور رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت که ریاست هیات مشترک اقتصادی دو کشور را نیز برعهده دارد، برگزار شده بود، در سخنانی گفت: امروز نود و پنجمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه است و از اینکه همگی شما در این روز مهم ما را همراهی می‌کنید تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه این پنجمین و آخرین باری است که من میزبان روز جمهوری (روز ملی ترکیه) در تهران هستم، گفت: من به زودی با پایان مهلت ماموریتم تهران را ترک خواهم کرد. من از اکتبر ۲۰۱۴ این مسئولیت را برعهده داشتم و اوقات بسیار خوبی را در ایران سپری کردم.

این دیپلمات ارشد ترکیه در تهران با بیان اینکه البته این تجربه آسانی نبود و این خلاف انتظارم هم نبود، گفت: اما به راستی تجربه فوق‌العاده‌ای بود و من دلتنگ این کشور و مردمان بی‌نظیرش خواهم شد. با خرسندی باید بگویم که علی‌رغم جو چالش‌برانگیز در منطقه، ما در روابط عمیقمان با ایران پیشرفت مهمی داشته‌ایم. دولت‌های دو کشور ارزش این روابط را درک کرده و اراده قوی برای تداوم آن در زمینه‌های مختلف را دارا می‌باشند.

تکین با اشاره به سفر امروز وزیر امور خارجه به ترکیه خاطرنشان کرد: امروز آقای دکتر ظریف در استانبول هستند و ایشان قرار است فردا در ششمین نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ترکیه، آذربایجان و ایران در استانبول شرکت کنند. البته ایشان هفته دیگر نیز بار دیگر به ترکیه خواهند آمد تا در نشست وزیران خارجه D۸ در آنتالیا شرکت کنند.

سفیر ترکیه در تهران همچنین با بیان اینکه ما در حال کار کردن بر روی برگزاری نشست بعدی شورای عالی همکاری ترکیه و ایران هستیم که نشستی دوجانبه در عالی‌ترین سطح است، افزود: به منظور دستیابی به این هدف انتظار می‌رود که آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران پیش از پایان سال جاری از ترکیه دیدار کنند.

این دیپلمات ترک همچنین با اعلام این موضوع که قرار است در هفته‌های آتی دیدارهای دوجانبه گوناگون دیگری بین مقامات دو کشور برگزار شود، افزود: این دیدارها نشان‌دهنده سطح جدی تعامل بین دو کشور همسایه یعنی ایران و ترکیه است.

تکین با بیان اینکه ما همیشه به تعامل با ایران حتی بر سر مسائلی که ممکن است مورد اختلاف باشد باور داشته‌ایم و خواهیم داشت و این فراتر از روابط دوجانبه است، گفت: همکاری ما با ایران و روسیه درخصوص جنگ موجود در سوریه گواهی بر این دیدگاه است. در همین ماه گذشته رئیس‌جمهور ما آقای اردوغان به همراه همتایان ایرانی و روس خود در نشست سه‌جانبه تهران شرکت کرد.

وی همچنین با اشاره به روند برگزاری نشست آستانه در ارتباط با حل سیاسی بحران سوریه گفت: به شکر روند آستانه، ما توانستیم تا با دیدگاه توقف خونریزی و تاسیس صلحی ماندگار و عادلانه در سوریه گام‌های مهمی را برداریم گرچه هنوز کارهای بسیار دیگری برای انجام باقی است.

سفیر ترکیه در تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به خروج آمریکا از برجام تصریح کرد: ما پس از تصمیم آمریکا برای ترک برجام و اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه بر علیه ایران با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شویم. همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم ما بر این باور هستیم که این یک تصمیم اشتباه بوده و می‌تواند در آینده موقعیت شکننده کنونی در منطقه را سخت‌تر کند. ما معتقدیم محرومیت، نه در منطقه ما و نه در هیچ جای دیگر صلح و ثبات به همراه نمی‌آورد. ما دلیلی برای خراب کردن پیمانی مفید که بخش مهمی از یک معماری عدم اشاعه است، نمی‌بینیم. ما با کلیه شرکای خود برای جلوگیری از تاثیرات منفی احتمالی این تصمیم هم بر روی مردم ایران و هم بر روابطمان با ایران کار می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم تعدادی از روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران از جمله سفیران پاکستان، استرالیا، کوبا، سوئد، روسیه و… حضور داشتند.

در این مراسم همچنین به نمایندگی از ایران رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت که هفته جاری از مجلس رای اعتماد گرفت، حضور داشت. او که ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را نیز برعهده دارد در این مراسم با سفیر ترکیه رایزنی و گفت‌وگو کرد.

منبع:آخرین خبر/ایسنا