سفر در دین اسلام

شیوه مقاله نویسی من ارجاع به مستندات و سپس تشویق خواننده به درک موضوع و تصمیم گیری است، لطفا مستندات زیر را بخوانید:

آیه 44 سوره فاطر:

أَوَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ

آیا در زمین (نه فقط مکانهای زیارتی که وابسته به زمان و سیاست است) نگشته اید تا فرجام کسانی که پیشتر زیسته اند  را ببینید؟

 آیه 46 سوره حج:

أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا ۖ فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَـٰكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ

آیا در زمین گردش نکرده اند تا دلهایی داشته باشند که با آن بیاندیشند؟ یا گوشهایی که با آن بشنوند؟ (اگر چنین نکرده اند “یا سفر نرفته اند”) گرچه چشمهایی بینا دارند اما دلشان کور است.

آیه 137 آل عمران:

قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِين

قطعا پيش از شما سنتهايى [بوده و] سپرى شده است پس در زمين بگرديد و بنگريد كه فرجام تكذيب ‏كنندگان چگونه بوده است

یعنی خداوند از انسان می خواهد تا با دیدن باقی مانده آثار به جا مانده از گذشتگان از آن‌ها عبرت بگیرد. با سنن دیگران آشنا شود بداند خیلی رسم ها و شیوه های زندگی قبلا وجود داشته که امروزه نیست!

برخی سفرها برای مسلمانان و مومنین ممنوع است، از قبیل: هجرت برای جنگ و جهاد!

آیه 122 سوره توبه:

وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ

مومنان همگی نتوانند سفر کنند، از هر گروه ایشان دسته‌ای سفر نکنند تا در کار دین دانش اندوزند، و چون بازگشتند قوم خویش را بیم دهند، شاید آنان بترسند.

در احادیث منقول از پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) هم بسیار به سفر تاکید شده و قرآن انسان را برای کسب تجربه به گردش تشویق می‌کند.


دین اسلام سیر و سیاحت را سبب تعقل و اندیشه و بالا رفتن سطح آگاهی و بینش انسان دانسته است. یعنی همان عنصری که بی تردید سنگ بنا و شالوده رشد و توسعه زندگی انسان در ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… است. زیرا یک جامعه بسته و بی خبر از دیگر ملتها، هیچ زمینه رشد شایسته و بایسته ندارد و از تجربیات و دست آوردهای علمی، فکری و اجتماعی دیگران محروم است.

بسیار شایان ذکر است و واقعا شایسته است این نکته را بیان کنم که دستور”سیروا فی الارض” بوده نه “زیروا الاماکن الزیاره”!!!!!!

 

Leave a Reply