برنامه پیشنهادی من جهت سفر به ارمنستانتحقیقی کوچولو موچولو از بابک راستی

مهمترین جاذبه ها:

خود شهر ایروان، به دو دلیل، نخست اینکه پایتخت ارمنستان می باشد، دوم اینکه یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان باستان است که تا به امروز تمدن و شهر نشینی در آن بوده و از روز نخست تا به امروز پایتخت بوده و به امید خدا خواهد بود.هتل  Republica Hotel Yerevan  دارای پیک آپ (استقبال فرودگاهی) رایگان نیز هست. با کلیک بر روی لینک مربوطه و انتخاب تاریخ مورد نظرتان می توانید قیمت های رزرو اتاق ها را هم ببینید. این بوتیک هتل دارای بیشترین نظر مثبت بازدیدکنندگان بوده و رتبه دوم متعلق به هتل تاریخی “تفنگیان” می باشد. هتل ریپابلیکا در نزدیکی میدان ریپابلیک (جمهوری) و فاصله تقریبی 500 متری می باشد. اکثر جاهای دیدنی ایروان در همین نزدیکی هاست، با وجود قرار گرفتن در مرکز شهر و شلوغی ها، مهمانان هتل، از آرامش موجود در هتل تعریف های مثبتی کرده اند.
اگر در ایروان صد و هشتاد جاذبه وجود داشته باشد، مقام نخست جاذبه های دیدنی به موزه مجسمه های باستانی می توان اشاره کرد، برای کسانی همچون من این یکی با ارزش ترین قسمت های سفرم خواهد بود، از دیگر نقاط با ارزش Tsitsernakaberd می باشد که یادمان سیاسی فرهنگی تاریخی جانباختگان ارمنی در نسل کشی های عثمانی و ترکیه است. فراموش نکنید برای رسیدن به این یادمان باید 750 پله را طی کنید. اگر این تعداد شما را ترسانده باید بگویم، آتشی که در دل این یادبود قرار گرفته؛ از روز افتتاح تا هماکنون خاموش نشده.
Cascade بنایی مشابه، در ارتفاع یک تپه در ایروان موجود است که زیبایی های خاص خود را دارا می باشد، این مجموعه دارای پارک، هتل، آبنما و مجسمه هایی است که منظره ای خاطره انگیز از سطح شهر و همچنین از بالای شهر می تواند به شما ارایه دهد، مخصوصا دیدن قله آرارات به احتمال زیاد شما را به وجد خواهد آورد، نکته مهم و بارز این مجموعه برای بازدیدکنندگان، شاید همان آسانسور و پله برقی هایش باشد.

برای طولانی نشدن مطلب می توان به اختصار نام این مجموعه ها را برد: میدان جمهوری، موزه نسل کشی، موزه تاریخی و همچنین موزه پاراجانف.

و اما کسانی که قبلا به دبی یا نیویورک سفر کرده باشند، یکی از زیبایی های ساختگی را، رقص فواره می دانند، برای دیدن رقص فواره باید شب ها رفت تا دیدن رنگ ها ممکن باشد، مدت این رقص دو ساعت در شب است. پس میدان جمهوری در اولین ساعات تاریکی شب باید جای شلوغی باشد 🙂

سالن اوپرا (اپرا) و حداقل یک اپرا با معشوقتان را فراموش نکنید. این نظر شخصی من بود، در پارک ویکتوری (پیروزی) مجسمه با ابهت “مادر ارمنستان” از جمله مکانهایی است که دیدنشان می تواند یک افتخار باشد.

بعضی ها ممکن است از دیدن کارخانه شراب سازی با نام “آرارات” هم لذت ببرند، دیدار از خط تولید این کارخانه بیشتر برای آقایان جالب خواهد بود :-))

لیست را با پارک عشاق و موزه هنر (صنایع دستی و جواهرات) در اینجا به پایان می برم.

برایتان جالب نیست کسی ارمنستان برود و کلیسلا و صومعه ندیده باشد؟

صومعه قغارد (گغارد)، در استان کوتایک ارمنستان قرار دارد. این صومعه بخشی از کوه مجاور آن است که از سنگ تراشیده شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. نمازخانه اصلی این صومعه در سال ۱۲۱۵ میلادی ساخته شد و در سدۀ چهارم میلادی در بخش چشمه مقدس آن به دست گریگور روشنگر تکمیل شد.

صومعه خور ویراپ (به ارمنی: Խոր վիրապի վանք) (به انگلیسی: Khor Virap Monastery)

خور ویراپ (به معنی گودال عمیق و یا “چاه عمیق) صومعه‌ای وابسته به کلیسای ارمنی بوده که در دشت آرارات ارمنستان، در نزدیکی مرز با ترکیه واقع شده است. این صومعه حوزه علمیه دینی و محل اقامت کاتولیکوس ارمنستان می‌باشد. در نزدیکی این ساختمان کلیسایی مربوط به قرن ۱۱ قرار دارد.

اهمیت این صومعه بویژه در آنست که گریگور روشنگر که مسیح باوری را به ارمنستان آورد به مدت ۱۳ سال در آن مکان زندانی بوده است. این صومعه هم اکنون یکی از زیارتگاه‌های اصلی ارامنه می‌باشد و از اماکن مذهبی ارمنستان به شمار می‌رود. امکانات صومعه خور ویراپ بسیار جالب توجه و شامل سیستم گرمایشی و حمام است. در نزدیکی این ساختمان کلیسایی مربوط به قرن ۱۱ قرار دارد.

صومعه تاتِو (به ارمنی: Տաթևի վանք) ‏(Tat’evi vank’) صومعه مرتبط با کلیسای حواری ارمنی متعلق به سده نهم میلادی که در نزدیکی روستای تاتو در استان سیونیک در جنوبشرقی ارمنستان واقع شده است. در سده‌های چهاردهم و پانزدهم میزبان یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های قرون وسطی ارمنستان به نام «دانشگاه تاتو» بوده است. این مکان دیدنی از پایتخت به دور است و برای کسانی می تواند به راحتی مقدور باشد که به صورت زمینی به ایروان سفر می کنند.

معبد گارنی (به ارمنی: Գառնիի հեթանոսական տաճար) نام یکی از آثار باستانی در استان کوتایک ارمنستان در ۳۲ کیلومتری ایروان و همچنین نام روستای نزدیک آن است.

ساختمان گارنی را بازمانده دوران مهرپرستی دانسته‌اند که برای نیایش خورشید ساخته شده بود.

مهرابه‌ها یا پرستشگاه‌های مهرپرستان، در سراسر غرب آسیا و همچنین قاره اروپا پراکنده اند. مهرپرستی از دین های ایران باستان بود که از ایران به سوی غرب تا انگلستان نفوذ کرد.

اکثر کلیساها و صومعه های ارمنستان بر روی بازمانده نیایشگاه‌های پیش از مسیحیت بنا شده است. تنها نیایشگاه غیرمسیحی بازمانده در ارمنستان نیایشگاه گارنی است.

مهرابه گارنی در سال ۷۷ پس از زایش مسیح یعنی در دوره یونانی مآبی ساخته شده و تنها نیایشگاه یونانی مآب در ارمنستان امروزی است. در سال ۱۶۷۹ میلادی نیایشگاه بر اثر زلزله‌ی وحشتناکی ویران شد. خرابی ها برای نخستین بار بین سال‌های ۱۹۱۱ تا ۱۹۰۹ میلادی بازسازی شد. در سال ۱۹۳۰ میلادی، توجه ویژه‌ای به بازسازی آنجا شد. «معبد گارنی» برای نزدیک به ۳۰۰ سال خراب بود تا اینکه بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۶۸ میلادی بازسازی شد. در آن منطقه شمار زیادی چارچوب در و پنجره، سنگ نبشته یا گچ بری بالای دیوار پیدا شد که آنها بی گمان مربوط به بناهای تاریخی گوناگونی است.

شایان ذکر است در این لیست مکانهای مهمی مثل کلیسای آچمیادزین، دریاچه سوان (قو) ذکر نشده.

Leave a Reply