در این ساعات فجر صبحگاهان، به من بگو چه می‌بینی

آیا آن پرچمی که دوش بر آن سلام دادیم را اکنون در نور سحرگاهان می‌بینی؟

پرچمی که خطوط راه راه پهن آن و ستارگان درخشان آن در این نبرد پر خطر

پرچمی که بر روی استحکامات ما دلاورانه در اهتزاز بود

تابش سرخ پرتابه‌های دشمن، و بمب‌های انفجاری آنان

در این شب آمدند و رفتند، اما پرچم ما در جای خود باقی‌ماند

(بخش آغازین سرود ملی آمریکا)

پرچم ستاره نشان  نام سرود ملی ایالات متحده، سروده وکیل و شاعر ۳۵ ساله ای به نام دکتر “فرانسیس اسکات کی” است. دکتر اسکات کی این شعر را در سال ۱۸۱۴پس از به توپ بسته شدن قلعه مک هنری توسط  نیروی دریایی بریتانیا درجریان جنگ ۱۸۱۲سرود.

banner1

دویست سال پیش، در سوم سپتامبر ۱۸۱۴، در پی به آتش کشیده شدن شهر واشنگتن و حمله به الکساندریا، فرانسیس اسکات کی از پرزیدنت جیمز مدیسون ماموریت یافت تا برای مبادله چند زندانی با برتانیایی ها  سوار بر کشتی اچ ام اس میندن شود که با پرچم آتش بس در حرکت بود. یکی از این اسرا، دوست فرانسیس، پزشک پیر و مشهوری از شهر آپر مالبورو بود که به جرم همکاری و تلاش برای دستگیری سربازان انگلیسی در خانه اش دستگیر شده بود.  فرانسیس در روز ۷ سپتامبر بر کشتی انگلیسی تونانت سوار شد و ضمن صرف شام با دو نفر از افسران بلندپایه انگلیسی درباره نقشه های جنگ گفتگو کرد. این دو افسر ابتدا با آزادی پزشک پیر مخالفت نمودند اما پس ازاینکه فرانسیس نامه هایی از سربازان انگلیسی به آنها نشان داد که پزشک پیر را بخاطر محبتش به آنها و مداوایشان ستوده بودند، نهایتا راضی شدند او را آزاد کنند.  اما از آنجاییکه فرانسیس جزییات نقشه حمله به شهر بالتیمور را از زبان افسران انگلیسی شنیده بود، انگلیسی ها تصمیم گرفتند تا پایان عملیات، او و همراه دیگرش را در کشتی نگه دارند. در طول آن شب بارانی فرانسیس شاهد به توپ بستن قلعه مک هنری بود و پرچم کوچتر قلعه را می دید که همچنان در اهتزاز بود اما زمانیکه تیراندازی ها و شلیک ها به پایان رسید او تا طلوع آفتاب نمی دانست که نتیجه جنگ چگونه بوده است. صبح هنگام، وقتی که خورشید برآمد، فرانسیس پرچم بزرگ ایالات متحده را دید که بر فراز قلعه مک هنری به اهتزاز در آمده بود. این صحنه و پیروزی ایالات متحده در جنگ الهام بخش بزرگی برای فرانسیس بود تا فردای آن روز دست به کار شود و شعری که امروز سرود ملی ایالات متحده است را بر روی تکه کاغذی که در جیبش بود بنویسد.

آن پرچم نیز امروزه به نام پرچم ستاره نشان بعنوان یکی از گنجینه های پرارزش موسسه اسمیتزونین در موزه ملی تاریخ آمریکا در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار دارد.   فرانسیس اسکات کی در تاریک و روشن صبحگاه ۱۶ سپتامبر در بالتیمور آزاد شد و ادامه شعرش را در هتلی که در آنجا اقامت داشت کامل کرد و نام آن را “دفاع از قلعه مک هنری” نهاد.  این شعر ابتدا با آهنگ معروف انگلیسی که آن زمان در آمریکا نیز محبوب شده بود تنظیم شد و سپس با نام “پرچم ستاره نشان” با شعر فرانسیس اسکات کی به سرعت به یکی از ترانه های میهنی آمریکایی تبدیل شد. نیروی دریایی ایالات متحده در سال ۱٨٨۹و سپس پرزیدنت وودرو ویلسون در سال ۱۹۱۶این ترانه را برای استفاده رسمی انتخاب کردند و بالاخره در سوم مارس  ۱۹۳۱در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت هربرت هوور کنگره ایالات متحده “پرچم ستاره نشان” را به عنوان سرود ملی این کشور تعیین نمود. دستنوشته معروف فرانسیس اسکات کی امروز در انجمن تاریخی مری لند در بالتیمور برای بازدید عموم قرار دارد.

Leave a Reply