رئیس‌مرکزآمار: خط فقر را اعلام نمی‌کنم

استاندارد بین‌المللی فقر مطلق: 1.5 دلار در روز
رئیس‌مرکزآمار: خط فقر را اعلام نمی‌کنم

رئیس مرکز آمار ایران با اعلام اینکه این مرکز اجازه مناظره ندارد، زیرا اصل بی‌طرفی آمار از بین می‌رود، به این موضوع که قانون منعی برای محاسبه نرخ تورم در بانک مرکزی ندارد، اما در گزارشهای رسمی بدون تردید، اعداد اعلامی مرکز آمار باید مورد استناد قرار گیرد، اشاره کرد و گفت: خط فقر جزو آمارهای رسمی نیست که بخواهیم آن را اعلام کنیم.

عادل آذر شب گذشته در برنامه نگاه یک در پاسخ به این پرسش که چرا نهاد بانک مرکزی ایران نرخ تورم را اعلام می کند و چرا متفاوت از آمار تورم مرکز آمار ایران است؟ گفت: این موضوع سابقه تاریخی دارد و به زمانی برمی گردد که حتی قبل از شکل گیری بانک مرکزی و مرکز آمار، بانک ملی، تورم را در تاریخ ایران محاسبه کرده است و پس از تشکیل بانک مرکزی، این مسئولیت به این بانک منتقل شد تا اینکه مرکز آمار ایران شکل گرفت.

آذر تاکید کرد: قانون منعی برای محاسبه تورم توسط بانک مرکزی و یا دیگر دستگاه های دولتی ندارد اما در تحلیل ها، اظهارات و گزارشات رسمی کشور بدون تردید، عدد مرکز آمار ایران باید مورد استناد قرار گیرد.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: قبلا سال پایه محاسبه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران متفاوت بود اما الان سال پایه هر دو، سال 90 قرار گرفته و به این ترتیب اختلاف ها کم و آمارها نزدیک شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آمارها حکایت از بهبود اوضاع دارد اما چرا مردم این بهبود را احساس نمی کنند؟، گفت: همه آمارها در وبگاه رسمی مرکز آمار ایران موجود است و همه مردم می توانند آنها را مشاهده کنند.

آذر درباره خط فقر گفت: قبلاً متولی اعلام نرخ خط فقر، وزارت رفاه بود و اکنون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و مرکز ‌آمار ایران هیچ وقت نرخ خط فقر را اعلام نکرده و نمی کند.

وی در پاسخ به این مطلب که جنابعالی مطرح کرده اید که هر کس 270 هزار تومان درآمد دارد فقیر نیست، این به چه معنا است؟ گفت: من برای ایران بحث نکردم بلکه یک استاندارد بین المللی را بیان کردم. ما خط فقر مطلق داریم که بر اساس دلار اعلام می شود و استاندارد بین المللی خط فقر مطلق را حدود 1.5 دلار در روز اعلام می کند و این برای فرد است نه خانوار و برخی ها هم آن را 2.5 دلار درآمد در هر روز برای هر نفر اعلام می کنند.

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: اما برخی رسانه ها از قول اینجانب اعلام کردند که درآمد 2.5 دلار برای هر خانوار در هر روز نرخ خط فقر است در حالی که بنده هیچگاه در موقعیت رئیس مرکز آمار ایران نرخ خط فقری را اعلام نکردم و مرجع رسمی اعلام نرخ خط فقر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. خط فقر جزو آمارهای رسمی نیست که مرکز آمار ایران بخواهد آن را اعلام کند و به جای آن ضریب جینی را اعلام می کند.

آذر از برخی کارشناسان گله کرد که چرا به آمار و اعداد منتشر شده در مرکز‌ آمار ایران استناد نمی کنند و افزود: ما متوسط هزینه های یک خانوار ایرانی را در بهار امسال در آوردیم که بر اساس آن یک خانوار روستایی ماهانه یک میلیون و 92 هزار و 500 تومان و یک خانوار شهری یک میلیون و 822 هزار تومان هزینه اش بوده است.

وی درباره آمار متفاوت نرخ بیکاری گفت: تک بعدی نگاه کردن جفاست و باید در بعد کارشناسی، چند عدد را کنار هم بگذاریم و سپس قضاوت کرد و نباید قضاوت زودهنگام کرد. با توجه به اینکه برخی اشتغال ها فصلی است برای بررسی نرخ بیکاری باید سال ها را با هم مقایسه کرد.

وی گفت: مرکز آمار ایران، اجازه مناظره ندارد و فقط آمار و ارقام را اعلام می کند؛ زیرا اگر وارد مناظره شود اصل بی طرفی آمار زیر سوال می رود و در همه کشور ها هم اینگونه است.

آذر درباره نرخ بیکاری هم با اشاره به اینکه جنس بیکاران ما در حال متفاوت شدن است، افزود: نرخ بیکاری 9.5 درصدی امروز ما به لحاظ کیفیت و سرمایه گذاری برای اشتغال با نرخ بیکاری 12.5 و 14.6 درصدی سال 89 قابل قیاس نیست.

وی با بیان اینکه بخشی از افراد بیکار ما در حال ادامه تحصیل هستند، گفت: در سال های 88 و 89 نمودار افراد تحصیل کرده متوسط به پایین، بالا بوده اما الان در سال 92 و 93 آمار لیسانسه ها و فوق لیسانس ها هم افزایش یافته است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: ورودی جمعیت فعال در حال کاهش و ماهیت و کیفیت نرخ بیکاری 9.5 درصدی الان متفاوت است با ماهیت و کیفیت نرخ بیکاری 14.6 درصدی سال 89 و معیار سنجش نرخ بیکاری در هر دو، یکی است. جمعیت بازنشسته کشور ما از سال 92 تا سال 93 حدود 200 هزار نفر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: دولت آقای روحانی با پدیده نرخ بیکاری 9.5 درصدی باید بسیار جدی برخورد کند، زیرا جنس و کیفیت و محتوای آن نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارد زیرا میزان فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در حال افزایش است.

وی با اشاره به اهمیت وجود مراکز آماری گفت: مرکز آمار ایران مرکز حاکمیتی است که متولی آمارهای رسمی کشور است و مقامات رسمی کشور بر مبنای این آمارها تصمیم می گیرند.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه آمارهای رسمی، وجه توصیفی و وجه آرمان گرا دارند، گفت: مجموعه کسانی که در مرکز آمار کار می کنند سوگند حرفه ای می خورند و شرف حرفه ای دارند تا آمارها را به درستی بررسی و اعلام و استانداردها را رعایت کنند.

وی درباره طرح سرشماری عمومی کشاورزی گفت: آخرین سرشماری پس از انقلاب در این زمینه در سال 82 انجام شد و اکنون در حال اجرای چهارمین سرشماری عمومی کشور هستیم. عملا باید در سال 92 این سرشماری را اجرا می کردیم اما تقارن پیدا کرد با جابجایی دولت و به تبع آن جا به جایی استاندارها و این نقل و انتقالات موجب شد ترجیح دهیم برای بالا بردن کیفیت کار، یک سال این سرشماری را عقب بیاندازیم.

آذر در ادامه با بیان اینکه حدود 7 هزار نیروی مأمور آمارگیر داریم که با نیروی لجستیک، پشتیبان، کارشناس و ناظران، این رقم بین 12 هزار تا 15 هزار نفر شناور می شود، تاکید کرد: مهمترین ویژگی این سرشماری، رفتن به سمت سیستم های کاملاً الکترونیکی و آنلاین است.

وی گفت: جمع آوری اطلاعات و آمار به شکل دستی، فرآیند کار را طولانی می کرد؛ بنابراین برای جلوگیری از این آسیب، آن را الکترونیکی کردیم و با استفاده از روش الکترونیکی می توانیم ادعا کنیم حداکثر 6 ماه بعد، کل اطلاعات تفصیلی کشاورزی را تقدیم مردم کنیم. سرشماری عمومی کشاورزی فرصت خوبی را برای تدوین درست برنامه ششم در زمینه کشاورزی فراهم می کند.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: بر اساس ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه، آمارها دو دسته اند یکی آمارهای رسمی و یکی آمارهای تخصصی است. بر اساس این ماده مرجع رسمی تهیه، تولید و انتشار آمارهای رسمی از جمله نرخ رشد و تورم مرکز آمار ایران است و اگر دستگاه دولتی بخواهد آمار رسمی تهیه کند باید از مسیر مرکز آمار ایران و با مصوبه شورای عالی آمار این کار را با نظارت مرکز آمار ایران اجرا کند.

آذر افزود: مشکل ما این است که فعالیت هایی که در دستگاه ها انجام و ثبت می شود به مرکز آمار ایران متصل نمی شود و یکی از برنامه های ما استقرار شبکه ملی آمار است.

منبع: مهر،

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733