صادق زیباکلام در گفت و گو با «اقتصاد نیوز»  با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به روسیه اظهار داشت: در شرایط کنونی هم ما با غرب مشکل داریم و هم روسها که به واسطه موضوع اکراین مورد خشم و غضب اروپا و آمریکا قرار گرفته اند.

وی افزود: شاید حالا که ما و روسها از سوی کشورهای مشترکی تحریم شده ایم این بحث به میان آید که وقت آن رسیده است که با بی اعتنایی به خواسته های غرب به دنبال گسترش مناسبات با مسکو باشیم؛ این در حالی است که روسها هیچگاه دوستان قابل اعتمادی برای ما نبوده اند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد:تجربه دولت آقای احمدی نژاد نشان داد که ما نباید همه تخم مرغ هایمان را در سبد روسها قرار دهیم والا با اقدامی شبیه آنچه در زمان تصویب قطعنامه های ضدایرانی مواجه شدیم، روبرو می شویم و به اصطلاح با سر به زمین می خوریم.

وی با طرح این موضوع که مسوولین کشورمان نباید وسوسه شوند که با قرادادهای نجومی با روسها، نفت مان را از طریق مسکو به فروش برسانند، خاطرنشان کرد: حالا که امکان توافق ایران و 1+5 در دسترس است چرا باید بر سیاست های روسها سرمایه گذاری کنیم؟

به گفته زیباکلام ما باید در ارتقای روابط با روسها قدری احتیاط کرده و اتحادیه اروپا را تحریک نکنیم.

وی ادامه داد: این امکان را هم در نظر بگیریم که اگر روسیه با اتحادیه اروپا به توافق رسید، ما می مانیم و اعتماد نا به جایی که به روسها کرده ایم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: حتی اگر روسها بگویند که حاضرند امتیازات قابل توجهی به ما ارائه کنند که معتقدم هیچ گاه اینچنین نخواهد شد، ما نباید به آنها اعتماد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افزایش مناسبات با روسها تراژدی تلخ دولت روحانی خواهد بود که امیدوارم هیچ گاه به واقعیت نپیوندد.

منتشر شده در 28 مرداد 1393، بازپخش دوباره

Leave a Reply