فضاپیمای سایوز با سه فضانورد برای حضور در پایگاه بین المللی فضایی، از پایگاه بایکانور در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

شرکت فضایی دولتی «روس کاسموس» روز دوشنبه اعلام کرد: فضاپیمای «سایوز ام.اس-11» حامل ‘اولگ کونوننکو’ فضانورد روس، « ان مک لین» آمریکایی و ‘داوید سن ژاک ‘ کانادایی ساعت 14 و 31 دقیقه به وقت مسکو از بایکانور، زمین را ترک کرد.

فضاپیما دقایقی پس از پرتاب از بخش اول خود جدا و وارد مدار زمین شد.

در زمان حاضر فضاپیمای سایوز به سوی مداری که ایستگاه فضایی بین المللی در آن قرار گرفته در حرکت است و مطابق برنامه امشب (دوشنبه) پس از چهار بار دور زدن کره زمین، به این ایستگاه ملحق خواهد شد.

این نخستین پرتاب فضاپیمای سرنشین دار در روسیه پس از نقص فنی و سقوط فضاپیمای سرنشین دار سایوز است که 19 مهر رخ داد و سه سرنشین فضاپیما مدت زمان کوتاهی پس از پرتاب به زمین بازگشتند.

در زمان حاضر دو فضانورد روس و یک آمریکایی در حال انجام ماموریت در ایستگاه فضایی بین المللی هستند.

ایستگاه فضایی بین المللی که با مشارکت بیش از 15 کشور ساخته شده، در مدار نزدیک و در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از سطح زمین در حرکت است که روزی 15 بار دور سیاره ما می گردد.

این ایستگاه محصول همکاری مشترک سازمان های فضایی آمریکا، روسیه، اروپا، ژاپن، و کانادا است؛ سازمان فضایی برزیل نیز با این برنامه همکاری می کند و چین نیز علاقه خود را برای پیوستن به این جمع بویژه از طریق همکاری با سازمان فضایی روسیه اعلام کرده است.

روسیه از امکانات گسترده پرتاب موشک برای حمل ماهواره و تاسیسات فضایی و فضانورد برخوردار است و آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا نیز از سامانه های روسی استفاده می کنند؛ روسها حتی از پایگاه های خارج از مرزهای خود نیز عملیات پرتاب ماهواره و فضاپیما را برای کشورهای دیگر اجرا می کند.

منبع:آخرین خبر/ایرنا