رانت و فساد اقتصادی در کیش

کیش، جزیره مرجانی که به عروس جزایر مرجانی دنیا معروف است، این روزها حال و روز خوشی ندارد. برج‌سازان به طبیعتش رو آورده‌اند و می‌خواهند درآمدهایش را جایگزین دلارهایی کنند که به دلیل سوءتدبیرها، ردپایی در اقتصاد کیش ندارند.  زمین فروشی رونق گرفته و کیش را از مأموریت اصلی خود که منطقه آزادی برای جذب گردشگر باشد، دور کرده ؛ بازار دلالی هم داغ داغ است.

بسیاری از افرادی که سالها عمر خود را در کیش سپری کرده‌اند، این روزها یکی از مشکلات اصلی کیش را سوداگری در بخش مسکن می‌دانند و می‌گویند، قیمتها به طور عام از سطح عمومی قیمت مسکن در سایر نقاط کشور بالاتر است و حتی تورم مسکن این جزیره، از پایتخت نیز پیشتر گرفته است.

برخی، دلیل آن را وجود رانت برای عده‌ای خاص عنوان می‌کنند و برخی دیگر، می‌گویند زمینهای جزیره به یک صدم قیمت و با اقساط ۳۰ ساله، به برخی خواص فروخته شده است؛ موضوعی که البته تاکنون مدیران منطقه آزاد کیش، زیر بار پذیرش آن نرفته‌اند و می‌گویند که این زمینها به صورت ۲۱ ساله واگذار شده است. آنها واگذاری زمینها به صورت ۲۱ ساله را گامی در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران می‌دانند، در حالی که همه سرمایه‌گذاران مشمول چنین حمایتی نمی‌شدند.

مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفت‌وگو با مهر می‌گوید: کیش هم اکنون تبدیل به فضایی برای توسعه ساخت و سازهای مسکونی شده است و بیش از آنکه به محلی پویا برای تجارت آزاد و رقابتی تبدیل شود، راه برج‌سازی را در پیش گرفته است، گویا دولت قصد دارد، درآمدهای خود را از محل فروش زمین کسب کند و توسعه گردشگری در این منطقه آزاد را متوقف کرده است. وی می‌افزاید: هم اکنون کیش به جزیره‌ای تبدیل شده که آسمانخراشهایش، جای توسعه کسب و کار رقابتی و صادرات مجدد را گرفته‌اند، این در حالی است که هتلهای این منطقه آزاد نیز به تناسب مأموریتی که برای آن در جذب گردشگر تعریف شده بود، توسعه نیافته است و پاسخگوی نیاز گردشگران داخلی و خارجی نیست.

از همه اینها که بگذریم، امن بودن کیش برای برخی از قاچاقچیان کالا از امارات و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس است، به نحوی که این منطقه آزاد، تبدیل به محلی امنی برای واردات کالاهای قاچاق شده و چتربازها هم اقتصاد کیش را نمی‌خواهند رها کنند، زیرا اولا راه همیشه برای باز کردن چترهایشان باز است و ثانیاً، آنها با این کار در مناطق آزاد، عجین شده‌اند.

Leave a Reply