زمینه کاهش نرخ ارز در بازار وجود دارد
سیف: وضعیت بازار طلا و ارز عادی است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به دنبال یکسان‌سازی نرخ ارز نیستیم و دلار در لایحه بودجه سال آینده 2850 تومان پیش‌بینی می‌شود.

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه همایش بانک‌ها و استانداران سراسر کشور در وزارت کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر سرمایه‌گذار در استانی برای تولید محصول اقدام کرد سیستم بانکی باید از این افراد حمایت کند. همچنین باید در اقتضائات هر استانی نظام بانکی با پرداخت تسهیلات بتواند تولید را رونق دهد.

وضعیت بازار طلا و ارز عادی است/ شوکی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه شرایط ارز و طلا در بازار عادی است، گفت: شوکی در این بازار وجود ندارد. انتظار و نگاه ما به این موضوع مثبت است و آرامش بیشتری را می‌توان در بازار شاهد باشیم زیرا نتایج خوبی حاصل شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که مذاکرات نشان داد نوسانات ارز و طلا در بازار داشتیم، آیا عوامل درونی نیز در این موضوع مؤثر هستند، گفت: عوامل بنیادی بازار در وضعیت تعادلی کامل قرار دارد و میزان عرضه ارز به بازار از تعادل نسبی مطلوبی دارد، بانک مرکزی نیز آن را کنترل می‌کند و نوسانات مقطعی به دلیل اخبار زودگذر بین‌المللی بوده که اثرات آنی می‌گذارد.

زمینه کاهش نرخ ارز در بازار وجود دارد

سیف ادامه داد: این زمینه وجود دارد به دلیل غلبه عرضه بر تقاضا شاهد کاهش نرخ ارز در بازار باشیم.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تأثیر آزاد شدن ماهانه 700 میلیون دلار از دارایی‌ها در اقتصاد کشور بیان داشت: این تعادل را قطعاً این موضوع ایجاد خواهد کرد و در زمینه واردات کالاهای مورد نیاز اقدام خواهیم کرد که در نتیجه منجر به پوشش دادن تقاضا نیز می‌شود.

وی با پیش‌بینی نرخ تورم در 6 ماه دوم سال گفت: یکی از اقدامات مثبتی که در پی آن هستیم دقت نظر در اجزای پایه پولی و نقدینگی کشور و کنترل آن بوده که در حال حاضر پایه پولی رشد منفی داشته و ضریب فزاینده پولی است که موجب شده نقدینگی در کشور رشد کند.

سیف تأکید کرد: از 29 درصد رشد نقدینگی که عنوان می‌شود 3.5 تا 4 درصد آن مربوط به گسترش شبکه نظارتی بانک مرکزی است که قبلا محاسبه نمی‌شد و اکنون شرایط مناسبی وجود دارد که به استمرار شرایط موجود کمک می‌کند.

یکسان سازی نرخ ارز بسته به شرایط بین المللی است

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که نرخ ارز در بودجه 94 کل کشور چه میزان خواهد بود، گفت: یکی از برنامه‌های قطعی بانک مرکزی یکسان‌سازی نرخ ارز بوده اما این بستگی به شرایط بین‌المللی دارد و در شرایط فعلی این اقدام را انجام نخواهیم داد، زمانی این موضوع مناسب خواهد بود که اطمینان خاطری از ارتباطات بین‌المللی و نظام بانکی به وجود آید و سهولت لازم در زمینه نقل و انتقال نرخ ارز به وجود آید.

، وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار 2850 تومان باشد البته هنوز قطعی نشده است و ممکن است تغییر کند اما تصور فعلی روی همین عدد است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی حساسیت دولت در استفاده از منابع بانکی زیاد است و اقلامی در گذشته جزو تعهدات بانک مرکزی بوده اما برای نیازهای جاری دولت این نگاه به بانک مرکزی وجود ندارد.

استقلال سیاست‌های پولی از مالی باید حفظ شود

سیف در خصوص استقلال بانک مرکزی و نصب و عزل رئیس توسط رئیس‌جمهور تصریح کرد: مهمترین بخشی که باید روی آن تمرکز شود استقلال سیاست‌های پولی بانک مرکزی از سیاست‌های مالی دولت است و اگر بتوانیم فضا ایجاد کنیم که به نحو کامل این موضوع انجام شود حتما بهترین شرایط ایجاد خواهد شد.

منبع: فارس

Leave a Reply