رویترز: ایران تحمل قیمت‌های کمتر نفت را دارد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع از سیاستگذاری نفت خام ایران اعلام کرد: حتی قیمت نفت پایین تر از سطوح کنونی به اقتصاد این کشور لطمه نمی زند و تهران درباره کاهش قیمت ها نگران نیست.

به گزارش رویترز، ایران در آشکارترین تغییر راهبرد خود اعلام کرد که می تواند با قیمت های پایین تر نفت نیز سازگار شود.

این اقدام ایران همگام با عربستان و بعضی دیگر از کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) بود که به این شکل احتمال کاهش جمعی سقف تولید اوپک نیز پایین می آید.

ایران که به شکل سنتی دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک است، همواره یکی از نخستین اعضایی است که برای تقویت قیمت ها از کاهش تولید نفت این سازمان حمایت می کند.

به گفته تحلیلگران، ایران برای ایجاد توازن در بودجه اش به قیمت های نفت بالا نیاز دارد.

با وجود این، سقوط قیمت نفت تا نزدیکی ٨٦ دلار برای هر بشکه در پایان معاملات دیروز بازارهای جهانی، واکنشی را برای کاهش تولید نفت اوپک از سوی ایران به دنبال نداشت.

یک منبع آگاه از سیاستگذاری قیمت نفت ایران به رویترز گفت: در این زمان از سال طبیعی است که شاهد ضعف قیمت نفت باشیم و افت قیمت نفت با افزایش ارزش دلار تاکنون جبران شده است.

کشورهای عرب عضو اوپک نیز پیش از این اعلام کرده بودند که با قیمتهای پایین نفت مشکلی ندارند. عربستان به تازگی اعلام کرده است که حتی با قیمتهای پایین تر نفت راحت است.

گفته می شود این راهبرد عربستان برای تحت فشار قراردادن توسعه رقبای نفتی، به ویژه آمریکاست.

تحریم ها علیه ایران تولید و صادرات نفت این کشور را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده و توانایی ایران را برای کاهش تولید نفت کم کرده است.

درگذشته اعضای اوپک ضعف قیمت دلار را دلیل افزایش قیمت نفت عنوان کرده بودند. رخدادی که قدرت خرید اقتصادهای متکی به دلار را کم کرده بود اما اکنون ارزش دلار به بیشترین مقدار خود در چهار سال گذشته رسیده و موجب جبران کاهش قیمت نفت شده است.

منبع دیگری که با شیوه فکری ایرانی ها آشنا بود، در پاسخ به سئوالی درباره کاهش قیمت نفت گفت: من به هیچ وجه نگران نیستم.

اوپک در حالی آخرین نشست امسال خود را آذر ماه در وین برگزار می کند که این چنین سخنانی نشان می دهد احتمال کاهش تولید نفت این سازمان در اوضاع کنونی بعید است.

رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت ایران و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، روز سه شنبه (٢٢ مهرماه) گفته بود که افت قیمت نفت مقطعی است و اینکه کاهش قیمت ها روی بودجه ایران تاثیر نمی گذارد.

براساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، ایران برای اینکه به توازن مالی صفر برسد به قیمت نفتی برابر با ١٣٠ دلار برای هر بشکه نیاز دارد.

منبع: ایرنا

Leave a Reply