امروزه، پلاستیک ها همه جا هستند و ماده غیرقابل تجزیه ای موجود در آنها، باعث کشته شدن میلیون ها موجود در کره زمین می شود. علاوه بر این، برای تولید این مقدار پلاستیک مصرفی، مقدار زیادی هم نفت استخراج شده که همین امر باعث آسیب بیشتر به محیط زیست می شود.

هرکدام از ما با مصرف حتی 1 کیسه پلاستیکی کمتر می توانیم سهم بسیار بزرگی در جلوگیری از تخریب محیط زیست و صدمه به سایر مخلوقات باشیم.

نی پلاستیکی را فراموش کنید
به تازگی ویدئوی دردناکی منتشر شده است که در آن یک نی در بینی لاک پشتی گیر کرد است. با دیدن این ویدئو مطمئنا دیگر نی پلاستیکی مصرف نخواهید کرد!

محصولاتی که در شیشه ها یا بسته بندی مقوایی هستند خریداری کنید
به جای خرید مواد غذایی که در بسته های پلاستیکی هستند، محصولاتی که در شیشه یا بسته های مقوایی هستند بخرید. به خصوص شیشه که بارها و بارها مورد استفاده ی شما قرار خواهد گرفت.

بطری آب مخصوص خود تهیه کنید
به جای اینکه هر بار تشنه می شوید یک بطری آب معدنی بخرید، یک بطری مخصوص خود را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

خودتان آبمیوه تهیه کنید
دور ریخته شدن هر روزه میلیون ها بطری پلاستیکی را تصور کنید! به جای خرید آبمیوه و نوشابه، خودتان در منزل آبمیوه درست کرده و در یک بطری مخصوصتان ریخته و با خود حمل کنید. این آبمیوه سالم تر نیز هست! حتما می گویید آبیموه ها که در پاکت های مقوایی هستند چرا در این لیست قرار گرفته اند؟ خیلی ساده است، این پات ها با چند لایه پلاستیک پوشانده شده اند.

به جای سلفون از ظروف نگهدارنده استفاده کنید
به جای اینکه روی غذاها سلفون کشیده و بعد آنها را دور بیندازید، ظروف نگهدارنده ای که بارها قابل استفاده هستند بخرید. غذایی که به محل کار می برید را در این ظروف حمل کنید.

از خرید قوطی های کوچک ماست خودداری کنید
به جای خرید ماست، خودتان در منزل آن را تهیه کنید و اگر این کار برایتان ممکن نیست، ظروف بزرگتر ماست را خریداری کنید، زیرا برای تهیه آنها به طور کلی پلاستیک کمتری مصرف شده است.

وقتی برای خرید بیرون می روید، یک کیف پارچه ای حمل کنید
به جای اینکه بعد از خرید کلی کیسه پلاستیکی در دست داشته باشید، یک کیف پارچه ای تهیه کرده و آن را با خود ببرید.

از پاک کننده ها و لایه بردارهای پوستی استفاده نکنید
این محصولات حاوی مقدار کمی دانه های پلاستیک هستند که خیلی کوچک بوده و قابل فیلتر از آب نیستند. ماهی ها این دانه های پلاستیکی را به جای غذا اشتباه گرفته و آنها را می بلعند و البته نتیجه ی آن خیلی جالب نیست!

از وسایل یکبار مصرف استفاده نکنید
ژیلت، شامپوهای کوچک، بشقاب، لیوان، دستکش و … یکبار مصرف ، همگی از پلاستیک درست شده اند. ما فقط یکبار از آنها استفاده کرده و بعد دور می اندازیم، که این اتلاف بزرگی است. محصولات با دوامی را انتخاب کنید که ترجیحا از پلاستیک تهیه نشده باشند.

پوشک را جایگزین کنید
یک نوزاد در هر سال به ۳۵۰۰ عدد پوشک نیاز دارد. این مقدار پلاستیک بسیار زیادی است! به جای پوشک های پلاستیکی، از پوشک های پارچه ای استفاده کنید که قابل شستشو و استفاده مجدد بوده و البته برای پوست نوزاد هم بهتر هستند.

Leave a Reply