“کارمزد قطعا از آبان اجرایی نمی‌شود”

روزانه 20 هزار چک برگشت می‌خورد

دبیر کل بانک مرکزی از پردازش کامل چک‌ها در چکاوک تا پایان سال، برگشت 20 هزار چک در روز و اجرایی‌ نشدن دریافت کارمزد کارت‌خوان‌ها از آبان‌ماه خبر داد.

محمود احمدی در همایش هم اندیشی بانک‌ها و فناوری اطلاعات با اشاره به متمرکز‌شدن تبادل چک‌ها در سامانه چکاوک گفت: با توجه به گستردگی شبکه بانکی‌ اجرایی شدن این طرح در تمام استان‌ها به طور یکجا ممکن نبود و از اول مهرماه امسال در چهار استان به صورت آزمایشی اجرا شده است.

وی با بیان این‌که قرار بود پردازش کامل چک‌ها در سامانه چکاوک از آذرماه اجرایی شود، گفت: با توجه به تعداد بالای شعب برخی از بانک‌های بزرگ آنها درخواست مهلت کردند که بعد از بررسی‌های زیاد در نهایت قرار شد که دو ماه دیگر این تصمیم به تعویق بیفتد.

دبیر کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: تا بهمن‌ماه و یا اسفند‌ماه سال جاری پردازش کامل چک‌ها در چکاوک انجام خواهد شد.

آمار چک‌های برگشتی

احمدی با اشاره به رقم چک‌های برگشتی اعلام کرد: در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه بین 17 تا 20 هزار چک برگشت می‌خورد.

دبیر کل بانک مرکزی ادامه داد: آمار چک‌های برگشتی در حالی بالاست که پردازش چک‌ها در چکاوک این اطمینان را به دریافت‌کننده و ذینفع چک می‌دهد که بتوانند تشخیص دهند که آیا طرف مقابل پیش از این چک برگشتی داشته و یا خیر.

به گفته وی چک‌هایی که داخل سامانه چکاوک قرار می‌گیرند در کلیه‌ی شعب بانک‌ها قابلیت نقد شدن دارند.

ایران چک‌های 200 هزار تومانی ذخیره‌های بانک مرکزی است

احمدی در مورد این‌که آیا انتشار ایران چک‌ها در قالب بودجه سنواتی همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: طرح دائمی‌شدن آن به دلیل استفاده‌ای که این اسکناس‌ها دارند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دبیر کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا ایران‌چک‌های 200 هزار تومانی منتشر نمی‌شود؟ گفت: این ایران‌چک‌ها به عنوان ذخائر بانک مرکزی چاپ شده و نگهداری می‌شوند و تصمیمی برای انتشار آنها وجود ندارد. براین اساس ایران چک‌های 200 هزار، 100 هزار و یا سایر اسکناس‌های دیگر چاپ و نگهداری می‌شوند تا مورد لزوم منتشر شود.

وی ادامه داد: به‌طور کلی در تمامی کشور‌ها ذخائری برای بانک مرکزی وجود دارد به‌طوری که در برخی موارد 300 درصد اسکناس و سکه در جریان در خزانه نگهداری می‌شود تا اگر مسائلی نظیر اختلال در تبادلات الکترونیکی پیش آمد بتوان وجه نقد مورد نیاز برای تبادلات مردم را تامین کرد

منبع: ایسنا

Leave a Reply