رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تلاش دولت فقط اضافه کردن 20 درصد به حقوق کارکنان نیست گفت: توان ما همین‌قدر است و منابع ما بیش از این اجازه نمی‌دهد و برای افزایش بیش از این نیازمند تحولاتی هستیم که مردم باید برای آن تحولات آمادگی داشته باشند.

حجت الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری پایان سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان گفت: یکی از مشکلات و مسایل مهم امروز تورم است، در دولت یازدهم توفیق داشتیم که تورم را مهار کنیم که البته معنی این مهار، به معنای کند کردن رشد افزایش قیمت بود امروز بنا به دلایلی با رشد افزایش قیمت مواجه هستیم که البته تلاش می‌کنیم دوباره این رشد را متوقف کنیم. البته با کمک همه در افزایش تولید و تأمین کالاهای اساسی این هدف را محقق می کنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بخش بزرگی از تورم امسال به حرکت پرشتاب نرخ ارز مربوط می‌شود که روی قیمت کالاها تأثیر گذاشت مقداری هم جو روانی تأثیر داشت که دشمنان در ایجاد آن نقش داشتند.

روحانی افزود: مشکلاتی همچون افزایش نقدینگی و افزایش نرخ ارز بر روی تورم بسیار تأثیرگذار بوده است و معتقدم اصلاح مشکل نقدینگی نیازمند اصلاح نظام بانکی است.

رئیس جمهور افزود: تلاش دولت فقط اضافه کردن 20 درصد به حقوق کارکنان نیست، توان ما همین‌قدر است و منابع ما بیش از این اجازه نمی‌دهد و برای افزایش بیش از این نیازمند تحولاتی هستیم که مردم باید برای آن تحولات آمادگی داشته باشند.

روحانی خاطر نشان کرد: تصمیم فعلی این است که نرخ بنزین و گازوئیل افزایش نیابد، همانطور که طی این سال‌های گذشته افزایش نیافته است. اما یک طرح این است که می‌توان مقداری قیمت بنزین و گازوئیل را افزایش داد و درآمد ناشی از این افزایش را به اقشار کم‌درآمد برگرداند که البته این طرح هم آثاری به همراه خواهد داشت.

روحانی با اشاره به گزارش سال گذشته وزارت کشور مبنی بر برگزاری 1200 جلسه و نشست در 16 آذر، تاکید کرد: این مایه افتخار ما است و امسال هم این چنین است و من خوشحالم که همیشه در آغاز سال تحصیلی در مهرماه و در آذرماه در خدمت دانشگاهیان بودیم.

روحانی با تاکید بر اینکه پروژه تامین آب برای بسیاری از استانهای کشور که در کم آبی و مضیقه هستند، لازم و ضروری است، ادامه داد: با هماهنگی های خوبی که با محیط زیست به عمل آمد، طرحی را مصوب کردیم که از نظر دولت برای سرمایه گذاری کاملاً آماده است و مسائل محیط زیستی حل شده است تا چگونه آب به مردم برسد و آلودگی ایجاد نکند که این مهمترین مسأله استان بود.

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

تأمین منابع آب استان و اجرای طرح بزرگراه حرم تا حرم سوال یکی از خبرنگاران از رئیس جمهور بود که وی در پاسخ گفت: طرح بزرگراه حرم به حرم بسیار مهم است و آزادراهی است که برای مردم بسیار اهمیت دارد، قسمت اول این بزرگراه از قم به گرمسار، انجام شده و درآمدهای لازم برای سرمایه‌گذاران را نیز ایجاد کرده است.

بخش دوم این طرح از گرمسار به سمنان مشکلاتی همچون تملک اراضی دارد که وزارت راه را مسئول پیگیری آن کرده‌ایم. این طرح ملی است و با توجه به عبور زائران امام هشتم(ع) از این مسیر،تلاش خود را برای اتمام آن مضاعف کرده‌ایم.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی در خصوص جاده پیوند دهنده شمال به جنوب استان و روند اجرای آن ، گفت: مسیر اتصال شمال به جنوب کشور از طریق استان سمنان نزدیک‌ترین مسیر است و یکی از طرح‌ها برای این پروژه، جاده معلمان است که می‌تواند شمال کشور را به مرکز متصل کند.

روحانی خاطر نشان کرد: متأسفانه با توجه به اینکه سفر استانی دولت یازدهم به سمنان کمی دیر انجام شد در اجرای پروژه‌ها عقب‌ماندگی داریم که البته قرار شد با تأمین اعتبارات لازم این عقب‌ماندگی جبران شود. بخشی از آن هم مربوط به همین جاده است.

رئیس جمهور افزود: سازمان برنامه و بودجه امروز اعلام کرد که 240 میلیارد تومان برای تکمیل و اجرای پروژه‌های عقب‌مانده استان اختصاص داده است.

خبرنگار دیگری در این نشست خبری بار دیگر به موضوع انتقال آب خزر به سمنان اشاره و از رئیس جمهور زمان آغاز و اتمام این پروژه را جویا شد، رئیس جمهور در پاسخ گفت: دولت برای این طرح برنامه دارد و براساس اعلام وزیر نیرو مطالعات طرح انجام شده است. مشکل موجود برای اجرای این طرح مشکل محیط زیست در مسیر لوله و بحث آلودگی آن بود که البته نگرانی به حقی بود.

روحانی خاطر نشان کرد: هفته گذشته سازمان محیط زیست بررسی‌های خود در این رابطه را انجام و نظر نهایی را اعلام کرد. خوشبختانه دغدغه محیط زیستی و بحث آلودگی برطرف شده و از نظر دولت مانعی برای این پروژه وجود ندارد، سرمایه گذار آن هم اعلام آمادگی کرده و ان‌شاء الله با سرعت عمل، اجرای این طرح را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس جمهور در همین رابطه به موضوع قاچاق سوخت از کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما قاچاق بسیار زیاد بنزین و گازوئیل است که رقمی حدود روزانه 10 میلیون لیتر است و دلیل اصلی آن نیز ارزان‌بودن قیمت بنزین و گازوئیل در ایران و گرانی آن در کشورهای دیگر است که البته مسئولان مرتبط با قدرت و شدت با قاچاق مبارزه می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه قاچاق به صورت دو طرفه در واردات و صادرات انجام می‌شود، گفت: باید جلوی این قاچاق گرفته شود تا مردم احساس امنیت و آرامش کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: تلاش ما این است که برای سال آینده کالاهای اساسی بر مبنای ارز 4200 تومانی تأمین شود و در بودجه سال آینده 14 میلیارد دلار برای این منظور اختصاص یافته است.

روحانی همچنین به ارایه بسته‌های حمایتی به اقشار مختلف جامعه اشاره کرد و گفت: یک نوبت از این بسته‌های حمایتی پرداخت شده یک نوبت هم در ماه‌های آینده پرداخت خواهد شد و تلاش می‌کنیم سال آینده هم ادامه داشته باشد. ان‌شاء الله بخش خصوصی و دولتی همه دست به دست هم دهند تا مشکلات حل شود.

در ادامه این نشست خبری، خبرنگاری به موضوع فعالیت احزاب و توسعه سیاسی در کشور اشاره کرد و پرسید برای ارتقاء سطح عمومی اعتماد مردم به دولت چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ رئیس جمهور در پاسخ گفت: نکته اصلی همین است که معتقد باشیم کشور از آن مردم است و مردم باید برای اداره کشور تصمیم بگیرند. اصل ششم قانون اساسی تأکید دارد که حاکمیت ملی به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب است و مردم باید در تشکیل و فعالیت احزاب آزاد باشند.

روحانی با بیان اینکه در گذشته شاهد بودیم که خانه احزاب تعطیل شده بود ، فعالیت احزاب با مشکل مواجه بود و روزنامه‌ها در نوبت‌های طولانی برای دریافت مجوز بودند اما امروز دیگر اینگونه نیست. مشکلات برای چاپ کتاب مثل گذشته نیست. سازمان‌های مردم‌ نهاد با مشکلات عدیده مواجه نیستند و حضور خانم‌ها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی افزایش خوبی داشته که البته حق آنها بوده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این زمینه به دو نکته باید توجه داشته باشیم، گفت: نکته اول اینکه رقابت‌های ما باید سالم باشد و احزاب آزادند که در انتخابات به بهترین شکل فعالیت کرده و محک بخورند. وحدت و هماهنگی باید بیشتر شود و رقابت‌‌ها اخلاقی باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: نکته دوم این است که دولت به تنهایی نمی‌تواند حلال مشکلات باشد. همه دستگاه‌ها، نهادها، بخش خصوصی و دولتی، مردم، اصناف و همه و همه باید دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید در کنار هم باشد، گفت: همه بخش‌ها باید برای دستیابی به این توسعه همه جانبه فعال شوند.

وی تأکید کرد: همین 16 آذر که جامعه دانشگاهی آزادانه نقدهای خود را مطرح می‌کنند، نشان از آزادی سیاسی دارد. دولت تلاش می‌کند، زمینه را برای رشد فعالیت و آزادی احزاب و آزادی بیان بیشتر فراهم کند.

خبرنگاری در این نشست خبری به موضوع افزایش نقدینگی در کشور اشاره کرد و گفت دولت چه برنامه‌ای برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و حل مشکل کمبود نقدینگی بخش صنعت دارد؟ روحانی با بیان اینکه مشکل نقدینگی موضوع درستی است که به آن اشاره شده، گفت: در بخش تولید نیاز به گردش نقدینگی و تأمین سرمایه تولید داریم و با مشکل هدایت نقدینگی مواجه هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: روزانه یک هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم که 2 منبع دارد یکی برداشت از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها و منبع دوم برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است.

روحانی یادآور شد: در مورد اول که موضوع برداشت از بانک‌ها می‌باشد دولت منضبط عمل کرده و این برداشت محدود بوده و در چارچوب قانون و بودجه عمل کردیم اما در مورد دوم برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی بسیار بالا بوده که نشان از ناسالم بودن سیستم بانکی است و مشکل بزرگ در این زمینه نیز مربوط به بانک‌های غیردولتی، خصوصی و خصولتی است.

رئیس جمهور ادامه داد: سال گذشته برای مهار رشد نقدینگی چارچوبی در دولت تدوین و از سوی معاون اول برای اجرا ابلاغ شد که در این مهار بی‌تأثیر نبود.

روحانی با تأکید بر اینکه راه‌حل مشکل نقدینگی اصلاح بانک‌هاست، گفت: باید بانک‌ها را اصلاح کنیم، سرمایه در گردش نیز باید توسط بانک‌ها تأمین شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: بانک‌ها باید سرمایه‌های منجمد خود را از انجماد خارج کنند، از بنگاه‌داری دست بردارند و اموال غیرمنقول خود را بفروشند و سرمایه خود را به بخش تولید هدایت کنند.

روحانی در همین رابطه به موضوع تخلف یک مؤسسه مالی اشاره کرد و گفت: یک مؤسسه متخلف در کشور که اموال مردم را تاراج کرده بود دولت را مجبور کرد بیش از 30 هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران پرداخت کند و تخلف یک مؤسسه مالی برای کل کشور و مردم مشکل ایجاد کرد.

رئیس جمهور تأکید کرد: جزو برنامه‌های مورد تأکید ما فروش اموال دولتی و بانک‌ها و هدایت نقدینگی به بخش تولید و بازار سرمایه است.

روحانی در پایان این نشست خبری از مردم شهرستان‌های استان که موفق به حضور در جمع آنان نشد، عذرخواهی کرد و از رسانه‌ها بخاطر نقش بسیار مهمی که برای ایجاد وحدت و هماهنگی و همچنین ایجاد انگیزه لازم برای فعالیت اقتصادی ایفا می‌کنند، قدردانی کرد.

رئیس جمهور همچنین از نیروهای انتظامی و امنیتی برای تأمین امنیت این سفر و تأمین امنیت و آرامش کل کشور قدردانی کرد.

منبع:آخرین خبر/ایلنا