رضايت زندگي پس از بچه دار شدن

طبق تحقيقات انتشار يافته «جان گاتمن» در انجمن روانشناسي آمريکا و در مجله «روانشناسي خانواده»، رضايت زناشويي 67 درصد زوج‌ها بعد از بچه دار شدن کاهش پيدا مي‌کند.


به گفته جان گاتمن «مشاجرات بعد از بچه‌دار شدن امري معمول است و بسياري از زوج‌ها فکر مي‌کنند غيرقابل اجتناب بوده و پذيرفتني است. اما آنچه آن‌ها نمي‌دانند آن است که مشاجرات تاثيراتي منفي بر کودکان آن‌ها دارد».
دو دهه تحقيقات نشان مي‌دهند که تعارضات زناشويي براي کودکان بد است و باعث افزايش احتمال ابتلا به افسردگي، اختلالات ارتباطي و کاهش مهارت‌هاي اجتماعي در دوره‌هاي بعدي مي‌شود.
وي مي‌افزايد «وقتي کاهش سريع در رضايت زناشويي و افزايش در خصومت وجود دارد، اين وضعيت به کودکان انتقال پيدا مي‌کند و کودک را تحت تاثير قرار مي‌دهد».
براي پيدا کردن راه حلي براي اين مشکل جان گاتمن و همسرش «جوليو گاتمن» 33 زوج را که هم اکنون بعد از بچه‌دار شدن همچنان شاد هستند مورد بررسي قرار دادند.
بر اساس آنچه از اين تحقيقات بدست آمد آن‌ها برنامه‌اي را طراحي کردند که به طور موثري مهارت‌هاي ارتباطي قابل انتظار را استحکام مي‌بخشيد.

طبق آزمايشي که در مجله «ارتباط خانوادگي» منتشر شد شرکت کنندگاني که قبل از بچه‌دار شدن در کارگاه‌هاي گاتمن شرکت کرده بودند، جريان تولد فرزندشان را پي‌گيري مي‌کردند که به نسبت گروه کنترل رضايت بيشتري از روابط و کاهش افسردگي پس از زايمان نشان مي‌دادند و بعد از سه ماه پدراني که در کارگاه شرکت کرده بودند رابطه بيشتري با کودکان خود داشتند.
کارگاه‌هاي گاتمن بر نظريه «صداي رابطه در خانه» استوار بود؛ نظريه‌اي که در آن فرض مي‌شد سه کليد براي رضايت زناشويي وجود دارد:

1- دوستي و صميميت

2- تعارضات ساختار يافته

3- سهيم شدن در معنا

طي کارگاه اين سه مولفه ارتباطي به شرکت کنندگان آموزش داده مي‌شد.
براي مثال در حوزه دوستي، از تحقيقات گذشته جان گاتمن استفاده مي‌شد که نشان مي‌داد زوج هاي شاد در تمام طول عمر در حال کشف يکديگر هستند حتي زماني که در حال گرفتن جشن سالگرد ازدواج بودند و حتي در اين زمان از هم مي‌پرسند که آرزويي که مي‌خواهي در زندگيمان به آن برسي چيست؟

براي ايجاد عادت سوال پرسيدن در زوج‌هاي جوان، گاتمن مجموعه سوال‌هاي خنده داري آماده کرد؛ سوال هاي احمقانه و جدي مانند نوار مورد علاقه تو چيست؟ يا دشمن اصلي‌ات در محل کار چه کسي است؟
به گفته گاتمن «اين سوال‌ها به زوج‌ها در فهم و قدرداني از هم کمک مي‌کند».
بسياري از زوج‌ها فکر مي‌کنند رابطه خوب يعني يک مکان تفريحي خوب و خلوت با يک قايق ماهي‌گيري، آرامش امواج با آفتاب ملايم.
اما برعکس زوج‌هايي که احساس شادي مي‌کنند از شيوه‌هاي مديريتي متفاوتي براي حل تعارضات خود کمک مي‌گيرند. براي مثال وقتي يک مکالمه با حالت سخت و خشني شروع مي‌شود آن‌هايي که مهارت ارتباطي بالايي دارند به سمت نرم خويي متمايل مي‌شوند و سعي مي‌کنند به جاي پريدن به طرف مقابل بر احساسات خود تمرکز کنند.
به گفته جوليو گاتمن، اين زوج‌ها به جاي آنکه بگويند «ديوانم کردي باز آشغالا رو بيرون نذاشتي؟!» يا «چقدر بي نظمي، اين بي نظميت متنفرم مي‌کنه»، مي‌گويند «من ناراحت شدم وقتي آشغالا رو بيرون نذاشتي».
براي آموزش اين مهارت‌ها به زوج‌ها، در کارگاه ديگري از شرکت کنندگان خواسته شد 14 جمله اتهامي را به شکل‌هاي مثبت تري تغيير دهند.
براي مثال جمله «فکر مي‌کني خيلي حاليته اينقدر دستور مي‌دي» را به جمله «وقتي مدام به من مي‌گويي چه کنم يا چه نه کنم احساس بدي بهم دست مي ده» تغيير دهند. (جملات به موقعيت‌هاي ايراني تغيير شکل پيدا کرده است)
بايد به خاطر داشته باشيد که گاهي اختلافات بالا مي‌گيرد و فشار خونمان بالا مي‌رود. در اين زمان کنترل اوضاع از دستمان خارج مي‌شود و غير منطقي و هيجاني رفتار مي‌کنيم. بهتر است بگذاريد کمي آرام شويد و سپس در مورد موضوع صحبت کنيد.
گاتمن مي‌گويد:«وقتي زوج‌ها از هم جدا مي‌شوند به آن‌ها آرام سازي تصويري را ياد مي‌دهيم و به آن‌ها مي‌گوييم از عميق نفس کشيدن استفاده کنند و حداقل 20 تا 30 دقيقه از هم جدا باشند و در آن زمان در مورد حالت‌هاي قبل فکر نکنند».
براي تحکيم سومين مولفه رابطه شاد يعني سهيم شدن در معنا، گاتمن زوج‌ها را تشويق مي‌کند ارتباط روحي با يکديگر مانند خوردن شام بايکديگر يا بازي‌هاي خانوادگي را گسترش دهند. اين فعاليت‌ها باعث گسترش احساس اهداف مشترک دو نفره و فهم يکديگر مي‌شود.
وي افزود: «در يک رابطه قوي، زوج‌ها از هم حمايت مي‌کنند و به اهداف، ارزش‌ها و آرزوهاي هم احترام مي‌گذارند».
اين شيوه‌ها محدود به انتظارات زناشويي نمي‌شوند و مقالات ديگر نشان مي‌دهند که مي‌توان از اين روش در بحران‌هاي زناشويي، کاستن خشونت‌هاي خانوادگي و غيره استفاده کرد.

خبرگزاری برنا

Leave a Reply