رزی ملک-یونان
منبع: http://go.usa.gov/3czKT
“معرفی چهره های برجسته ایرانی – آمریکایی”

رزی ملک-یونان در ۴ ژوئیه ۱۹۶۵ در تهران/ایران متولد شده است و هنرپیشه، نویسنده، کارگردان، نوازنده پیانو و شخصیت سرشناس و فعال آشوری ایرانی-آمریکاییست. ملک-یونان از بازماندگان یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین خاندانهای آشوری است که ریشه های آن به یازده قرن پیش باز می گردد.
رزی آموزش پیانو را در سن چهار سالگی در تهران آغاز کرد و در حالی که نوجوان بود در مسابقات ملی پیانو نوازی متعددی در تهران شرکت کرد و جوایز متعددی نیز کسب کرد. او در آن دوره در هنرستان موسیقی تهران مشغول به تحصیل بود.
رزی دارای مدرک روانشناسی از دانشگاه کمبریج و دو مدرک در زمینه موسیقی از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو است. او سه زبانه است و به زبانهای آشوری، فارسی و انگلیسی مسلط بوده و نویسنده کتاب تاریخی-حماسی The Crimson Field است. این کتاب، که بر اساس خاطرات خانوادگی رزی است، در مورد نسل کشی آشوریان در اوایل قرن بیستم میلادی و مهاجرت آنهاست. نمایشنامه های وی نیز بارها به روی صحنه رفته اند.
رزی ملک-یونان در سال ۱۹۸۳ و با بازی در سریال محبوب تلویزیونی Dynasty در آمریکا وارد تلویزیون شد. از آن زمان او در سریالهای تلویزیونی، فیلم و تئاترهای متعددی نظیر؛Days of Our Lives ، Chicago Hope ، Beverly Hills 90210، The Young and the Restless ، General Hospital و Star Trek: Deep Space Nine نقش آفرینی کرده است.
وی همچنین در تلاش برای جلب توجهات به نسل کشی آشورین و همچنین وضعیت کنونی آنها در خاور میانه از زمان حمله امریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ فعالی صریح اللهجه است. او برای ارائه نظرات خود در مورد ازادی مذهبی، نسل کشی و تعقیب آشوریان در عراق از آغاز جنگ عراق تا کنون، در مقابل کنگره آمریکا، مجلس عوام و مجلس اعیان انگلستان حاضر شده است.
او به خاطر فعالیتهای گسترده اش به عنوان هنرپیشه، هنرمند، کارگردان، نویسنده و فعال اجتماعی در ماه مارس ۲۰۰۸جایزه تبحر در هنر را از “کمیته اقدام سیاسی ایرانی-آمریکایی” (IAPAC) دریافت کرد.
رزی در سال ۲۰۱۴ و در چهاردهمین جشنواره فیلم بورلی هیلز تنخل طلایی بهترین فیلمنامه را مشترکا به همراه خواهرش مونیکا برای فیلم The Crimson Field به دست آورد.

Leave a Reply