نمایشگاه مجازی فارس سیاست و استراتژی رایجترین نوع عوامفریبی

رایجترین نوع عوامفریبی

چند روز پیش یكی از معاونان رییس‌جمهور سابق در دفاع از وی گفت: «باعث افتخار است كه احمدی‌نژاد بعد از هشت‌سال حضور در قدرت هنوز در همان خانه‌یی نشسته كه آنجا بوده، او هنوز در نارمك ساكن است.» این استدلال مثل آن می‌ماند كه برای تعریف از یك پزشك، به جای آنكه درصد موفقیت‌های او در درمان را شرح دهیم، بگوییم او همچنان در فلان محله‌یی كه قبلا بوده، زندگی می‌كند و حق ویزیت دریافت نمی‌كند. ولی در عمل بیمارانش را به جای درمان، راهی آخرت كرده است!!

حالا بیایید فرض كنید كه نه تنها آقای احمدی‌نژاد، بلكه ١٠ نفر از دوستان و همكارانش سالانه هر كدام ١٠٠ میلیون تومان حقوق می‌گرفتند. در یك دوره هشت ساله می‌شد ١٠٠ میلیارد تومان و اگر ١٠ نفر هم به آنان اضافه كنیم، می‌شود ٢٠٠ میلیارد تومان. ١٠برابر این را هم قبول كنیم، می‌شود ٢٠٠٠ میلیارد تومان. ولی به جای این وضعی كه الان داریم، فقط می‌توانستند با كارآیی لازم سالانه فقط یك درصد بر رشد اقتصادی اضافه كنند، در این صورت حداقل ١٥٠ هزار میلیارد تومان به مردم خدمت كرده بودند. در واقع اگر آنان به جای به رخ كشیدن كفش پاره یا كاپشن گمركی یا اندازه كوچك آپارتمان یا خوردن نان و پنیر، بهترین كفش‌ها را می‌پوشیدند و بهترین مارك لباس را به تن می‌كردند و در آپارتمان پنت‌هاوس زعفرانیه زندگی می‌كردند و هر روز صبحانه و ناهار و شام خاویار می‌خوردند، برای مردم بهتر بود از اینكه ٨٠٠ میلیارد دلار درآمد نفتی را اتلاف نمی‌كردند و آن را صرف توسعه و رفاه مردم می‌كردند.

كار رییس‌جمهور، مدیریت و توسعه كشور است و ارزیابی موفقیت و شكست او از طریق سنجش این موارد به دست می‌آید و نه اندازه یا محل آپارتمانش. این تعبیر از رییس‌جمهور خوب یعنی انبارداری كه نگهبان انبار باشد و فقط خودش دزدی نكند یا دزدی او را نبینیم ولی اگر به هر دلیلی انبار آتش گرفت ایرادی ندارد. وقتی كه او نتوانسته یا نخواسته جلوی فسادهای هزار میلیاردی را بگیرد، برای من چه فرقی دارد كه او در آپارتمان ١٠٠ متری ساكن است یا هزار متری؟ اتفاقا این نوع جانماز آب كشیدن‌ها، نوعی نعل وارونه زدن است تا مردم متوجه اصل ماجرا نشوند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ

 

Leave a Reply