غلامحسين كرباسچي شهردار پيشين تهران، بنيانگذار روزنامه همشهري، دبيركل حزب كارگزاران و دارنده پروانه روزنامه هم ميهن در نيمه جولاي 2007 (تيرماه 1386) در يك مصاحبه طولاني با شبكه «بي بي سي» نكاتي ريشه اي بيان داشت كه بيانگر فلسفه توسعه نيافتگي و راه حل هاي آن است. از متن اين مصاحبه كه در «بي بي سي آنلاين» منعكس شده و در آرشيو اين شبكه نگهداري مي شود در رسانه هاي متعدد نقل و در اين رسانه ها مورد اظهار نظر و تفسير قرار گرفته بود. آن قسمت از اين مصاحبه را كه در رسانه هاي فارسي برون مرزي منعکس و از آن به عنوان يك نظريه مهم ياد شده بود نقل مي كنيم ـ نظريه «رابطه مستقيم پيشرفت با فرهنگ جامعه». کرباسچي گفته بود:


«به تهران و مشکلات آن نمی توان نگاه مطلق داشت، اگر بخواهيم مشکل تهران را در يک جمله خلاصه کنيم بايد بگوييم مشکل تهران به مانند بسياری از مشکلات کشور و مشکلات کشورهای اصطلاحا جهان سوم؛ مشکل عدم توسعه يافتگی است. توسعه نيافتگی عبارت است از اينکه بخشی از فيزيک، فرهنگ و مجموعه مشخصات شهر و کشور مطابق الگوی تازه اي غير از الگوی گذشته تغيير می کند اما متناسب با آن الگو بقيه شرايط مهيّا نمی شود. برای نمونه، ممکن است در جايي تکنولوژی وارد شود اما فرهنگ استفاده از تکنولوژی وارد نشود. اين مشکل را در کشاورزی، در صنعت و در شهر هم داريم. اين تجربه مختص تهران نيست. در شهرهاي ترکيه، در قاهره، اسلام آباد، بمبئی، کلکتّه و … هم ديده شده است . قبلا اين شرايط در شهرهايي مانند بانکوک، سئول و کوالالامپور هم ديده مي شد و بنابراين، شهرهای کشورهای در حال توسعه از يک خصلت توسعه نيافتگی رنج می برند که عامل اصلی و زيربناي ساير مشکلات است. اين توسعه نيافتگی نه تنها در فيزيک شهر، در اقتصاد شهری، و در اقتصاد کشور؛ بلكه در فرهنگ مردم و در نحوه مديريت جامعه نيز وجود دارد. زمانی که من مدير تهران بودم، اين گلايه وجود داشت که چرا يک نفر برای گشايش ۱۰۰۰ دلار اعتبار بايد به تهران مراجعه کند و حتی از شهری مانند اصفهان که نبض اقتصاد کشور در آنجا می زند براي انجام آن کار به تهران آيد. از اين نمونه زياد است. برای مثال: مديريت شيلات کشور (امور صيد ماهي) که بايد در بندرعباس و يا در شمال کشور قرار داشته باشد در تهران مستقر شده است. علاوه بر پرسنل مركزي که در تهران مستقر هستند، حساب کنيد شمار افرادي را كه از نقاط ديگر كشور به مركز اين سازمان مراجعه مي كنند! چه رقمي است. به همين گونه است سازمان چای کشور و …. بنابراين؛ ريشه مشکلات در بی برنامه بودن و توسعه نيافتگی است!».
اصحاب نظر از غلامحسين کرباسچي با مديريتي که از خود نشان داده است به عنوان «امير کبير جوان» نام مي برند و مي گويند که او از يک هوش فوق العاده و سرعت انتقال زياد برخوردار است. اين صاحبنظران همچنين کرباسچي را مردي بي باک مي دانند. وي در سياست مردي ميانه رو است.

منبع: روزنامک

ویرایش و بازنشر: نمایشگاه مجازی فارس

[feather_share]
 

Leave a Reply