ده روش علمی برای اینکه خوشحال‌تر باشید

خوشحالی یه هدف جهانیه. به نظر میرسه همه به دنبال پیدا کردنش هستند، اما اگه رسیدن بهش راحت بود، همه ی دنیا باید الان خوشحال می بود و نیازی به وجود چنین مطلبی نبود. خوشحال تر بودن همیشه اونقدرها که میگن راحت نیست. بعضی وقتها لازمه کارهایی انجام بدیم تا خودمون رو چند قدم تا خوشبختی نزدیک تر کنیم.

۱ . فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشید.

فعالیت فیزیکی یکی از بهترین راه ها برای درمان افسردگی به حساب میاد. تحقیقاتی روی سه گروه از آدمهای افسرده انجام شد: کسانی که با دارو درمان می شدند، کسانی که با دارو و ورزش درمان می شدند، و کسانی که فقط با ورزش درمان می شدند. میدونید نتایج چی بود؟ ۳۸ درصد افراد گروه اول بعد از درمان دوباره به افسردگی برگشتند. برای گروه دوم ۳۱% و برای گروهی که تنها ورزش می کردند این رقم به ۹% کاهش پیدا کرده بود!

۲ . خواب با کیفیت بیشتری داشته باشید.

ما چیزی حدود یک سوم از زندگیمون رو صرف خوابیدن می کنیم، پس نمیشه اهمیت این بخش رو نادیده گرفت. یه تحقیق درباره تاثیر خواب نشون داده که کسانی که خواب بعد از ظهری دارن، کمتر تحت تاثیر احساسات منفی قرار می گیرن و در عوض بیشتر به احساسات مثبت توجه می کنند.

۳ . موبایلتون رو زمین بگذارید.

تحقیقی که توسط دانشگاه کنت انجام شد نشون میده دانشجویانی که بیشتر از موبایلشون استفاده می کنند، نمره های پایین تر، اضطراب بیشتر و سطح خوشحالی کمتری نسبت به بقیه دارند. بدون شک استفاده بیش از حد از تکنولوژی میتونه خوشحالی و خوشبختی های زندگی رو ازمون بگیره.

۴ . زمان اجتماعی بیشتری بگذرونید.

جالبه که بدونید جزو ۵ حس پشیمونی آدم های در حال مرگ، نگذروندن وقت کافی با خانواده و دوستان هست. وقت گذروندن با کسانی که دوستشون داریم میتونه خوشحالی و حال خوبمون رو بیشتر کنه.

۵ . زمان بیشتری رو بیرون از خونه بگذرونید.

وقت گذروندن حتی ۲۰ دقیقه بیرون از خونه، نه تنها روحیه رو شاداب می کنه، بلکه فکر رو وسعت می بخشه و باعث بهبود حافظه میشه.

۶ . هفته ای دو ساعت به دیگران کمک کنید.

یک تحقیق در دانشگاه هاروارد نشون میده کمک کردن به دیگران، در درجه اول حال خود آدم رو خوب می کنه. نصف جمعیت تحت تحقیق باید برای خودشون و نصف دیگه برای دیگری کادو میخریدند. نصف دوم بلافاصله احساس شادی و نشاط بیشتری پیدا کردند.

۷ . مدیتیشن کنید.

شاید شنیده باشید که مدیتیشن کردن خیلی مهمه. هر نوع مدیتیشن یا دعا کردن میتونه به تمرکز، وضوح، توجه، آرامش و خوشحالی ذهنتون کمک کنه.

۸ . قدردانی کردن رو تمرین کنید.

قدردان بودن یعنی برای چیزهای ساده ای که در زندگی داریم شکرگذار باشیم. یه تحقیق معتبر نشون میده تمرکز کردن روی داشته ها میتونه تاثیرات خیلی مثبتی روی احساسات و تعابیر روزمره ی ما داشته باشه. پس برای هر چیز کوچکی که در زندگی دارید شکرگزار باشید.

۹ . پول روی برای تجربه خرج کنید، نه وسایل.

همه میدونن که پول نمیتونه خوشحالی رو بخره. اما اگه قراره پولتون رو در راه رسیدن به این حس خوب خرج کنید، بهتره دست روی یه تجربه ی جدید بذارید، تا یه اسباب بازی نو. یه تحقیق در حوزه ی روانشانسی نشون میده کسانی که اکثر پول خودشون رو صرف “انجام دادن” به جای “داشتن” کردند، در طولانی مدت وضعیت روحی بهتری داشتند.

۱۰ . به عقاید خودتون وفادار باشید.

داشتن چشم انداز واضح از جاده ای که قراره پیش رو داشته باشیم، بهمون اعتماد به نفس میده و در نهایت حس رضایت و خوشحالی بیشتری با خودش به ارمغان میاره. به عقاید خودتون وفادار باشید و تا جایی که امکان داره تصمیمات رو با منظق قابل قبول خودتون بگیرید.

[feather_share]

Leave a Reply