دلایل پنهان طلاق و جدایی از همسر

در یک نظرسنجی بی نام، زنان و مردان به عوامل واقعی که موجب طلاق از همسرشان شده است اعتراف می کنند:

امروزه برای افراد متاهل، حفظ زندگی مشترک و پایداری یک ازدواج دراز مدت، امر آسانی به نظر نمی رسد. به طور معمول، زمانی که یک زن و شوهر از هم جدا می شوند، با چنین جملاتی عملکرد خود را پاسخ گو می دهند: “کم کم از یکدیگر دور شدیم، خواسته ها و اهداف متفاوتی را دنبال می کردیم و …” در واقع پاسخ صادقانه را به ندرت می توانیم از آنها بشنویم. چگونه یک زوج که زمانی عاشق یکدیگر بودند و به وفاداری خود سوگند خورده اند، قادرند این گونه پیمان خود را بشکنند؟

با تشکر از سایت “رد ایت”، توانستیم چند پاسخ صادقانه بدون ذکر نام افراد دریافت کنیم. البته، با موارد دشوار و عجیبی که منجر به طلاق و جدایی یک زوج شده اند نیز آشنا شدیم.

12 دلیل بارز برای جدای یک زوج متاهل:

1. همسر، خود را پدر یا مادر فرزندش تصور نمی کرد
“توجه کردم که به هیچ وجه قادر نیستم برای تربیت فرزندم به وی (همسر) اعتماد کنم. سپس از خود پرسیدم اگر در رابطه با به دنیا آوردن فرزندی مشترک، چنین احساسی دارم؛ چرا باید به زندگی مشترکمان ادامه دهیم؟”

2. همسرم خود شیفته بود
“همسرم دیگر نمی توانست بر روی من تسلط داشته باشد و حاضر به تحمیل عقیده هایش نبودم. زمانی که به شخصیت خود شیفته اش پی بردم، رابطه مشترکمان به پایان رسید”.

3. به مرور زمان از یکدیگر دور شدیم
“پس از گذشت 8 سال زندگی مشترک، هر دو پی بردیم که قادر به ادامه زندگی با یکدیگر نیستیم. با تمام وجود دوستش داشتم، با این حال طوری از هم دور شدیم که امکان بازگشت به یکدیگر را نداشتیم. به هیچ وجه پشیمان نیستم. دو فرزند داریم که بی اندازه به آنها افتخار می کنم. با همسر سابقم نیز هنوز رابطه دوستانه ای دارم و علی رغم این که مجدادا تشکیل خانواده داده هنوز همراه با فرزندانمان برای تعطیلات همدیگر را ملاقات می کنیم”.

4. خیانت
“پس از اینکه همسرم از مرد دیگری باردار شد، دیگر قادر نبودم صورتش را نگاه کنم”

5. در سنی که ازدواج کردیم، بیش از حد جوان بودیم
” هر دو خیلی کم سن و سال بودیم (23 و 30). به مرور زمان خواسته های هر دو ما عوض شد و به افراد متفاوتی تبدیل شدیم. هیچ یک از ما تقصیر نداشتیم، فقط برای یکدیگر مناسب نبودیم”.

6. همسرم بیش از حد به من وابسته بود
“در طول 10 سال زنگی مشترکمان، همسرم پایبند به هیچ شغل و حرفه ای نشد. اوایل، بهانه های گوناگونش را باور می کردم، اما به مرور زمان از حمایتم دست کشیدم. از شخصیت تنبل و بی مسئولیتش خسته شدم. در سال آخر زندگی مشترکمان، من برای گذراندن امور زندگی مان در دو شیفت سخت کار می کردم و همسرم بی کار بود. در کار خانه هم یاری ام نمی کرد. از ساعت 7 تا 11 شب کار می کردم و پس از آن باید به امورات خانه نیز رسیدگی می کردم”.

7. متوجه شدیم که اشتباه کرده ایم
“طلاق گرفتیم چون از اول اصلا نباید ازدواج می کردیم. به مسئله ازدواج مانند یک ‘رویا ‘ نگاه می کردیم که متاسفانه در فرهنگ ما زیاد این اتفاق می افتد. خوشبختانه قبل از به دنیا آوردن فرزند تصمیم به جدایی گرفتیم”.

8. به همسرم اعتماد نداشتم
“بیش از حد با حرف های دروغش مواجه شدم، تا جایی که به تمام گفته هایش شک می کردم. همسرم از زیر ذربین گذاشتن های پی در پی من، خسته شد و تصمیم به جدایی گرفت”.

9. تحمل شنیدن انتقاد را دیگر نداشتم
“از انتقاد تمام وقت همسرم خسته شدم. فکر نمی کردم که تعهد یک زندگی مشترک، چنین سر شکستگی را باید شامل باشد”.

10. برای رفاه بیشتر فرزندانمان، تصمیم به جدایی گرفتم
“پس از فوت مادرم، با اینکه خیلی جوان بودم ازدواج کردم. به حمایت شخصی در زندگی ام نیاز داشتم. 10 سال اول زندگی مان، اختلافی نداشتیم. پس از تولد فرزندانمان، مجبور شدیم بیشتر با یکدیگر در ارتباط باشیم- امری که کم کم برایم تحمل ناپذیر بود. احساس کردم فرزندانمان نباید در چنین جوی بزرگ شوند”.

11. همسرم هنوز از لحاظ روحی به بلوغ نرسیده بود
“طرز رفتار هر دو خیلی متفاوت بود. همسرم هنوز مثل اوایل زندگی مان رفتار می کرد و احساس می کردم علی رغم بالا رفتن سنش، هنوز بالغ نشده است. پس از یک سال زوج درمانی بی فایده و 15 سال زندگی مشترک (با دو فرزند) تصمیم به طلاق گرفتیم”.

12. زندگی بدون عشق
” مدت 11 سال زندگی راحت و زیبایی داشتیم. مطمئن نیستم اگر از اول عاشق هم بودیم ولی در اواخر زندگی مشترکمان مانند دو دوست رفتار می کردیم. همسرم عاشق یکی از همکاران خود شد و من متوجه شدم که فرد خوشحال و عاشقی نیستم”.

Men And Women Were Asked Why They Really Divorced. Here’s What They Said
The Huffington Post | By Brittany Wong

**در صورت تمایل، یافته ها، متدها، اهمیت و محدودیتهای این تحقیق را نقد بفرمایید.
منبع وبسایت: http://www.neurosafari.com/
ویرایش: بابک راستی، نمایشگاه مجازی فارس

Leave a Reply