گزارش میدانی اقتصادنیوز از بازار امروز ارز

پیش‌بینی دلالان از نرخ دلار

جمشید ‌بسم‌الله چه می‌کند؟

چهارشنبه، بیست و چهارم دی 1393 – 03:32 عصر

هرچند برخی کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند نرخ دلار تا پایان امسال به بیش از 4200 تومان می‌رسد اما تعدادی از صرافان و دلالان بازار ارز نظر دیگری دارند.

سمیرا ابراهیمی: دلارفروشانی که امروز از میدان فردوسی تا چهارراه استانبول در حال یافتن مشتری برای فروش دلار بودند، ‌نرخ دلار را بین ۳۴۵۰ تا ۳۵۰۰ تومان اعلام می‌کردند. البته اکثریت فعالان این بازار، ‌ نرخ بین ۳۴۵۰ تا ۳۴۵۵ تومان را اعلام می‌کردند، این در حالیست که دور جدید مذاکرات در حال برگزاری است و پیش‌بینی‌های مختلف و متناقضی از آینده دلار توسط این افراد شنیده می‌شود.

احمد مجتهد، رئیس پیشین پژوهشکده پولی و بانکی پیش‌بینی کرده است که نرخ دلار تا پایان امسال به ۴۲۰۰ تومان می‌رسد، اما اغلب دلارفروشان میدان فردوسی این میزان را غیرواقعی می‌دانند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، دلارفروشان و صرافان درباره پیش‌بینی نرخ دلار می‌گویند:

– به احتمال ۹۰ درصد مذاکرات نتیجه می‌دهد و قیمت دلار کم می‌شود. امکان ندارد به ۴۲۰۰ تومان برسد.
– اگر افکار عمومی را تحریک کنند، به ۱۰هزار تومان هم می‌رسد، ‌۴۲۰۰ تومان که چیزی نیست.
– تا پایان سال به چهار هزار تومان می‌رسد، ‌ اما ۴۲۰۰ تومان امکان ندارد.
– دلار تا اواخر اسفند ماه امسال بین ۳۵۰۰ تا ۳۶۰۰ است، اما شب عید به ۳۸۰۰ تومان هم می‌رسد.
– مذاکرات مثل همیشه بی‌نتیجه می‌ماند و دلار گران می‌شود.
– اگر پول نفت را به بازار تزریق کنند،‌ ارزان می‌شود،‌ در غیر این صورت گران می‌شود.
– قیمت واقعی دلار چهار هزار تومان است و به زور در مرز ۳۵۰۰ تومان نگه داشته‌اند.

سکوت جمشید بسم الله
بسیاری از دلارفروشان و واسطه‌گران اسمش را که می‌شنوند، لبخند می‌زنند و می‌گویند: دیگر کاره‌ای‌ نیست.

پیش‌تر برای خودش کسی بوده، می‌گویند زمانی نرخ دلار را او تعیین می‌کرد ولی به نظر می‌رسد اکنون چنین نیست. دلالان دربارهٔ او که اکنون کمتر در میدان خرید و فروش ارز ظاهر می‌شود، می‌گویند: دورهٔ جمشید بسم‌الله تمام شد. دیگر مثل قبل نیست که او نرخ دلار بازار را تعیین کند. قبلا دولت به او دلار می‌داد و او در بازار می‌فروخت ولی اکنون دیگر او در این بازار کاره‌ای نیست.

عده‌ای هم می‌گویند که مغازه‌اش که در انتهای پاساژ قرار دارد، ‌امروز بسته است. اما مغازه شماره ۱۹ به نام جمشید، باز است. با این حال اگر فردی بدون پیش زمینه به سراغ این مغازه بیاید، باور نمی‌کند مرد آرامی که در این مغازه نشسته، بار‌ها به دلیل ایجاد تنش و گران کردن نرخ دلار محاکمه شده و حتی به گفته بعضی از فعالان بازار،سه ماه انفرادی کشیده باشد.

بسم‌الله هیچ پیش‌بینی از بازار ارز ارائه نمی‌دهد و از صحبت کردن درباره نرخ ارز امتناع می‌کند. با این حال درباره نرخ دلار می‌گوید که دلار امروز 3450 تومان است. اما بار دیگر تاکید می‌کند: دیگر نمی‌خواهم حرفی بزنم.

Leave a Reply