شهر اولان باتار، دارای خیابانهایی است که اکثرا کم عرض و دارای آسفالت بد و پر چاله چوله اند. شهر سازی آن، شبیه دهه چهل شهرهای نیمه بزرگ ایران است. ولی در آن ساختمانهای مدرن نیز ساخته شده است، و تضاد بین مجموعه های مسکونی قدیمی دوره کمونیستی و ساختمانهای نوساز به خوبی مشهود است. از درخت و گل کاری نیز نشان زیادی در شهر دیده نمیشود. ترافیک سنگینی دارد. اتومبیل ها اکثرا ساخت 5 سال اخیر و ساخت کارخانجات معتبر نظیر تویوتا، هیوندای، بنز و ب.ام.و  میباشند. درصد اتومبیلهای S.U.V. نسبتا بالا است. رانندگی بدی دارند، و به مقررات نیز کم توجه اند. هر جا هم که دلشان خواست پارک میکنند.

     واحد پول مغولستان، توگروگ نام دارد، هر دلار آمریکا معادل 1320 توگروگ است. در نتیجه با قیمت دلار آزاد، هر توگروگ معادل 12 ریال است. بزرگترین اسکناس مغولستان، 20 هزار توگروک است که حدودا معادل 24 هزار تومان است. روی همه اسکناسهایشان نیز عکس “چنگیز خان” وجود دارد. اکثر بانکها ارز را تبدیل میکنند. جالب آنکه خرید با دلار، روبل و یا یورو در فروشگاههای بزرگ امکانپذیر است. دستگاههای ATM نیز به وفور دیده میشوند. اینترنت کاملا در دسترس و بدون فیلتر است. تاکسی نیز ارزان است. شخصی ها نیز کار مسافرکشی را انجام میدهند. هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر، 1000 توگروگ است. جالب آنکه با وجود ترافیک، این هزینه چندان فرق نمیکند. در نتیجه، قیمت تاکسی خیلی کمتر از تهران بود.

    مغولستان، در قرنهای اخیر تحت تسلط چین بوده است. ولی در 1921 با حمایت شوروی، اعلام استقلال میکند و حکومت آن نیز کمونیستی میشود. در 1990 همراه با فروپاشی شوروی حکومت این کشور نیز تغییر میکند، و مجلس و سیستم جمهوری برقرار میشود. اتفاقا در روزهایی که ما بودیم، نزدیک انتخابات مجلس بود، و دو حزب چپ با سمبل های قرمز و دموکرات (راست) با سمبل های آبی رقابت داشتند. و من در اولان باتار نیز شاهد رقابت قرمز و آبی بودم.

    رستورانهای زیادی در اولان باتار وجود دارد، و تنوع منوی رستورانها زیاد است، و گیر آوردن غذای خوب کار راحتی است. قیمت غذا تقریبا معادل رستورانهای ایران است. مشروبات الکلی نیز به وفور در مغازه ها و رستوران ها به فروش میرسد. ودکای محبوب آنها نیز “چنگیزخان” نام دارد. یک وعده در یک رستوران اصیل مغولی نهار خوردیم. رستوران تمیز و مرتب و مدرنی بود. به هر نفر یک چراغ گاز رومیزی با قابلمه کوچک میدادند. از منوی متنوع آن، میبایست گوشتهای ورقه نازک گوساله، گوسفند، خوک یا اسب سفارش داد. علاوه بر آن سبزیجات بسیار متنوعی قابل سفارش بود. انواع سس و چاشنی نیز قابل سفارش بود. مایع پایه غذا نیز در 6 گزینه قابل سفارش بود. پس از اینکه کلیه این سفارشات، میز را پر میکرد. تدریجا گوشتها را در مایع که به جوشیدن رسیده بود، میریختیم و سبزیها گیاهان را نیز حسب مورد، درسته و یا خرد کرده در آن میریختیم و پس از مدتی، آنها را از قابلمه به ظرف خودمان میریختیم و عمل پخت را با بقیه مواد روی میز انجام میدادیم. شاید حدود یک ساعت سرگرم این قضیه بودیم. غذایی خوشمزه و داغ و در مجموع مفید خوردیم، که مثلا نسبت به فاندو خیلی بیشتر سرمان را گرم میکند. به عنوان مثال قیمت یک وعده آن برای 3 نفر ما حدود 58 هزار تومان شد.

    توریستهای اروپایی و آمریکایی برای تورهای طبیعت گردی به مغولستان می آیند. محیط بکر و طبیعت ویژه این کشور، برای آنها جاذبه زیادی دارد. در شهر هتل های مدرن زیادی وجود دارد. ما در هتلی به اسم BAYANGOL اقامت داشتیم . هتل خوب و تمیزی بود و سرویس آن نیز مناسب بود.کرایه اتاق نیز برای هر شب اقامت و صبحانه، 165 هزار توگروگ بود.

    قهرمان ملی مردم مغولستان، چنگیزخان است. او برای آنها نماد روح مغول و عظمت کشورشان است. مجسمه های بزرگ او در نقاط متعددی دیده میشود. نام فرودگاه، بهترین هتل، ودکا، عکس پشت اسکناس و…… همگی چنگیزخان است. مجسمه و یا تمثال او در دفتر اکثر مدیرانی که با آنها جلسه داشتم وجود داشت. ولی باید بگویم بر خلاف تصوری که ما ایرانی ها در مورد درنده خویی مغولها داریم. مردمی بسیار دوست داشتنی، مهمان نواز، ساده و بی شیله و پیله دیدم. بهیچوجه نمیتوانم آنها را با مردم کشورهای حاصل از فروپاشی شوروی مقایسه کنم. بودن در کنار آنها برای من لذت بخش بود. دخترها و خانمها در مجموع خوش لباس و آلامد بودند. پوششهای خانمها همه نوع شامل شلوار کوتاه، مینی ژوپ، دامن معمولی و شلوار بود. در مجموع اثری از پوشش سنتی در میان آنها نبود.

    در آمد اصلی کشور تا دهه قبل از طریق دامپروری بود. ولی تدریجا درامد حاصل از معادنف جای آن را گرفته و باعث ثروتمندتر شدن دولت و مردم شده است. زبان آنها مغولی است، و خط خود را با الفبای روسی مینویسند. مردم میانسال آن، به روسی مسلطند، ولی سواد انگلیسی جوان تر ها، چندان تفاوتی با ایران ندارد

Leave a Reply