پایگاه خبری تحلیلی «پارس»– سال گذشته میلادی، 20 میلیون گردشگر از سراسر جهان، عازم تایلند شدند.

هرچند تایلند یکی از مقاصد اصلی گردشگری جنسی است و بخشی از سفر به این کشور به همین دلیل صورت می گیرد، اما علاوه بر این مورد، گردشگران در تایلند احتمالا فیل سواری می کنند و از بناهای تاریخی و مناظر طبیعی بکر تایلند لذت می برند. تایلند هیچ وقت مستعمره نبوده است و به همین خاطر فرهنگ خود را حفظ کرده و این فرهنگ اصیل و مظاهر آن نیز یکی از جاذبه های گردشگری این کشور شمرده شده است که شاید برای مسافران بانکوک جالب بوده باشد. علاوه بر آن طبیعت بکر تایلند با وجود اینکه در برخی مناطق با مشکلاتی مواجه شده است هنوز جذاب و زیبا است.

tilandeghtesad1

علاوه بر 80 هزار ایرانی، 4.5 میلیون هندی، 2.5 میلیون نفر از مالزی و همچنین جمعیت های میلیونی از روسیه، ژاپن، کره و هند عازم این کشور می شوند.

با تمام اینها که باعث ورود بیش از 20 میلیون نفر گردشگر به این کشور در سال شده است، برخی از وضعیت نامناسب امنیت و میزان زیاد سرقت، تصادفات اتوبوس وقطار و مشکلات دیگر این کشور در پذیرایی از میزبانان شکایت می کنند چنان که تایلند را مقصد مرگبار گردشگری جهان دانسته اند.

تیره و روشن تایلند/ برنامه دولت برای میزبانی آبرومندانه!
روند روبه افزایش درآمد سرانه جهانی مخصوصا روند سریع ثروتمندترشدن ثروتمندان، دولتمردان کشورهای مختلف را به فکر انداخته است تا سهمی از این ثروت بسیار جهانی را جذب کشور خود کنند. دولت تایلند نیز در این راستا با همکاری بخش خصوصی زیرساخت های متعددی را برای جذب گردشگران فراهم کرده است. به عنوان مثال غذای حلال برای گردشگران مسلمان به سادگی در دسترس است. گردشگری ورزش در این کشور نیز با برگزاری تورنمنت های مختلف، از برنامه های مهم این کشور بوده است. موضوع دیگری که به طور خاص در وزارت گردشگری و جوانان تایلند روی آن برنامه ریزی شده است گردشگری ماه عسل است. دولت تایلند به این نکته پی برده است که کشورهای مختلفی مانند کره، ژاپن، امارات و ایالات متحده آمریکا بازار در حال رشدی از زوج‌های جوان خواهند داشت و از این رو سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی روی این بازارها و تدارک مقدمات ورود آنها انجام داد.

رشد اقتصاد و مبارزه با فقر
تایلند از نظر رشد اقتصادی نسبت به کشورهای همسایه شرایط بهتری دارد و در همسایگی لائوس، میانمار، کامبوج و مالزی در مقام دهلیز ارتباطات وحمل و نقل منطقه عمل می‌کند. با وجود رشد اقتصادی چشمگیر تایلند، فقر به‌مثابه یکی از چالش‌های اساسی به‌خصوص در مناطق شمالی این کشور در همسایگی جمهوری خلق لائوس و مناطق مرزی با کامبوج و مناطق مرزی شرق این کشور با میانمار به شمار می‌رود.

 روند رشد اقتصادی مناسب تایلند با بحران اقتصادی سال 1997 با یک وقفه جدی مواجه شد. تایلند بعد از اندونزی بیشترین نرخ سقوط اقتصادی را در جریان این بحران بزرگ به خود دید. اقتصاد این کشور در بحران سال 2007 میلادی نیز بر خلاف اندونزی ضربه دید تا روند رشد اقتصاد و مبارزه با فقر در این کشور دوباره مختل شود. به نظر می رسد پول های مرفهین جهان که راهی این کشور شده است هنوز نتوانسته است علاج دردهای فقرای این کشور را بکند.

درآمد با طعم فحشا
تایلند گرچه توانسته است گردشگران زیادی را به کشورش سرازیر کند، اما برای آن هزینه های زیادی داده است.

نمی خواهیم در مورد نیت گردشگرانی که به تایلند سفر می کنند، قضاوت کنیم اما یکی از علل سفر به این کشور، فحشا است. تایلندی ها با ایجاد مراکز فحشا (نظیر پاتایا) توانسته اند، پای گردشگران جنسی را به کشورشان باز کنند. درآمد تایلند از مسیر فحشا از 6 میلیارد دلار فراتر رفته است. اما برخی از برآوردها نشان می دهد که حدود 2 میلیون نفر از جمعیت 67 میلیونی این کشور گرفتار فحشا هستند.

 شیوع فحشا در این کشور باعث شده است که آمار تجاوز به کودکان، به شدت رشد پیدا کند. علاوه براین تایلند با آمار 56 درصدی در خیانت به همسر رتبه اول از این حیث را به خود اختصاص داده است. ناامنی و وجود قتل های مشکوک مورد دیگری است که گردشگری تایلند را با چالش مواجه کرده است. به گونه ای که چاپ و انتشار دو کتاب در این زمینه ممنوع اعلام شده است.

رشد به قیمت تخریب محیط زیست
دولت تایلند با چالش های فراوانی در زمینه محیط زیست مواجه است. دولت این کشور در 35 سال اخیر بر موضوع محیط زیست تکیه فراوانی کرده است اما با این حال تایلند با مشکلات متعددی در این زمینه همراه است. برای این منظور برنامه هفتم توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور به دنبال دستیابی به رشد پایدار و با دوام است. رشد بالای اقتصادی تایلند در سال های اخیر 4 مشکل اساسی را برای این کشور ایجاد کرده است: آلودگی آب و هوا، کاهش جمعیت حیات وحش، جنگل زدایی و فرسایش خاک. براساس داده های موجود در سال 2004، هزینه آلودگی آب و هوا برای کشورهای جهان تقریبا برابر با 1.6 تا 2.6 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی است. با این تفاسیر رشد اقتصادی تایلند، با توجه به هزینه های بالای آلودگی آن کم ارزش جلوه می کند. تنها در بین سال های 1961 تا 1998 پوشش گیاهی در تایلند از 53 درصد به 25 درصد کاهش پیدا کرده است که هزینه های زیادی را بر این کشور تحمیل نموده است.

 درس های اقتصاد تایلند برای ایران
یک

گردشگری یکی از منابع مهم درآمد در دنیای کنونی به شمار می رود. کشور ما به خاطر بهره مندی از فرصت های مختلف طبیعی، تاریخی و هنری می تواند در آینده آمار گردشگران را از حدود 3 میلیون نفر فعلی بسیار بیشتر کند. درس مهم از برنامه ریزی تایلند، این است که علاوه بر برنامه ریزی بر روی زیر ساختها و آموزش، باید از نفوذ فرهنگ غربی و انحطات جامعه امروزی، (بیش از اینی که هست) جلوگیری کنیم، سابقه عصر حاضر ما ایرانی ها، نشان داده به راحتی اسیر جو می شویم.

دو
رشد اقتصادی نسبتا پایدار تایلند با تکانه هایی شدید از بحران های جهانی آسیب جدی دید و مبارزه با فقر در این کشور را با مشکلات جدی مواجه کرد. به نظر می رسد آسیب پذیری از تکانه های بیرونی درد مشترک اقتصاد ایران و تایلند است که در کشور ما به خاطر وابستگی به نفت رخ داده است. هر دو این موارد این پیام مهم را برای اقتصاد دارد که جهت افزایش رفاه و مبارزه با فقر، رشد اقتصادی مداوم یک شرط مهم است.

 سه

چند سالی هست که ادبیات علمی فراوانی پیرامون رشد پایدار یا توسعه پایدار شکل گرفته است که براساس آن ها توسعه و رشدی که درآن محیط زیست ضربه ببیند، بی ارزش و ابتر است. اقتصاد ایران هم در برهه های زمانی خاصی برای رشد به تخریب محیط زیست پرداخته است، گرچه در دوره های کوتاه مدت رشد را به همراه دارد، اما در بلند مدت هیچ ثمره ای نخواهد داشت.

Leave a Reply