درباره ملاقات با مقامات عمانی

در میان کشورهای عربی منطقه،نام کشور پادشاهی عمان برای ما همواره احترام برانگیز است. نقش این کشور در مسائل هسته ای ایران و درایتی که سلطان قابوس به خرج داد تا مذاکرات به نتیجه برسد،به این زودی ها از یاد ما نخواهد رفت.


به این دلیل ملاقات دیشب با آقای “یوسف بن‌علوی” وزیر امور خارجه عمان ملاقاتی گرم و صمیمانه بود. ایشان رأس ساعت هفت به اتفاق آقای “علی السنیدی” وزیر تجارت و صنایع ،آقای “حمود بن سنگور آل زدجالی“‌ رئیس بانک مرکزی، آقای “سعود بن احمد البروانی” سفیر عمان در ایران و آقای “عبدالرزاق علی عیسی”  مدیرعامل بانک مسقط وارد اتاق ایران شدند. از طرف ما هم آقای غلامعلی كامياب معاون ارزي بانك مركزي،دکتر پرویز عقیلی کرمانی مدیرعامل بانک خاورمیانه و آقای احمدطاهری بهبهانی مدیرعامل بانک سامان و جمعی از اعضای هيأت رئیسه اتاق مشترك ايران و عمان نیز حضور داشتند.
در این نشست که حدود دوساعت زمان برد، مذاکرات خوبی صورت گرفت و آقای بن علوی ضمن اظهار علاقه به توسعه روابط  اقتصادی گفت: آماده ایم موانع را برداریم و می خواهیم با ایران کار کنیم. اگر می خواهید بخشی از تجارت با امارات را به عمان منتقل کنید،آمادگی کامل داریم.

دوستان عمانی ما همچنین قول دادند مسائل بانکی و مسائل روادیدی و دیگر موانع پیش روی فعالان اقتصادی ایران را برطرف کنند.

بعد از سخنان وزیر امور خارجه عمان،  درخواست هایی از طرف فعالان اقتصادی ایران مطرح شد. محسن ضرابی رئیس اتاق مشترک ایران و عمان و غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی مطالبی را در زمینه حل وفصل مشکلات مطرح کردند. من هم تأکید کردم که ویزای عمان برای تجار ایرانی باید طولانی مدت و  multiple  باشد كه تجار ما به راحتی بتوانند امكان ورود و خروج متعدد به كشور عمان را داشته باشند.در حوزه بنادر هم تأکید کردم که بندر سوهار بندری خوب اما گران است بنابراین پیشنهاد این بود که بندر سواف را برای پهلوگیری کشتی های ایرانی تجهیز کنند.  همین طور درباره صادرات مجدد کالای ایرانی بحث کردیم  که همه این موارد را پذیرفتند و اعلام کردند که از این به بعد ویزای یک ساله multiple  بر اساس درخواست اتاق مشترک دو کشور، برای تجار ایرانی صادر شود. همین طور اعلام شد که اگر سرمایه گذاران ایرانی بخواهند در عمان سرمایه گذاری کنند،اقامت دائم خواهند گرفت. در زمینه بندر سواف هم گفته شد که این بندر به عنوان بندر کشتی های کوچک و متوسط تجهیز خواهد شد. از بنادر دیگری هم اسم بردند که قابلیت تجهیز و سرمایه گذاری دارند. درباره صادرات مجدد کالاهای ایرانی هم گفتند زمینه فراهم است و آمادگی دارند زمین هایی را اختصاص بدهند تا تجار ایرانی قابلیت ساخت انبار و ذخیره کالای خود را داشته باشند.
بعد از آن، صحبت ها به مسائل بانکی کشیده شد و مدیران بانک های ایرانی حاضر در نشست،از رئیس کل بانک مرکزی عمان خواستند زمینه را برای مبادلات آسان تر پولی هموار کنند که آقای حمود بن سنگور آل زدجالی‌ رئیس بانک مرکزی  قول همکاری داد و قرار شد ظرف دو هفته آینده،نشستی در مسقط برگزار شود و مشکلات بین بانکی به گونه ای حل و فصل شود که تجار ایرانی بتوانند بانک های عمانی را جایگزین بانک های اماراتی کنند و از این طریق، پول خود را به ایران منتقل کنند.
یوسف بن علوی که مشخص بود زیرک است و به کار خود تسلط دارد، همه موارد درخواستی از سوی طرف های ایرانی  را بی پاسخ نگذاشت.به همین ترتیب،ضیافت شام هم صمیمی و گرم برگزار شد و در طول ضیافت می دیدم که فعالان بخش خصوصی ما فعالانه با مقامات عمانی مذاکره می کنند.سرمیز شام آقای بن علوی از حضورش در ایران ابراز خرسندی کرد و بارها گفت که علاقه زیادی به ایران دارد. متوجه علاقه اش به شمال ایران نیز شدم چون بارها از منطقه “صلاله” در عمان نام برد و گفت ما این منطقه را به عنوان رامسر عمان مطرح می کنیم چون شمال ایران را خیلی دوست داریم.
هیأت عمانی ساعت 22:30 اتاق ایران را ترک کرد و من در مسیر برگشت به خانه به این فکر کردم که تحولات سیاسی و بین المللی چه فرصت های خوبی پیش روی دولت ها قرار می دهد. سال ها پیش کشوری مانند تایوان که جزیره ای محصور در آب است و حتی از نعمت خاک هم برخوردار نیست، از تعارض میان چین و سایر کشورهای اطراف خود بهره برداری کرد و در مسیر توسعه قرار گرفت. یا کره جنوبی که از تضاد کره شمالی با جامعه جهانی برای خود فرصت ساخت و امتیاز گرفت.امروز هم کشور عمان از تعارضی که میان ایران و برخی کشورهای منطقه به وجود آمده،می تواند به عنوان فرصتی تاریخی استفاده کند.

محسن جلال پور

Leave a Reply