دراگون فروت Dragon Fruit

دراگون فروت (Pitaya) یک نوع کاکتوس است که میوه خوراکی دارد.
این میوه بومی مکزیک است و در کشورهای آسیای شرقی مثل ویتنام نیز کشت میشود.
میوه ی اژدها طعم شیرین بسیار ملایم دارد و مزه اش بین مزه ی گلابی یا طالبی با بافت دانه دار میوه کیوی است.
میوه ی اژدها کالری کمی دارد و دارای ویتامین C ، فسفر، کلسیم و فیبر بالا و آنتی اکسیدان می باشد.

ساقه های این گیاه می تواند بصورت خوابیده روی زمین، بالارونده یا آویزان وجود داشته باشد. این ساقه ها اغلب حدود 1.5 سانتیمتر ضخامت داشته و تولید ریشه های هوایی می کنند، ساقه دارای سه یا چهار زاویه، با حاشیه ی موجدار است.
با توجه به آب و هوای ایران حدود 5 تا 7 سال طول می کشد تا بذر های کاشته شده گل داده و میوه دهند.
طبق ویکی پدیا، وزن گیاه دراگون فروت باید به 5 کیلو گرم برسد تا بتواند میوه تولید کند.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pitaya

شرایط محیط :
میوه اژدها بهترین رشد را در خاک های حاوی ورمی کمپوست فراوان و رطوبت زیاد دارد. این گیاه در فصل زمستان، نباید در دمای زیر 10 درجه سانتیگراد نگهداری شود. بهترین رشد را در شرایط آفتاب کامل دارد. بسته به شرایط محیطی، گل ها در ماه های خرداد تا شهریور ظاهر می شوند. این گیاهان در اندازه های بسیار بزرگ نیز ممکن است رشد کنند. این گیاه به دماهای بالا مقاوم بوده و برای رشد و مدیریت بهتر به داربست (تکیه گاه) نیاز دارند.
در زمستان باید آنها را از سرما دور نگاهداشت. روی هم رفته به دمای بالاتر از ۱۰ درجه سانتیگراد پایداری نشان می دهند.

روش کاشت بذر:
جهت کاشت بذر دراگون فروت بهترین خاک ترکیبی از ورمی کومپوست، خاک برگ، و خاک عادی باغچه است.

توجه داشته باشید که بذر ها را زیر خاک دفن نکنید، بذر این گیاه حتما باید نور بخورد تا جوانه بزند پس بذر ها را روی خاک گذاشته و خاک را مرطوب نگه دارید

برای نگه داشتن رطوبت بهتر است گلدان حاوی بذر ها را داخل یک کیسه پلاستیک شفاف کرده و در پلاستیک را گره بزنید تا رطوبت داخل پلاستیک باقی بماند، مقدار کمی آب اضافه داخل پلاستیک ریخته که مطمئن شوید داخل پلاستیک رطوبت وجود دارد سپس در پلاستیک را گره زده و داخل اتاق پشت پنجره آفتاب گیر بگذارید.
اگر رطوبت و نور آفتاب به بذر ها برسد طی یک هفته تا یک ماه بذر ها جوانه می زنند.
بهتر است در هر گلدان 5 تا 10 عدد بذر را قرار دهید چون اگر بیشتر از این باشد تراکم زیاد شده و رشدشان کم می شود.

وقتی جوانه ها به ارتفاع 10 تا 15 سانتی متر رسیدند می توانید به صورت تدریجی گلدان را از پلاستیک خارج کرده و یک چوب خشک کوچک کنار گیاه قرار داده و به آرامی با بند یا کاموا آنها را به چوب ببندید و بند یا کاموا را زیاد سفت نکنید تا جا برای افزایش قطر ساقه گیاه بماند. چون این گیاه نیاز به تکیه گاه دارد و اگر تکیه گاه پیدا نکند روی خاک می افتد.

توجه داشته باشید که این گیاه کاکتوس بیابان یا صحرا نیست که بتواند خشکی و آفتاب شدید صحرا را تحمل کند و در صورت خشک شدن خاک آن رشدش متوقف می شود پس بهتر است همیشه خاک آن را مرطوب نگه دارید و چند ساعت در روز آفتاب بخورد تا رشد خوبی داشته باشد برای این کار وقتی که گلدان را از پلاستیک در بسته خارج کردید می توانید ته گلدان را داخل کاسه آب بگذارید تا آب از سوراخ ته گلدان به خاک نفوذ کند، اسپری ملایم آب روی گیاه و خاکش هم می تواند به حفظ رطوبت کمک کند.

در صورت وجود هر گونه سوال در مورد دراگون فروت با من تماس بگیرید:
https://www.facebook.com/jvd64

Leave a Reply