ایران نوزدهمین تولیدکننده خودروی‌جهان شد
درآمد صنعت خودرو؛ جایگزین درآمد نفت؟

در حال حاضر گردش مالی صنعت خودرو 12 میلیارد دلار است و وزارت صنعت در راستای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی سیاست‌های منسجمی را برای توسعه صنعت خودرو کشور پیش بینی کرده است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز با حضور در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو با بیان این که در چارچوب سیاست‌های تعریف شده برای تحقق سیاست‌های صنعت خودرو در افق 1404 باید به رتبه 5 آسیا و یا 10 اروپا دست پیدا کنیم اظهار داشت: تولید 3 میلیون خودرو و صادرات یک میلیون دستگاه از جمله اهداف صنعت خودرو در افق 2025 است که در این رابطه همکاری‌های بین‌المللی با شرکت‌های خارجی صاحب‌نام می‌تواند نقش موثری را ایفا نماید.

وی با اشاره به اینکه تامین حداقل 25 میلیارد دلار ارزش تولید سازندگان داخلی و صادرات 5 تا 6 میلیارد دلار قطعه از سوی سازندگان دیگر اهداف ما در افق مذکور به شمار می‌آید افزود: صادرات 30 هزار دستگاه خودرو تجاری به بازارهای هدف ، کسب حداقل 4 درصد سهم ارزش افزوده از تولید ناخالص ملی و کسب سهم ارزش افزوده صنعت خودرو حداقل به 20 درصد از ارزش افزوده صنعتی کشور از دیگر اهداف این سند به شمار می‌آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب که در حال حاضر گردش مالی صنعت خودرو 12 میلیارد دلار است گفت: برنامه تولید خودرو در سال جاری را یک میلیون و 200 هزار دستگاه پیش بینی کرده‌ایم که در 5 ماهه نخست امسال توانسته‌ایم به تولید 724 هزار دستگاه دست پیدا کنیم که این نشان از تحقق 95 درصدی اهداف دارد.

نعمت‌زاده در ادامه سخنان خود در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران گفت: وزارت صنعت در راستای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی سیاست‌های منسجمی را برای توسعه صنعت خودرو کشور به عنوان یک صنعت مولد و صاحب‌نام پیش‌بینی کرده است که از آن نمونه می‌توان به جذب سرمایه‌گذاری خارجی از طریق همکاری‌های مشترک اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت‌ها ضمن همکاری با قطعه‌سازان و خودروسازان کشور می‌تواند در توسعه این صنعت نقش موثری را ایفا کند، اضافه کرد: پس از جذب سرمایه‌گذاری اولویت‌بندی‌هایی در بخش طراحی و توسعه صنعت قطعه و استراتژیک‌های صنعت خودرو تبیین می‌شود تا در نهایت بتوانیم به اهداف خود در این رابطه دست پیدا کنیم.

وی یکی از ابزارهای وزارت صنعت برای تسهیل در جذب سرمایه‌گذاری خارجی را در نظر گرفتن 50 درصد بخشودگی مالیاتی به شرط آنکه حداقل 30 درصد محصولات به بازارهای جهانی صادر شود دانست و اظهار داشت: واگذاری سهام شرکت‌های داخلی به شرط صادرات 30 درصد محصولات به شرکت‌های خارجی را باید دیگر ابزارهای وزارت صنعت برای توسعه همکاری‌ها با شرکت‌های بین‌المللی اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه بنگاه‌های تولیدی قطعه و خودروسازی مورد حمایت قرار می‌گیرند که سطح آلایندگی و مصرف سوخت تولیدات آنها هر ساله کاهش پیدا کرده بود گفت: تولید محصولات مطابق با استانداردهای بین‌المللی و یا تولید خودروهای برقی و هیبریدی هم اکنون در دستور کار خودروسازان قرار گرفته است. حتی در نظر داریم با استفاده از فناوری روز محصولات متنوع‌تر و با کیفیت‌تری را نیز به بازار عرضه کنیم.

نعمت‌زاده به تبیین امنیت توسعه سرمایه‌گذاری صنعت خودرو پرداخت و گفت: تولید 3 میلیون خودرو با استانداردهای جهانی، ایجاد خط تولید موتورهای کم مصرف مطابق با استانداردهای یورو 5و یورو 6 با ظرفیت یک میلیون دستگاه و طراحی خودروهای متنوع برای عرضه به بازارهای بین‌المللی با همکاری شرکت‌های معتبر بین‌المللی حدود 500 هزار دستگاه در سال پیش بینی شد که امیدواریم به این برنامه‌ها در آینده نزدیک دست پیدا کنیم.

منبع: تسنیم

Leave a Reply