زیر کاسه یک کرم شفاف، نیم کاسه ای از سیستم عصبی با 302 نورون است؛ این کرم یک میلی متری که تصویر آن در زیر آمده الگانس Caenorhabditis elegans نام دارد و نخستین جانداری است که نقشه ژنی آن به درستی و کامل ترسیم شد و در سال 1998 منتشر گردید، گرچه نسخه منتشر شده در اکتبر 2002 کاملا بی عیب و نقص است.

(تصویر بالا با کیفیت بالا است و شما می تونید آنرا در کامپیوتر خود ذخیره و ببینید.)

این کرم خاکی در آزمایشگاه های سراسر دنیا مورد بررسی قرار گرفته ولی هماکنون، مغز این کرم در یک رباتِ ساختنی، که به صورت کیت عرضه می شود قرار گرفته است.

آنچانکه پروژه OpenWorm می گوید، برای شناخت مغز انسان نخست باید به یک سری مسایل ساده تر مثل چگونگی مغز کرم ها آگاه شد، دانشمندان ابتدا با مهندسی معکوس توسط حسگرهای سخت افزاری و نرم افزار رایانه ای، سیستم عصبی یک کرم را شبیه سازی کردند، سپس با پروتکل UDP اطلاعات محیطی را مانند بینی کرم دریافت و به مغز کرم که هماکنون واحد پردازش مرکزی روبات است، انتقال دادند.

حالا این ربات، وقتی با بینی به چیزی برخورد می کند می ایستد، وقتی بوی غذا را می شوند حرکت می کند و دیگر یک کرم روانی با حرکات عصبی وار و تصادفی نیست. در واقع او به کنش های محیطی واکنش طبیعی نشان می دهد.

نکته مهم و اساسی در این خبر علمی و ویدیوی منتشر شده در این است که این ربات، نه برنامه ریزی شده، نه به هیچ روش دیگری بجز مغز کرم هدایت می شود. در واقع دستورات مغزی کرم بجای ارسال به بدن کرم، به ربات ارسال می شود.

اصل این مقاله در این لینک موجود است.

ترجمه شده توسط بابک راستی

نخستین بار منتشر شده در سایت نمایشگاه مجازی فارس

در بیستم آذر 1393

باز انتشار در پنجم خرداد 1394

One Reply to “دانشمندان مغز یک کرم را درون یک ربات کارگذاشتند”

Leave a Reply