شرح ماجرای بابک زنجانی و بانک

FIBروایت دادگاه

سومین جلسه رسیدگی به پرونده «بابک زنجانی» در دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز، ساعت هشت و 30 دقیقه صبح امروز (دوشنبه) 13 مهرماه، بابک زنجانی متهم اصلی پرونده موسوم به نفتی با تدابیر ویژه امنیتی وارد دادگاه انقلاب شد.

در دو جلسه قبلی نماینده دادستان 140 صفحه از کیفرخواست 237 صفحه‌ای صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران را قرائت کرد.

ساعت هشت و 45 دقیقه سه متهم در این پرونده وارد شعبه 15 دادگاه انقلاب شدند.

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، متهمان پرونده هر کدام جداگانه و با چند نیروی همراه وارد شعبه شدند. خلاصه پرونده‌ها در چهار جلد روی میز قاضی صلواتی قرار گرفت.

در ساعت هشت و 45 دقیقه نماینده دادستان و وکلا در جای خود قرار گرفتند و منتظر حضور قاضی دادگاه شدند که در ساعت هشت و 53 دقیقه سومین جلسه دادگاه با حضور قاضی صلواتی به طور رسمی شروع شد.

به گزارش فارس، در ابتدای این دادگاه قاضی صلواتی عنوان کرد: روز گذشته وکلای خارجی متهم با ارائه پیش‌نویس ضمانت‌نامه بی‌قید و شرط اعلام کردند که بدهی شرکت hk را می‌پردازند.

وی گفت: به این ترتیب ظرف روز جاری مدیر امور حقوقی شرکت نفت ایران عنوان کرد تلاش می‌کند با همکاری وکلای متهم بدهی بیت‌المال بازگردانده شود.

پس از سخنان قاضی صلواتی و همچنین قرائت مواد ۳۵۳ و ۳۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری نماینده دادستان تهران قرائت ادامه کیفرخواست را آغاز کرد.

ماجرای بابک زنجانی و بانک FIB
بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، در این کیفرخواست آمده است: پیمانکاران وزارت نفت به نحوه پرداخت‌های بابک زنجانی معترض بودند. وی اوایل سال ۹۱ با حمایت ح-ف و م-ش و اعتباراتی که کسب کرده بود با وساطت م-ش به دنیای معاملات و فراورده‌های نفتی وارد شد. ب-ز علت عدم امکان پرداخت وجوه پیمانکاران را تحریم بانک FIB عنوان می‌کند که بی‌اساس است، چراکه، زمانیکه شرکت Hk دستور پرداخت را صادر کرده که هنوز تحریمی صورت نگرفته بود. ب-ز در ابتدا مالکیت خود بر بانک FIB را منکر شد اما با انجام تحقیقات ناگزیر شد مالکیت بر این بانک را بپذیرد. وی همچنین در طول تحقیقات تلاش داشت بانک مذکور را بانکی معتبر و دارای سپرده‌گذاران زیاد معرفی کند. اما با تحقیقات مشخص شد این بانک دارای اسناد مالی تراز نامه مالی و صورت مالی معتبر نیست و سطح فعالیت پایین است، به صورتی که در شعبه کوالالامپور هیچ عملیات بانکی انجام نمی‌شد و بابک زنجانی با برقراری یک سیستم ریموت کلیه عملیات بانکی را اداره می‌کرد.

بر این اساس در ادامه دادگاه عنوان شد: ب-ز درصدد بود با جعل حواله‌های ارزی کلان و پیام‌های سویفتی جعلی بتواند از موسسات اعتباری و بانک‌های داخلی اسناد بهادر دریافت کند و با پرداخت آن به Hk دین خود را به این شرکت ادا کند اما تمامی این پیام‌های سویفتی توسط کارشناسان بانک مرکزی بررسی شده و جعلی بودن آن تأیید شده است. وی در راستای دریافت وام شخصی به نام یوروسف را خلق و قراردادی معمولی به نام آن منعقد و تأیید می‌کند که این فرد بیش از 9 میلیارد یورو نزد بانک FIB سپرده دارد.

در ادامه این کیفرخواست مطرح شد: وی وام 15 میلیارد یورویی دریافتی خود را ابتدا می‌گوید از شیخ حشر در دبی گرفته است اما پس از آن مدعی می‌شود آن را از I1 وام گرفته است در حالی که بررسی ها نشان می‌دهد شرکت I1 به هیچ عنوان در بحث اعطای تسهیلات به اشخاص فعالیت نمی‌کند.

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند دقایقی بعد نماینده دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست به نقش بانک FIB در معاملات متهم نفتی اشاره کرد و گفت: 11 فقره ای که به شرکت HK داده شده توسط این بانک بوده است. متهم نفتی به همراه یکی از دستیارانش در یکی از معاملات 300 هزار یورو نزد بانک FIB واریز کرده‌اند و قرارداد فروش نیز موجود بوده است. متهم نفتی مساعدت‌های خود به شرکت HK از جمله واریز مبلغ 300 هزار یورو و 240 میلیون دلار را در بستر بانک FIB ترسیم کرده و عملیات متقلبانه خود را در بستر صندوق خاص این بانک پیگیری کرده است.

نجفی ادامه داد: یکی دیگر از ادعاهای متهم نفتی این است که تمام حواله‌های این شرکت از یک منبع کاذب ارسال شده است. تعریف منابع موهوم از جانب «ب.ز» جهت واقعی جلوه دادن منابع را باید در بستر همین بانک FIB دید. متهم نفتی بابت وجوه دریافتی از شرکت های «ن» و HK حسابی به نام شخص مجعولی نزد بانک FIB ایجاد می‌کند.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم نفتی عملیات متقلبانه خود را علاوه بر بانک FIB در دو نهاد دیگر ساماندهی می‌کرد. وی از بانک کنت به عوان محل جابه‌جایی پیام‌های سوئیفتی استفاده می‌کرد و هنگام خرید نفت از HK اعتبارات اسنادی جعلی استفاده می‌کرد. اکثر قریب به اتفاق معاملات «ب.ز» جهت پرداخت مطالبه شرکت «HK» با تقلب همراه بوده است و متهم به همراه «م.ش» به خلق پول غیرواقعی و بدون پشتوانه اقدام می‌کرد.

وی اضافه کرد: متهم پس از اینکه منابع دریافتی نفت را برای خود هزینه می‌کرد، در پاسخ به مطالبات شرکت «HK» روش متقلبانه دیگری را در پیش می‌گیرد. با عنایت به اینکه وجود حاصل از اعتبارات اسنادی به صورت صوری و غیرواقعی انجام شده و از طرفی با توجه به اینکه منابع شرکت «ن» غیرواقعی بوده است بنابراین می توان نتیجه گرفت در واقعیت حساب شرکت «HK» نزد بانک FIB خالی و پوچ بوده است.

نجفی ادامه داد: متهم نفتی در برابر مطالبات بدهی‌های خود مقاومت می‌کرد و از مساله‌ای که خود ساخته است یعنی تحریم استفاده می‌کرد و سعی داشته خود را از دست پیمانکاران رها کند و مدعی شده بوده است که به لحاظ تحریم قابلیت جابجایی منابع در حق پیمانکاران وجود نداشته است.همچنین با توجه به اینکه مطالبات «HK» از سوی چند نهاد مهم داخلی نیز پیگیری می‌شد «ب.ز» به خلق سناریوی جدید با عنوان خلق پول غیرواقعی می‌پردازد و با توجه به اینکه به بحث بین‌المللی بانکی اشراف محدودی داشته است به جعل حواله‌های ارزی و حواله‌های کلان رو می‌آورد.

وی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد متهم درصدد بوده است با جعل پیام و حواله استفاده از منابع مجهول بتواند از موسسات اعتباری اسناد بهادار یا ضمانت نامه دریافت و آن را به شرکت «HK» بدهد. موضوع جعلی بودن این حواله‌ها توسط کارشناسان بانک مرکزی تایید شده است.

در ساعت 10 نیز نجفی گفت:

با یک دستور بابک زنجانی چهار میلیارد یورو در قالب وام سه ساله به تأمین اجتماعی داده می‌شود و از حساب وی در دبی به بانک رفاه کارگران واریز می‌شود.

نماینده دادستان خطاب به قاضی دادگاه: اگر شما صلاح بدانید از جلسات بعدی کارشناسان بانک مرکزی هم در دادگاه حاضر شوند و توضیحاتی را ارائه دهند.

ب-ز گفت: این حرف دل من نیز هست.

در این لحظه قاضی صلواتی گفت: شما سکوت کنید.

وکیل ب-ز گفت: این درخواست را ما هم داریم البته کارشناسان بانک مرکزی صلاحیت اظهارنظر قضایی ندارند و ایرادات فراوانی به کارشناسی آنها وارد است. از آنجا که خلأ نظرات کارشناسان دادگستری متخصص در امور بانکداری بین المللی وجود دارد ابهامات زیادی ایجاد شده که به این ابهامات لباس کیفری پوشانده شده است. بنابراین اگر کارشناسان امرو بانکداری بین المللی اظهارنظر کنند چنین مشکلاتی پیش نمی‌آید.

نماینده دادستان خطاب به وکیل زنجانی گفت: نظرات بانک مرکزی مستند است و به عنوان یک مقام رسمی بهترین کارشناسان بانک مرکزی در این موضوع نظر دادند. تشخیص اعتبار نظر کارشناسی با قاضی پرونده است.

در این لحظه قاضی صلواتی به متهم تذکر داد: بدون کسب اجازه از دادگاه حق صحبت ندارید.

پس از این نماینده دادستان تغییر کرد و به مدت 15 دقیقه اعلام تنفس شد.

به گزارش اقتصادنیوز، تاکنون ۱۷۸ صفحه از کیفرخواست قرائت شده است.

م-ش متهم پرونده فساد نفتی دچار افت فشار شد
قرائت کیفرخواست نوبت صبح دادگاه بابک زنجانی در حالی ساعت 12 به پایان رسید که در جریان قرائت کیفرخواست م-ش یکی از متهمان پرونده دچار افت فشار شد و مجبور شدند وی را به خارج از دادگاه انتقال دهند. به وی آب قند دادند و بعد از دقایقی دادگاه مجدد آغاز شد.

در ادامه قرائت کیفر خواست عنوان شد که ب-ز با مراجعه به سعید مرتضوی و با همراهی ح-ف-ه اعلام می‌کند می‌تواند به میزان 4 میلیارد می‌تواند از شرکت‌های تأمین اجتماعی را خریداری کند.

وی همچنین اعلام کرد: با شکایتی که صورت گرفته است متهم از شرکت «HK» و شرکت «ن» کلاهبرداری کرده است. نامبرده پس از کسب عواید، این عواید را از طرق مختلف جابجایی کرده است.

حمزه ای انتشار اکاذیب را یکی دیگر از اتهامات میلیارد نفتی اعلام کرد و گفت: مصداق این اتهام در نامه ای است که متهم به شرکت «HK» و رونوشت آن را به بسیاری از نهادها ارسال کرده است.

نماینده دادستان درباره علت اتهام پولشویی به ب-ز گفت: نامبرده با صرف هزینه های بیت المال برای امور شخصی اقدام به تملک این وجوه کرده است و پس از کسب عواید از طرق مختلف از جمله تسهیل، جا به جایی و اخفا سعی در پنهان کردن اموال داشته است. بر اساس این گزارش رقم پولشویی وی 1.9 میلیارد یورو بوده است.

نماینده دادستان: درخواست می‌کنیم تا کلیه اموال متهم حتی آنهایی که به صورت صوری به افراد غیر منتقل شده است و آنهایی که در خارج از کشور وجود دارد به نفع دولت جمهوری اسلامی ضبط شود.

Leave a Reply