داستان نخست: یک شرکت تجاری قرار است اسباب‌کشی کند. کارگرها میز و صندلی و کارتن‌ها را یک به یک داخل پیاده‌رو می‌گذارند تا داخل کامیونت قرار گیرد. چند روز بعد مسئولان شرکت پی می‌برند پرینتری که برای خرید آن ۷ میلیون تومان پرداخت کرده بودند، ناپدید شده. آنها با موسسه خدمات باربری تماس می‌گیرند و کارگران اسباب‌کشی را به دزدی متهم می‌کنند و کار به شکایت می‌کشد.

داستان دوم: کودکی دوچرخه‌اش را کنار دیوار کوچه رها می‌کند و برای یک دقیقه داخل پارکینگ خانه دوستش می‌رود تا گربه‌ای را که ته پارکینگ بچه به دنیا آورده، ببینند. وقتی بچه برمی‌گردد، می‌بیند که دوچرخه سر جایش نیست. پدر و مادرش کلی او را دعوا و تنبیه می‌کنند و سپس بین همسایه‌ها به دنبال مظنون می‌گردند و به هر خانواده‌ای که بچه‌اش دوچرخه ندارد، مشکوک می‌شوند و دیگر به آنها سلام نمی‌کنند.

داستان سوم: در یک آپارتمان، صدای موزیک بسیار بلند است و ناگهان پسر از داخل اتاق خود فریاد می‌زند: «خاله زنگ زده می‌گوید پشت در است، اما کسی در را برایش باز نمی‌کند.» خواهر او سراسیمه از جایش بلند می‌شود و دکمه دربازکن آیفون را می‌زند. چند ثانیه بعد پدر هم از دستشویی بیرون می‌آید و از آنجایی که نمی‌داند کسی در را پیش از او باز کرده، دکمه دربازکن آیفون را می‌فشارد. در نتیجه در باز می‌ماند و کسی از آن عبور نمی‌کند. همان شب مشخص می‌شود مشعل جدیدی که مدیر ساختمان خریده بود و کارتن آن کنار موتورخانه بود، ناپدید شده و آن را به سرقت برده‌اند.

تصور کنید در هر سه داستان یک راننده وانت دوره‌گرد مرتکب سرقت شده است. آيا این فرضیه خیلی با واقعیت فاصله دارد؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند وانت‌های دوره‌گرد به دنبال «یک لقمه نان حلال» هستند، اما این تصور کاملا اشتباه هستند.

از این وانت‌ها با لقب «گشت سرقت» یاد می‌شود. آنها از صبح تا غروب در کوچه‌‌ها و خیابان‌های فرعی گشت‌زنی می‌کنند و در این میان اگر هر چیزی ببینند که ممکن است ارزش ریالی داشته باشد، برمی‌دارند و با خود می‌برند.

کسانی که داخل وانت دوره‌گرد می‌نشینند، فقیر و بدبخت نیستند. گشت زدن در کوچه و خیابان، شغل آنهاست و درآمد خوبی هم از این راه کسب می‌کنند.

رانندگان وانت دوره‌گرد، به خوبی با نیازمندی‌های همشهری و وب‌سایت‌های دیوار و شیپور آشنایی دارند. اما آنها می‌دانند اگر کسی آنها را صدا زده تا داخل خانه‌اش بروند یا تنهاست، یا عجله دارد. پس به راحتی می‌توان او را فریب داد.

شما می‌خواهید از شر ماشین لباس‌شویی قدیمی خود خلاص شوید و نمی‌خواهید پول کارگر بپردازید تا دستگاه به پایین ساختمان منتقل شود. پس به محض شنیدن صدای بلندگوی وانت، صدایش می‌زنید. راننده با آن که می‌داند ماشین لباس‌شویی شما ۵۰۰ هزار تومان ارزش دارد، ناله می‌کند و می‌گوید: «این را کسی بیشتر از ۵۰ هزار تومان از من نمی‌خرد!» و شما هم با خوشحالی پاسخ می‌دهید: «خدا بده برکت!» و هیچ‌وقت نمی‌فهمید که چه کلاهی سرتان گذاشته است. راننده وانت هم ماشین لباس‌شویی را به فرد دیگری می‌فروشد و در نهایت با قیمت ۶۰۰ هزار تومان به یک زوج جوان کم‌درآمد فروخته می‌شود و به آنها می‌گویند این دستگاه خیلی کم کار کرده چون مال یک خانواده بوده که مقیم اسپانیا هستند و سالی یک‌بار در تعطیات نوروز به ایران می‌آیند. در حالی که آن ماشین لباس‌شویی هر روز در خانه شما روشن بوده و عمر آن رو به پایان است.

صدای گوش‌خراش بلندگوی وانت‌های دوره‌گرد حقوق شهروندی من و شما را نقض می‌کند، ولی چون معتقد هستیم آنها به دنبال «نان حلال» هستند، اجازه می‌دهیم اعصاب و روان خودمان و دیگران را خدشه‌دار کنند.

ما وانت‌های دوره‌گرد را آن‌قدر پررو کرده‌ایم که حتی صبح جمعه و روزهای تعطیل نیز در کوچه‌های باریک آزادانه به فعالیت و گشت‌زنی مشغول هستند.

اما اگر پای صحبت‌های خانمی بنشینیم که در جنوب شهر تهران به خاطر شنیدن صدای بلندگوی یک وانت فرزند خود را در دوره حاملگی از دست داد و سقط جنین کرد، باز هم گشت زدن سارقان وانت‌سوار را «کسب درآمد حلال» می‌نامیم؟

شهرداری و شورای شهر، هیچ‌وقت به موضوعات مانند آلودگی صوتی اهمیتی نمی‌دهند، زیرا مردم چنین انتظاری از آنها ندارند و رسانه‌ها هم پیگیر چنین موضوعاتی نیستند.

در ایران نه از سوی دولت و نه از سوی مردم به آلودگی صوتی اهمیت داده نمی‌شود. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اگر کسی بگوید می‌خواهد مقابل فعالیت وانت‌های دوره‌گرد ایستادگی کند، مردم به او می‌گویند: «آخه الان مشکل ما اینه؟!» و اجازه نمی‌دهند مشکل را حل کند.

تا وقتی ما ناآگاهانه و بدون اطلاع از حقوق‌مان اظهارنظر می‌کنیم و برای سارقان و مزاحمانی که باعث سقط جنین مادران می‌شوند، دل می‌سوزانیم، هر روز زندگی برایمان دشوارتر از قبل می‌شود.

متن منتشر شده در کانال تلگرامی روزنامه نگار: فرورتیش رضوانیه.

Leave a Reply