سفیر ایران در بغداد تاکید کرد که با اعلام پیروزی بر داعش، کشورش دیگر حضور نظامی و حتی مستشاری در عراق ندارد.

«ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق، سه‌شنبه (دیروز 25 دسامبر) در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت که ایران دیگر هیچ حضور نظامی، پایگاه و مستشار نظامی در عراق ندارد.

به نوشته پایگاه خبری «بغداد الیوم»، سفیر ایران در بغداد، تاکید کرد که کلیه مستشاران نظامی ایرانی که با هماهنگی دولت عراق برای کمک به جنگ با داعش وارد این کشور شده بودند، پس از اعلام پیروزی بر این گروه تروریستی، عراق را ترک کردند و به ایران بازگشتند.

وی افزود: اما برخلاف تهران، آمریکا با وجود پایان داعش، همچنان نیروهایش را در منطقه حفظ کرده و به جای اعلام پایان ماموریت نظامی‌ در عراق، همچنان در حال تقویت پایگاه‌های نظامی و حتی احداث پایگاه‌های جدیدتر در این کشور است.

سفیر ایران در بغداد درباره دلایل عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه، بر ضرورت ارزیابی این اقدام در چارچوب سیاست‌های راهبردی آمریکا در منطقه اشاره کرد و گفت که این سیاست‌ها بر پایه متزلزل‌ کردن ثبات و فعالسازی بحرانی‌های منطقه مبتنی است و به همین دلیل، علیه هرتلاشی که منجر به صلح و آرامش در منطقه شود، کارشکنی می‌کند.

مسجدی افزود: آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که منطقه از داعش و تروریسم پاک شود و برای بقای بحران و التهاب در منطقه، از نیروهای داعش حمایت می‌کنند. هیچ توجیهی برای حضور نظامی آمریکا در منطقه وجود ندارد و کشورهای منطقه می‌توانند از خاک خود به مدد نیروهای بومی دفاع کنند و نیازی به حضور نیروهای بیگانه نیست.

وی در پایان از اصحاب رسانه خواست تا به استکبار آمریکا و دخالت‌های آن در امور کشورهای منطقه با نقد مستمر این سیاست‌ها و افشای حقایق برای ملت‌ها و افکار عمومی پایان دهند.

منبع:آخرین خبر/فارس