به گزارش «اقتصاد نیوز» مهر ماه امسال آخرین خبر از میزان وام مسکن در کشور اعلام شد. سقف تسهیلات برای تامین مسکن برای کلانشهر‌ها تا ۵۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار خانوار ۴۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها ۳۰ میلیون تومان در جلسه هیات دولت تصویب شده است.

چندی پیش محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از افزایش وام مسکن خبر داد و گفت که افزایش سقف تسهیلات این امکان را فراهم می‌کند که افراد متقاضی با اولویت‌هایی که گفته شده، بتوانند نسبت به تامین مسکن اقدام کنند. این وام‌ها متوجه زوج‌های جوان و اقشار کم درآمد است.


این در حالیست که از سال گذشته تاکنون که دولت روحانی روی کار آمده، سکاندار مسکن کشور بار‌ها از افزایش تسهیلات مسکن خبر داده و این افزایش یک بار در نیمه دوم سال و دیگری در اوایل سال جاری اجرایی شد. به گونه‌ای که وام ۲۵ میلیون تومانی مسکن برای جوانان ۳۵ میلیون تومان و پس از آن به  ۵۰میلیون تومان رسید.

نوبخت نیز در آخرین اظهار نظر خود مبنی بر ساخت و ساز مسکن در کنار افزایش تسهیلات گفت که به مدت پنج تا شش سال هرساله ۳۰۰هزار مورد و جمعا ۱۸۰۰ واحد مسکونی تا انتهای برنامه ششم احداث می‌شود.

حال در زمان رکود خرید و فروش مسکن، استقبال از وام‌های مسکن نیز کمتر شده است؛ چرا که برخی خریداران براین باورند که معادل ۵۰میلیون تومان برای خرید یک واحد مسکونی کوچک به میزان مثلا  ۳۰۰میلیون تومان چندان موثر نیست.

پیش‌تر نیز آخوندی اظهار کرده بود که باید خریداران مسکن پس انداز کافی برای خرید مسکن را داشته باشند و نمی‌توان فقط به کمک و تسهیلات بانکی اکتفا کرد.

نگاهی به بازپرداخت وام مسکن

اقساط بازپرداخت ۱۲ ساله تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی مسکن به روش ساده ماهانه ۵۲۵ هزار و ۳۰۶ تومان تعیین شده است.

با احتساب نرخ سود سالانه ۱۵ درصد کل سود تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی به روش ساده بالغ بر ۴۰ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۱۸۹ تومان است.

در مجموع متقاضی باید ۷۵ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۱۸۹ تومان را در سال دوازدهم (ماه ۱۴۴) به بانک مسکن پرداخت کند. بانک مسکن در روش پلکانی طول دوره را ۱۲ سال محاسبه کرده ‌است، به عبارت دیگر بازپرداخت تسهیلات به این روش مبلغ قسط در هر سال متفاوت و پلکانی سالانه است. در بازپرداخت تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی به روش پلکانی سالانه متقاضی در سال اول ماهانه ۴۳۰ هزار و ۷۱۷ تومان می‌پردازد و این رقم در سال دوم با حدود 4.9 درصد افزایش به ماهانه ۴۵۲ هزارو ۲۵۳ تومان، افزایش دارد.

اقساط  وام ۵۰ میلیون تومانی

بازپرداخت اقساط ۱۲ ساله تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی مسکن به روش ساده ماهانه ۷۵۰ هزار و ۴۳۸ تومان است. با احتساب نرخ سود سالانه ۱۵ درصد کل سود تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به روش ساده بالغ بر ۵۸ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۲۷۲ تومان است. در مجموع متقاضی باید ۱۰۸ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۲۷۲ تومان را در سال دوازدهم (ماه ۱۴۴) به بانک مسکن پرداخت کند.

این در حالی است که در روش پلکانی سالانه سود تسهیلات حدود ۹ میلیون تومان بیشتر از روش ساده و ۶۷ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۶۶۱ تومان است. بر اساس جدول بازپرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی مبلغ قسط در سال اول ۶۱۵ هزار و ۳۱۰ تومان است که در سال دوم مبلغ قسط به ۶۴۶ هزار و ۷۵ تومان افزایش دارد.

سود  وام جعاله چقدر است؟

بازپرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی جعاله ۶۰ ماهه بوده که در روش ساده مبلغ اقساط ماهانه ۲۳۷ هزار و ۸۹۹ تومان است. در روش ساده بازپرداخت اقساط کل مبلغ سود ۴ میلیون و ۲۷۳ هزار و ۹۵۸ تومان است. در روش پلکانی سالانه سود تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی چهار میلیون و ۴۸۱ هزارو ۸۷۱ تومان است.

مبلغ قسط سال اول این تسهیلات به روش پلکانی ۲۱۸ هزار و ۴۰۴ تومان است که این رقم در سال دوم به ۲۲۹ هزار و ۳۲۴ تومان افزایش می‌یابد. در سال سوم مبلغ قسط ۲۴۰ هزار و ۷۹۰ تومان و در سال چهارم مبلغ قسط ۲۵۲ هزار و ۸۳۰ تومان است. در سال پایانی بازپرداخت تسهیلات نیز مبلغ قسط با رشد ۲۱. ۵ درصدی به ۲۶۵ هزار و ۴۷۲ تومان افزایش دارد.

Leave a Reply