چند قابلیت مهم در خانه های هوشمند

با توجه به عدم نیاز به سیم كشی آن را می توان در تمامی ساختمانها به راحتی نصب کرد. حتی در ساختمانهای ساخته شده ای كه هیچ گونه بستر ویا زیرساختی برای خانه هوشمند و یا اتوماسیون در آنها پیش بینی نشده است. استفاده كننده می تواند به راحتی تجهیزات را نصب کرده و ازكلیه امكانات رفاهی، ایمنی و امنیتی برخوردار شود یا اینکه این مهم را به کارشناس با تجربه ای محول کند.

خانه های هوشمند تشکیل شده اند از:

  •  مركز كنترل Home Center

  •  ماژولها Modules

  • سنسور   Sensor


مغز سيستم خانه هوشمند

HC مركز سیستم خانه هوشمند است و درحقیقت درگاهی است كه كنترل و كنش و واكنش تمامی سنسورها و تجهیزات را كنترل می كند. تمامی ورودی ها از طریق سنسورها به این مركز منتقل شده و بر اساس برنامه ها دستورات كنترلی در خروجی ها ظاهر می شوند. تمامی تنظیمات خانه هوشمند از طریق این مركز انجام می شود. مغز خانه هوشمند بستر لازم (IP )  را برای کاربران جهت كنترل و پایش تجهیزات از طریق كامپیوتر، موبایل ویا تبلت بر پایه IP  مهیا می كند.

انواع ماژولها:

ماژول دیمر: جهت خاموش ، روشن و کم و زیاد نمودنروشنایی ها

 ماژول رله: جهت قطع و وصل جريان الكتريكی در دو مدل تک یا دو پل

 ماژول پرده: ماجول برای چرخاندن موتورهای پرده

ماژول پريز Wall Plug: ماجول پريز با قابليت اندازه گيري جريان مصرفي و تغيير رنگ زيبا ترين و پيچيده ترين ماجول موجود در بازار ميباشد. اين ماجول با كارايي بسيار بالا و قابلت برنامه پذيري كاملاتحت فرمان HC ميباشد و شما ميتوانيد ادوات الكتريكي را از طريق آن كنترل و پايش كنيد.

سنسورها:

   سنسور در و پنجره: سنسوري بيسيم است كه با باتري كار ميكند. اين سنسور براي نمايش باز بودن (ماندن) درها ،پنجره ها استفاده ميشود. از اين سنسور براي كنترل تردد و هشدار در ورودهاي غير مجاز نير ميتوان بهره برد. همچنين ميتوان از آن بعنوان  سنسور دما در فرايند كنترل دما و يا سنسور با ورودي دو دويي (Binary) استفاده نمود.

   سنسور نشتي آب Flood Sensor: آسیب دیدن لوله ها یکی از مواردی است که اگر زود تشخیص داده نشود، می‌تواند ضررهای زیادی را به یک ساختمان وارد کند. از جمله راه‌های تشخیص نشتی می‌توان به فعال کردن سنسور نشتی اشاره کرد.  سنسورهای قابل ارائه می‌توانند با دقت بالا کاربر را از نشتي‌هاي خطرآفرين يا تغييرات ناگهاني دما  (tempreture Rise  or Drop) با خبر کنند.

    سنسور دود Smoke Sensor : سنسور تشخيص دود و حرارتاين وسيله كوچك، با صفحه سوراخدار خود اجازه ورود دود به محفظه تشخيص را ميدهد و با توجه به اندازه كوچك با مقدار كمي دود فعال ميگردد.از مشخصات اين سنسور ميتوان به اين موارد اشاره كرد:

– اندازه كوچك

– آلارم نوري و صوتي

– صفحه مشبك صيقلی

– عملكرد دوگانه باسيم و بي سيم

– استفاده از باطری

– همخواني با ديگر اعلام حريق هاي موجود در بازار

– حساسيت قابل تنظيم

– مقاومت بالا در برابر حرارت

– هشدار سرقت

اقتباس و ویرایش: بابک راستی

[feather_share]

Leave a Reply