در کنار حس لذت بخش اینکه توصیه های شما باعث ثروتمند شدن و موفقیت دیگران می شود، مشاوران اقتصادی به اینکه درآمد بالاتر از متوسط دارند نیز مفتخرند.

مسلما  درآمد یک مشاور اقتصادی به فاکتورهایی از قبیل:

  • چه تجربیات عملی ای داشته

  • چند سال در این زمینه فعال بوده

  • چه نوع خدماتی را ارایه می دهد

  • در چه زمینه ای تخصص دارد

  • مکان اقامتی او کجاست

و دیگر موارد تفاوت دارد، تا آنجائیکه حداقل حقوق یک مشاور اقتصادی در سال 2012 از 32هزار دلار تا متوسط 67500 دلار و معمول و مرسوم 91 هزار دلار را می توان نام برد.

 مشاوران حمایتی، یعنی آن گروه از مشاوران اقتصادی که علاوه بر دیگران مشاوره می دهند، یا به عنوان مثال خود ایده ای دارید و نظر تائیدی مشاوری را می خواهید شصت هزار دلار در سال حقوق می خواهند.

مشاوران همراه، یا تا حدودی اختصاصی، گروهی از مشاوران که به شرکتهای تخصصی ایده می دهند حقوق های بالاتر از 88 هزار دلار را مطالبه می کنند.

مشاوران راهبر مانند رهبران تفکراتی و هدایت کننده گروه های متخصص حداقل حقوق سالیانه 174 هزار دلار را از مشتریانشان می خواهند.

این مشاوران سه شیوه حقوق خود را محاسبه می کنند:

  1. حقوق ثابت

  2. حقوق و پورسانت

  3. پورسانت خالص

آنانی که حقوق ثابت طلب می کنند بسته به فاکتورهایی که در بالا ذکر شد برای یک طرح آتی یا حتی پروژه در حال انجام پیشنهاد های خود را برای بهینه سازی و درآمد بیشتر ارایه می دهند، این خدمات معمولا بر اساس ساعت کاری (در ایران پیشنهاد می شود مبلغ پنجاه هزار تومان برای هر ساعت کار مفید در نظر گرفته شود) محاسبه می گردد.

وقتی صحبت از حقوق چند گانه می شود، یعنی حالت حقوق ثابت و پورسانت، در این هنگام مشاوران اقتصادی همچنین ، درخواست بیمه، بیمه عمر و تشکیل سرمایه نیز می کنند.

مشاوران اقتصادی ای که فقط به صورت پورسانتی کار می کنند درآمد حاصل از فروش، بیمه امنتین و یا تضمین سود، یا کیفیت و توسعه نهایی پورسانتی را مطالبه می کنند. معمولا وقتی چند شرکت با هم پروژه ای را پیش می برند این روش توسط مشاوران انتخاب می شود، مانند حالتی که یه شرکت وظیفه تامین مالی را دارد و شرکت دیگر وظیفه تولید محصول، در این هنگام مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری، پورسانت را از شرکت سرمایه گذاری و تامین مالی مطالبه می کند و روش بهینه کردن هزینه و استراتژی فروش را در اختیار شرکت سرمایه گذار و تامین مالی می گذارد.

مسائلی هستند کهبر کار یک مشاور اقتصادی اثر می گذارند، مانند:

عرضه و تقاضا: ,وقتی تقاضای مشاوره به این گروه از افراد زیاد می شود مسلما توقعات درآمدی نیز بالا می رود. این نیازها مخصوصا برای مشاوران کارکشته نیز بیشتر احساس می شود، کارکشته بودن یک مشاور همانطور که خودتان می دانید به تجربیات او بستگی دارد. مخصوصا افرادی که کارشان تولید فرزند است به زیاد شدن تقاضا در سراسر عرصه های زندگی دامنمی زنند.

مکان: جایی که مشاوران زندگی یا فعالیت می کنند اثر مهمی روی درخواست هزینه دارد. گرچه با وجود رباتهای مشاور (مانند نرم افزارهای ارایه مشاوره یا مشاوره از راه دور توسط انسان و برنامه ها رایانه ای/موبایل و …)  ممکن است تغییراتی در این زمینه رخ بدهد، اما مسلما حضور مشاور در یک منطقه اقتصادی یا یک منطقه بی رونق تفاوت دارد، مناطق آزاد تجاری با منطقه ای تحت امتیاز انحصاری، یک منطقه خلوت یا مناطق شلوغ، یک ده دور افتاده یا پایتخت، همگی روی کار، کیفیت و قیمت درخواستی مشاور اثر دارد.

از دیگر مسائلی که روی قیمت و کیفیت یک مشاور اقتصادی اثر می گذارد همین “مدرک تحصیلی”، “گواهی های اتمام دوره های تخصصی”، “مجوزهای کار”، “تائیدیه ها” و حتی “تشویق نامه ها می باشد، یک رزومه کاری سنگین می تواند درآمد یک مشاور اقتصادی را بالا ببرد.

در نهایت، یک مشاور اقتصادی می تواند هم در فروش، هم در بازنشسته شدن شما پیشنهادهایی ارایه دهد که شما را به پول بیشتری برساند، بهترین توصیه های یک مشاور اقتصادی تشکیل شده از تولید یک کسب و کار جدید برای داشتن یک راه درآمدی بهتر، امنتر، مناسب تر و نکته هایی که باید آنرا در هوا قاپید.

 از مشاوران اقتصادی خودتان را محروم نکنید.

این مقاله توسط “بابک راستی“، مهندس نرم افزار کامپیوتر، دانشجوی مجازی اقتصاد و سرمایه گذاری نوشته شده است.

Leave a Reply