چند ماه پیش تقریباً اکثر بسته‌های اینترنتی شامل ترافیک شبانه می‌شد که این امر تنوع بسته‌ها را از مشترکان می‌گرفت و بسیاری از مشترکانی که نیازی به ترافیک اینترنت شبانه ندارند هم مجبور بودند این بسته‌ها را تهیه کنند. پس از انتقاد شدید مشترکان، در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم گرفته شد که بسته‌های شبانه به طور کامل حذف شوند.

حسین فلاح‌جوشقانی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چندی پیش از حذف تدریجی این بسته‌های ترافیک شبانه به دلیل نامناسب بودن این طرح برای محدوده سنی نوجوانان و جوانان خبر داد و تأکید کرد این طرح حذف شود.

حال نوبت به عملی شدن این وعده رسیده و حجم شبانه از بسته‌های اینترنت همراه‌اول حذف شد و بنابر گزارش‌های مشترکان، با وجود حذف حجم شبانه، قیمت بسته‌های اینترنتی همچنان ثابت باقی مانده و بسته شبانه همراه‌اول که پیش از این برای بسته‌های اینترنتی بالاتر از 10 گیگابایت به صورت رایگان از ساعت 3 الی 7 صبح ارائه می‌شد، نیز حذف شده است.

همچنین ایرانسل که به طور مقطعی بسته های شبانه خود را حذف کرده بود، اخیرا نسبت به محدود کردن آن ها اقدام کرده است.

حذف بسته‌های شبانه به دلیل نظر رگولاتوری و خود اپراتور
شاهین آرپناهی مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل همراه اول در خصوص حذف ترافیک شبانه از بسته‌های اینترنت، گفت: ترافیک رایگان شبانه در برخی از بسته‌ها تعبیه شده بود. حال این هدیه شبانه از بسته‌ها حذف شده است.

مدیر کل ارتباطات همراه‌اول ادامه داد: قرار دادن هدیه در بسته‌های اینترنتی و رایگان بودن ترافیک، در لیست اطلاع رسانی اپراتور همراه اول قرار داشت اما به دلایلی این مبحث به وضوح توسط کاربران دریافت نمی‌شد و همچنان از سوی بسیاری مورد نقد قرار می‌گرفت. یکی از انتقادهایی که به اپراتور همراه‌اول برای تعبیه حجم شبانه در بسته‌های اینترنتی وارد شده بود، ترویج آفت فرهنگی به دلیل تشویق کاربران در استفاده از اینترنت در ساعات پایانی شب بود.

وی افزود: نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این خصوص، حذف حجم ترافیک شبانه بود و خود اپراتور بر محور مسائلی چون دلایل فنی، رفتار مصرفی مشترکین و همچنین نوع مصرف ترافیک در طول روز تصمیمی مبنی بر حذف حجم شبانه از بسته‌های اینترنت را اتخاذ کرد.

منبع:آخرین خبر/باشگاه خبرنگاران