حداکثر چند سریال را می‌توانید در آنِ واحد دنبال کنید؟

خب، سرانجام سیزن جدید سریال «گیم آو ترونز» هم به پایان رسید. بار دیگر نویسنده سریال، سبک قبلی‌اش را با بی‌رحمی ادامه داد. دوست داشتم مختصری در مورد سیزن جدید بنویسم، اما خب شایسته نیست که داستان سریال را برای دسته بزرگی که از خوانندگان که هنوز همه قسمت‌ها را ندیده‌اند، لو بدهم.

حالا که به اینجای سریال رسیده‌ایم، شاید فراموش کرده باشیم که دنبال کردن سیزن‌های ابتدایی سریال، به جهت تعدد کاراکترها و چرخه حوادث، کار چندان ساده‌ای هم نبود. به عبارتی بیننده سریال می‌بایست تمرکز لازم را می‌داشت و حتی در آغاز هر فصل جدید، مروری مختصر بر فصل قبلی می‌کرد.

زمانی در دهه ۶۰ اصولا تکلیف ما با سریال‌ها مشخص بود، کل خانواده اصولا هیچ انتخابی، جز سریال‌های صدا و سیما نداشتند. اما حالا وضعیت کاملا فرق کرده است و تعداد سریال‌هایی که هر سال از شبکه‌های تلویزیونی مختلف پخش می‌شوند، سر به فلک می‌زند.

یکی از سریال‌هایی که اگر فرصتی پیش بیایید به زودی تماشای سیزن جدید‌ش را شروع خواهم کرد، سیزن جدید سریال Orange Is the New Black است. این سریال از شبکه نت‌فلیکس پخش می‌شود و مثل دیگر سریال‌های این شبکه، ناگهان همه قسمت‌های یک سیزن جدید آن برای دانلود، در دسترس قرار می‌گیرد.

شاید نظر شما با من متفاوت باشد، اما من ترجیح می‌دهم که به جای دیدن، یک سیزن در سه چهار ماه، هر وقت سر حال باشم، در یک ماراتون سریال‌بینی، ظرف چند روز، یک سیزن را تماشا کنم. این طوری دیگر فراموشی خط داستانی پیش نمی‌آید و آدم با حس  حال بهتری سریال را به پایان می‌رساند.

خب، اگر در مورد سریال Orange Is the New Black بخواهید نظر من را بخواهید باید بگویم که این سریال گرچه اصلا در حد سریال‌هایی مثل دکستر، برکینگ بد، فرار از زندان یا گیم آو ترونز نیست، اما سریال مفرح جالبی است که داستان‌های در یک زندان زنان می‌گذرد. این سریال هم کاراکترهای بسیار متعددی دارد و با فلش‌بک‌هایی که در طول سریال زده می‌شود، شما کم کم با داستان زندگی هر زن زندانی آشنا می‌شوید.

دیگر سریالی که باز هم باید تماشای سیزن جدید آن را شروع کنم، سریال Power است که داستان جالبی دارد: یک قاچاقچی مواد مخدر که جایی برای پولشویی دارد و در حالی که دست حوادث او را ناگزیر به دوستی با یک دوست مؤنث پلیس کرده است، باید بکوشد که دم به تله ندهد!

من به یادم ندارم که در آن واحد بیش از ۳ سریال را دنبال کرده باشد، اما بعضی‌ها هم این طوری نیستند و سریال‌های بیشتری را پوشش می‌دهند.

بیشتر ما به خاطر کمبود وقت، یا داشتن علایق جانبی دیگر در اوقات فراغت نمی‌توانیم بیش از دو – سه سریال را پوشش بدهیم. اما اگر وقت فراغت ما ناگهان بیشتر می‌شد و هر شب دو سه ساعت وقت کاملا آزاد می‌داشتیم، تصور می‌کنید که می‌توانستیم سریال‌های بیشتری را ببینیم؟

بعضی از سریال‌ها، داستانی اپیزودیک دارند، طوری که اگر یک قسمت را نبینید یا در حین دیدن سریال بروید و چایی بریزید و برگردید، چیز زیادی را از دست نمی‌دهید، اما در مقابل، دنبال کردن سریال‌های دیگر کار دشوارتری است. حتی برای درک داستان بعضی از آنها و مطلع شدن از حاشیه‌های آن، باید در اینترنت جستجو کنید.

سریال لاست را به یاد بیاورید، جزئیات این سریال آنقدر زیاد بود که در مورد آن سایت‌هایی ساخته شد و تئوری‌هایی ابراز شد.

انسان را حیوانی اجتماعی می‌دانند و ما ظاهرا نباید محدودیتی از نظر دوست شدن و اخت شدن با انسان‌های دیگر داشته باشیم، اما همین چند وقت پیش بود که پژوهش‌های دانشمندان نشان داد که عملا ظرفیت ذهنی ما برای دنبال کردن دوستان، محدود است! (یادآوری ویراستار: 150 نفر حداکثر تعدادی است که یک انسان معمولی می تواند ادعا کند “دوست” دارد)

همین پژوهش را می‌توان به دنیای سریال‌ها هم تعمیم داد. یعنی اگر تعداد سریال‌ها تحت پوشش را از حد بگذرانید، به حدی می‌رسید که داستان و کاراکترها را با هم اشتباه می‌کنید و گاهی هم این درهم‌آمیختن داستان‌ها و شخصیت‌ها به جایی می‌رسد که اشتباه‌هایی مضحک می‌کنید، در حدی که باعث تفریح دوستان خود می‌شوید.

اگر در سایت‌های دانلود معتبر گشته باشید، شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که هر سال شبکه‌های مشهور تلویزیونی چند سریال پخش می‌کنند، باید بگوییم که سال پیش شبکه‌ها ۳۷۱ سریال پخش کردند.

آیا یک نفر می‌تواند این همه سریال را دنبال کند؟!

من پیش خودم چند ضرب و تقسیم ساده انجام دادم: اگر هر سیزن این سریال‌ها به طور متوسط ۱۲ قسمتی باشد، سال پیش ۴۴۵۲ قسمت پخش شده است. حالا اگر هر قسمت این سریال‌ها ۴۰ دقیقه باشد، یک فرد دیوانه سریال باید در طول سال ۱۷۸ هزار دقیقه را به تماشای سریال‌ها اختصاص بدهد. یعنی روزی ۴۸۷ دقیقه یا ۸ ساعت!

از این ضرب و تقسیم‌ها که بگذریم باید بگوییم که بر اساس آمارگیری‌ها، یک آمریکایی بالغ، هر هفته ۳۹ ساعت را به تماشای برنامه‌های تلویزیونی اختصاص می‌دهد. آمار در مورد شبکه نت‌فلیکس دقیق‌تر است و نشان می‌دهد که ۶۰ درصد مشترکان این شبکه در هر بازه زمانی دلخواه، مشغول دنبال کردن یک سریال هستند. ۲۵ درصد هم دو سریال یا بیشتر را در آن واحد دنبال می‌کنند.

به عبارتی از نظر تئوری، دنبال کردن سریال‌های مشهور شبکه‌های معتبرتر ممکن است. اما مسلما اگر کار به تماشای سریال‌های شبکه‌های نه‌‌چندان معروف و شوها و مستندها هم تعمیم پیدا کند، از نظر ریاضی هم دنبال کردن این همه برنامه غیرممکن می‌شود!

آن دسته از بینندگان تلویزیونی که حرفه‌ای‌تر هستند گاه با استفاده از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های اینترنتی به صورت نظام‌مندانه‌تری سریال‌ها را دنبال می‌کنند. Trakt.tv یکی از آنهاست که با آن می‌توانید مشخص کنید که چه قسمت‌ها را دیده‌اید. این اپلیکیشن به شما یادآوری می‌کند که تماشای چه قسمت‌هایی را فراموش کرده‌‌‌اید.

حدود ده هزار نفر از کاربران این اپ، بسیار فعال هستند، آنها در آن واحد ۱۸ سریال را دنبال می‌کنند، یعنی چیزی معادل ۹۲ قسمت در ماه!

برگرفته از سایت خوب یک پزشک
ویرایش از بابک راستی