به گزارش الف، عربستان سعودی بامداد پنج‌شنبه ششم فروردین 1394 به بهانه حمایت از رئیس‌جمهور مستعفی یمن، در این کشور دست به اقدام نظامی زده و گفته می‌شود که چندین نقطه را هدف قرار داده است. عادل الجبیر نماینده عربستان در سازمان ملل گفته است که حملات این کشور بیش از یک شهر و یک منطقه را در یمن شامل می‌شود. وی مدعی شد که ریاض برای حمایت و پشتیبانی از «دولت مشروع» یمن دست به مداخله نظامی در این کشور زده است.

نماینده عربستان در سازمان ملل گفته است که آمریکا در این عملیات حضور مستقیم ندارد، اما ۱۰ کشور دیگر در آن مشارکت دارند.

به گزارش فارس، همزمان مصر اعلام کرده است که از عملیات عربستان در یمن حمایت «سیاسی و نظامی» می‌کند. شبکه دولتی این کشور به نقل از وزارت خارجه مصر گزارش داده که قاهره در حال رایزنی با ریاض است تا در هماهنگی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس، در عملیات نظامی مشارکت کند.

فرود چتربازان کشورهاي عرب خليج فارس در عدن
انیس منصور خبرنگار یمنی از فرود چتربازان نظامی کشورهای عرب خلیج فارس در شهر عدن واقع در جنوب این کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری سما از عدن، وی تصریح کرد جنگنده های این کشورها شمار زیادی چترباز را در شهر عدن فرود آورده اند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، این تحولات همزمان با بیانیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در خصوص آغاز عملیات طوفان قاطعیت در برابر حوثی های یمن و حملات شدید هوایی به مواضع این گروه و علی عبدالله صالح در صنعا و شماری از استان های این کشور صورت گرفته است.

یمن دو جنگنده سعودی برفراز صنعا را سرنگون کرد
خبرنگار شبکه خبری العالم از صنعا گزارش داد که واحد پدافند هوایی ارتش یمن توانسته است دو فروند هواپیمای متجاوز ارتش رژیم سعودی را بر فراز صنعا سرنگون کند. وی به نقل از پایگاه وزارت دفاع یمن افزود: واحدهای پدافند هوایی ارتش یمن به مقابله با چند حمله هوایی ارتش رژیم سعودی به پایگاه هوایی الدیلمی در شهر صنعا پرداختند.

از سوی دیگر محمد البخیتی یکی دیگر از اعضای شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن در گفتگو با شبکه خبری المیادین اعلام کرد که آغاز حمله عربستان سعودی و کشورهای عربی به یمن به معنی آغاز فروپاشی رژیم های عربی منطقه همچون رژیم سعودی است.

افزایش بهای نفت در نتیجه حمله سعودی‌ها

 خبرگزاری رویترز گزارش داد: بهای نفت، در پی تجاوز نظامی بامداد پنجشنبه سعودی و هم پیمانانش به خاک یمن، حدود ۶ درصد در بازارهای جهانی افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، رویترز افزود: این افزایش در حالی صورت گرفت که کشورهای آسیایی وارد کننده نفت اعلام کرده اند که نگرانی از ایجاد اختلال در تولید و صدور نفت ندارند.

بهای هر بشکه نفت خام شاخص اروپا برنت دریای شمال با افزایش حدود ۶ درصدی به ۵۹ دلار و ۷۱ سنت و نفت خام شاخص آمریکا نیز با ۲ دلار و ۱۹ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.

منابع خبری اعلام کرده اند که هواپیماهای جنگی مصر، مغرب، اردن، سودان، کویت، امارات، قطر و بحرین نیز به همراه سعودی در تجاوز نظامی گسترده به خاک یمن مشارکت دارند.

همچنین مصر، پاکستان، اردن و سودان آمادگی خود را برای شرکت در حمله زمینی به یمن اعلام کرده اند.

Leave a Reply