مردی که در نروژ در آستانه مرگ قرار گرفته بود توسط هواپیمای جنگنده “اف ـ ۱۶” نجات داده شد. این مرد به دستگاهی مدرن نیاز داشت که در ۴۵۰ کیلومتری منطقه موجود بود و تنها انتقال سریع می‌توانست او را از مرگ نجات دهد.

در بخش فوریت‌های پزشکی زمان عاملی است به شدت تعیین‌کننده، تا جایی که گاهی حتی مرگ و زندگی افراد را تنها این عامل تعیین خواهد کرد.

در اوایل ماه آوریل مردی در نروژ در چنین شرایطی قرار گرفت. این مرد که در آستانه مرگ قرار گرفته بود در شهر بودو در مرکز نروژ به مراقبت‌های ویژه پزشکی با دستگاه‌ خاصی برای قلب و ریه نیازی سریع پیدا کرد.

اما مشکل این بود که در شهر بودو دستگاه‌های ECMO که برای اکسیژن‌رسانی به بیماران دچار ضایعه ریوی طراحی شده‌اند وجود نداشت.

اما این دستگاه در بیمارستانی واقع در تروندهایم، واقع در حدود ۴۵۰ کیلومتری منطقه وجود داشت. مشکل تنها این بود که وسیله‌ای که بتواند کار انتقال را با سرعت بسیار بالا انجام دهد وجود نداشت.

اینجا بود که پزشکان به یاد هواپیماهای “اف ـ ۱۶” مستقر در نزدیکی تروندهایم افتاده و به ارتش متوسل شدند. پزشک ارشد بیمارستان تروندهایم گفت، ارتش فقط پرسید اندازه این دستگاه چقدر است.

خوشبختانه یکی از هواپیماهای “اف ـ ۱۶” که مجهز به تجهیزات حمل و نقل خارجی بود در محل حاضر بود.

بورگه ‌کلپه، فرمانده گردان هوایی به روزنامه نروژی “وردنز گانگ” گفت: «در شرایط عادی این مسافت را ما در ۳۵ دقیقه طی می‌کنیم.»

او ادامه داد: «اما به دلیل بار ویژ‌ه هواپیما این بار خلبان به خود کمی بیشتر زحمت داد و پرواز را در کمتر از ۲۵ دقیقه به پایان برد.»

تنها ۴۰ دقیقه بعد از این که مسئولین بیمارستان بودو ارتش را خبر کردند دستگاه ECMO در محل حاضر بود و بیمار نجات داده شد.

این مورد به دلیل ارسال نامه‌ای تشکرآمیز از سوی خانواده بیمار به وزارت دفاع نروژ رسانه‌ای شد.

منبع: دویجه وله فارسی

آره، دقیقا من هم مثل شما به یاد وطن افتادم.

Leave a Reply