ایرج ندیمی در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز»، عنوان کرد: موضوع جنگ و تحریم فرصت‌هایی را برای افراد ایجاد می‌کند که گاهی این فرصت‌ها این موضوع را پیش می‌آورند که آیا استفاده از فرصت‌های پیش آمده، فرصت است یا فرصت طلبی. به تعبیری دیگر برای حل مسائل داخلی ما مجبور شدیم امتیازات فوق‌العاده‌ای به افراد بدهیم اما این افراد با استفاده از این فرصت‌ها به ثروت بادآورده رسیده‌اند.

این نماینده مجلس در مورد اینکه چرا باید شرایطی را در اختیار بعضی از افراد قرار دهیم که با سوء‌استفاده چنین ثروت‌هایی به دست بیاورند؟ افزود: مسوولان ممکن است در شرایط بحرانی و خاص محدودیت‌هایی داشته باشند و برای حل این محدودیت‌ها و مشکلات به یک فرد یا شرکت داخلی یا خارجی پناه ببرند که مشکلات‌شان را در آن برهه از زمان حل کنند. مسوولان کشور برای اینکه حق ایران را از خارج کشور به داخل برگردانند و همچنین برای جلوگیری از نابود شدن منابع ایران، مجبور هستند در شرایطی، مزایای ویژه‌ای را به اشخاص بدهند و آن اشخاص هم ممکن است در دو حوزه کار کنند؛ یک حوزه، حوزه رفع مشکل مسوولان و مدیران کشور است و یک حوزه هم اهمیت دادن و رسیدن به منافع شخصی.

او در مورد شرکت‌های داخلی و خارجی که باید به شرکت نفت ایران بدهی‌های خود را بازگردانند گفت: مجلس در حال حاضر استراتژی تعریف شده‌ای برای پیگیری شرکت‌های داخلی و خارجی که بدهی به شرکت نفت دارند اتخاذ نکرده است.

ندیمی همچنین در مورد اینکه چرا مردم از بیان ثروت واقعی خود ترس دارند؟ گفت: تا وقتی که نظام‌های مختلف اقتصادی از جمله حاکمیت قوانین به گونه‌ای نباشد که اطمینان در مورد منشا ثروت ایجاد کند، طبیعی است که مشکلاتی را از بابت مردم و نگاه و فرهنگ جامعه داشته باشیم و در همین راستا بسیاری از افراد جامعه که صاحب ثروت هستند، تلاش می‌کنند تا ثروت خود را مخفی نگه دارند تا مورد شماتت و نگاه منفی دیگران قرار نگیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خیلی از افراد برای گرفتن یارانه‌ها اطلاع درستی نداده‌اند، گفت: باید راهی پیدا شود که هر فردی ثروت واقعی خود را بدون هیچ ترسی مطرح کند و نگرانی از طبعات آن نداشته باشد. شفافیت ثروت متاسفانه در کشور وجود ندارد و اکثریت زیادی از مردم حاضر نیستند آنچه را که دارند بیان کنند و متاسفانه مردم سعی می‌کنند به دلایل متعددی از جمله اخلاقی و امنیتی ثروت واقعی خود را از دیگران پنهان ‌کنند.

Leave a Reply