این مشکلات دهان و دندان را جدی بگیرید

مراقبت از دندانها مسئله ای است که اکثر افراد نسبت به آن بی توجه هستند. این نادیده گرفتن ها بیشتر اوقات مشکلات کوچک را به موارد پیچیده تبدیل میکند. متخصصان دهان و دندان، درباره چند مسئله ذکر شده در ادامه، به ما هشدار میدهند تا با رعایت آنا دندانهایی سالم داشته باشیم.

حساسیت

یکی از شایع ترین مشکلات دندان ها، حساسیت است که اغلب به خاطر از بین رفتن مینای دندان یا ساییدگی اتفاق می افتد و فرد بعد از خوردن چیزهای داغ و سرد؛ یا شیرین و ترش، احساس درد شدیدی میکند. معمولا بعد از خوردن چیزهای سرد یا گرم احساس درد ایجاد می شود و برای درمان این مسئله، دندان پزشکان، درمان ریشه دندان را پیشنهاد می دهند. اما اگر کسی تجربه درد بعد از خوردن چیزی شیرین یا ترش را دارد، پس این درد، نشان دهنده پوسیدگی دندان می باشد. اولین درمانی که پیشنهاد می شود خمیر دندان ضدحساسیت و سپس درمان ریشه است. بعض اوقات، حساسیت نشان دهنده التهاب لثه می باشد که قبل از بدتر شدن، نیاز به تجویز دارو دارد.

خونریزی لثه

اکثر افراد فکر میکنند خونریزی لثه به خاطر مسواک زدن یا خراش ناشی از مواد غذایی است. اما دلیل دیگه ای هم وجود دارد و آن تشکیل لایه “پلاک” است. اگرچه خونریزی گاه به گاه امری طبیعی است. اما اگه خونریزی ادامه داشته باشه، پس بیماری لثه خیلی جدی خواهد بود.

تغییر رنگ دندان

دندانهای زرد یا دندانهایی که تغییر رنگ پیدا کرده اند را اغلب در تبلیغات تلویزیونی خمیر دندان میبینم! دندان ها معمولا به رنگ زرد روشن هستند، اما زرد تیره تا دندانهایی که لک های تیره دارند، غیر طبیعی هستند. در این موارد فقط ظاهر دندانها نیست که بد به نظر می رسند، بلکه در موارد خاص، می تواند نشاندهنده پوسیدگی نیز باشند. چکآپ منظم دندان ها برای پیدا کردن علت تغییر رنگ دندان بسیار مهم است.

گیر کردن تکه های غذا

شاید این مورد عادی به نظر برسد، اما دلایل زیادی هستند که باعث گیر کردن تکه های غذا بین دندان ها می شود. شایع ترین آنها شکاف بین دندان و پوسیدگی است. علاوه بر این، پیری هم مزید بر علت می باشد. وقتی کسی به سن پیری (بالای پنجاه سال) می رسد، استخوان ها تکان خورده و بین مینای دندان و لثه شکاف به وجود می آید و غذاها بین دندانها گیر میکند. در بلند مدت، این امر به بیماری های لثه و پوسیدگی منجر می شود.

گاز گرفتن زبان و لپ

همه ما گاز گرفتن زبان یا لپ را تجربه کرده ایم. البته این امر طبیعی است تا موقعی که در یک جای معین (مثل جایی که دندان عقل قرار داره) دائما تکرار شود، این امر نه تنها دردآور است بلکه نشان دهنده کشید شدن دندان عقل است. وقتی این اتفاق برایتان افتاد، حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

فِشُردگی دندان ها

برخی افراد هستن که دندانهایی به هم فشرده دارند. بهم فشردگی به خاطر نبود جا برای جایگیری همه دندان ها در آرواره است. کسانی که دندانهایی بهم فشرده دارند به این امر عادت میکنند، اما این فشردگی در بلند مدت مانع سلامت دندان و لثه می شود.

در کنار این نکاتی که گفته شد، چکاپ منظم دندان ها را نباید فراموش کرد. حتما که نباید بعد از تجربه درد به پزشک مراجعه کرد! اگه چکاپ های منظم را انجام بدهید، مطمئن خواهید بود که مشکلات دندان به تاخیر افتاده و از خیلی از آنها پیشگیری خواهد شد. در این میان پدر و مادرها هم باید توجه ویژه ای به دندان های کودکانشان داشته باشند و آنها  را سه ماه یکبار به نزد دندان پزشک ببرند.

[feather_share]

Leave a Reply