جایزه حماقت

برندگان 2014 جایزه حماقت داروین !

جایزه داروین نوعی جایزه کنایه‌آمیز است که به افرادی اعطا می‌شود که با مرگ یا عقیم‌کردن خود (توسط کارهای ابلهانه)، خود را از مسیر تکامل انسان‌ها خارج می‌کنند و به این ترتیب به مرغوبیت ژن انسان‌ها در طی فرایند تکامل کمک می‌کنند.

با راه‌اندازی وب‌گاه در سال ۱۹۹۳ و سلسله کتاب‌هایی در سال ۲۰۰۰ توسط وندی نورث‌کات این جایزه حالتی رسمی‌تر یافت. وندی نورتکات دانشمند امریکایی بیولوژی مولکولی در سال ۱۹۸۵ جایزه داروین را بنیانگذاری کرد که فقط به احمقانه‌ترین رفتاری که موجب مرگ شوند اختصاص می‌یابد. این جایزه بلافاصله در میان دوستداران طنز سیاه در سراسر جهان طرفداران بی‌شماری پیدا کرد. در میان برندگان هستند افرادی که تلاش کرده‌اند ترقه را در مقعد خود نگه‌ دارند، کسانی که نشتی گاز را با فندک تست کرده‌اند و آنهایی که هوس کرده‌اند روی تاسیسات برق فشار قوی ادرار کنند.

برندگان این جایزه از طریق نظر سنجی اینترنتی انتخاب می‌شوند که بیانیه این جایزه به این شرح است:

«با الهام از چارلز داروین، جوایز داروین یاد و خاطره افرادی را که با ایثار جان خودشان از مجموعه ژن‌های ما پاسبانی کردند گرامی‌ می‌دارد. برندگان جایزه داروین خودشان را با غیرعادی‌ترین کارهای ابلهانه از بین برده و به این‌ترتیب امکان بقای درازمدت گونه انسان‌ها را بالا بردند.»

اصل انتخاب طبیعی داروین در فرگشت، فرایندی است که در طی نسل‌های پیاپی، سبب شیوع آن دسته از صفات ارثی می‌شود که احتمال زنده ماندن و موفقیت زاد و ولد یک ارگانیسم را در یک جمعیت افزایش می‌دهند و در واقع گونه‌هایی باقی می‌مانند که از نظر سازگاری با محیط بیشترین توانایی را دارند. این توانایی البته در انسان باهوش به جنبه شعور او برای یافتن راهی برای ادامه بقا نیز بستگی داشته است. کسانی که دست‌اندرکار این جایزه هستند به مجموعه ژنهایی تحت عنوان «ژنهای اختلال در قضاوت»* اشاره می‌کنند. آنها می‌گویند «کسانی که به نحو احمقانه خودشان را به کشتن می‌دهند دارای چنین ژنی هستند و با مرگ آنها ژن حماقت از میان ذخیره ژنی بشر حذف می‌شود و شانس بشر برای بقا افزایش می یابد!».

در میان برندگان سال‌های گذشته موارد جالبی هست:

– پنجره‌سازی که برای ضمانت شیشه‌های نشکن خودش را به شیشه کوبید و از طبقه ۲۶ به بیرون پرت شد.
– مردی که به علت تشنگی مایع شیشه‌شور خورد و فکر کرد با ادرار دفع خواهد شد.
– زوجی که تصمیم گرفتند روی یک صخره عکس سلفی بگیرند و برای بهتر شدن عکس عقب رفتند و ده‌ها متر سقوط کردند.
– پسری که از روی یک پل ادرار کرد و وقتی کارش تمام شد به جای اینکه به سمت خیابان برود به سمت دره رفت.
و…

برنده سال ۲۰۱۲

یک مرد ۴۳ ساله در خانه دوستش یک شیشه سُس سالسا دید که مایعی عجیب داخلش بود. او فکر کرد که احتمالاً نوشیدنی الکلی باشد و چند جرعه از آن نوشید اما متوجه شد که اشتباه کرده و بنزین نوشیده. او برای تمدد اعصابش یک سیگار روشن کرد و … بوم!

برنده سال ۲۰۱۳

یک جوشکار که تصمیم گرفت یک تانکر گاز مایع را جوشکاری کند. شدت انفجار به قدری بود که بقایای او را در فاصله ۴۰۰متری یافتند.

نامزدهای سال ۲۰۱۴

شخصی که آلت تناسلی خود را در یک رینگ تیتانیوم فرو کرده بود و دو روز تقلا کرد تا آن را خارج کند و از فرط خجالت به پزشک مراجعه نکرد. او بر اثر شدت جراحات وارده در روز سوم و هنگام ورود به اورژانس درگذشت.

دو هلندی که در ایستگاه قطاری در روتردام هلند شرط بستند که روی ریل قطار بخوابند و قطار از بالای سرشان عبور کند. یکی از آنها بلافاصله روی ریل خوابید و دیگری که ترسیده بود خودش را به کنار سکوی سوار شدن کشید و به دیوار چسبید. اما قطار با سرعت ۱۳۰ کیلومتر از چیزی که آنها فکر کرده بودند پایینتر و پهن‌تر بود. هر دو آنها در دم جان سپردند.

یک زوج که یک شب گرم در لندن هوس کردند که روی تراس همبستر شوند. مرد جوان در میانه راه خانم را روی نرده گذاشت و هر دو از طبقه ششم سقوط کردند.

یک مرد اهل پاکستان که تصمیم گرفته بود کابل برق فشار قوی را با اره بریده و بدزدد.

مردی که صوفی پاکستانی به او قبولاند که انسان شریفی است و می‌تواند او را بکشد و زنده کند، این مرد توسط «صوفی محمد» به قتل رسید و صوفی محمد نتوانست قسمت دوم ماجرا که قولش را داده بود به انجام برساند.

 

Leave a Reply